Kihirdette Iohannis a közérdekű bejelentéseket tevő személyek védelmét biztosító törvényt

A törvény a 2019/1937-es uniós irányelvet ülteti át a román jogrendbe, és a hatóságoknál, közintézményeknél, más közjogi vagy magánjogi jogi személyeknél történt vagy várhatóan bekövetkező jogsértéseket bejelentő személyek védelmének általános kereteit rögzíti.

A törvény azokra a személyekre vonatkozik, akik törvényszegést jelentenek be vagy információt szereztek törvényszegésről munkahelyi körülmények között.

A törvény érvényes a bejelentést tevő alkalmazottakra, önálló vállalkozókra, részvényesekre, igazgatótanácsi tagokra, beleértve az igazgatótanács nem ügyvezető tagjait, fizetett és nem fizetett önkéntesekre és gyakornokokra, alvállalkozókra, beszállítókra, és azokra is, akiknek még nem kezdődött el a munkaviszonya, hanem az alkalmazást megelőző folyamatok alatt tapasztalt törvényszegést, illetve azokra is, akik munkaviszonya már megszűnt.

Fotó: Presidency.ro

A jogszabály kimondja, hogy „ez a törvény azokra a személyekre is vonatkozik, akik névtelenül jelentik vagy hozzák nyilvánosságra a törvénysértésekről szóló információkat”.

Több civil szervezet és szakszervezet képviselői, köztük az ActiveWatch, a Funky Citizens, az Expert Forum és a Helyi Tömegközlekedési Szakszervezetek Szövetsége szerint a névtelen bejelentés szabályozása a közérdekű bejelentésekről szóló törvényben elbátortalanítja a panaszok kivizsgálását.

„A PSD-PNL többségi koalíció által benyújtott és megszavazott módosításokkal ezek a pártok ismét megmutatták, hogy nem akarják, hogy a bejelentő mechanizmus hatékonyan működjön a korrupció, a visszaélések és a törvénysértések megelőzésének és leküzdésének eszközeként. Így a névtelen bejelentést olyan módon szabályozzák, amely elbátortalanítja a bejelentések kivizsgálását, és sokkal gyorsabb lezárásukhoz vezet a gyakorlatban” – olvasható az ActiveWatch sajtóközleményében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?