banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

„Kifehérített” házimunka – több tucatnyian regisztráltak a háztartási szolgáltatások internetes platformján

Országos szinten egy hét alatt 360 alkalmi munkavállaló és 480 munkaadó regisztrált a háztartási szolgáltatások internetes platformján. Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója a Maszol megkeresésre azt mondta, hogy a két kategória közötti különbség hűen tükrözi az aktuális munkaerőpiacot, ugyanakkor ezt egy helyes projektnek tartja és arra számít, hogy az év végéig már elérik a 20 ezer felhasználót.

Emlékezetes, hogy az év elején lépett hatályba az a jogszabály, amely szerint munkaszerződés nélkül is törvényesen lehet foglalkoztatni magánszemélyeknél alkalmi munkát végzőket. A munkaügyi minisztérium ezt egy internetes platform segítségével teszi lehetővé, amelyen keresztül a regisztrált munkaadók – akiket kedvezményezettnek hívnak – utalványokkal fizetnek a háztartási munkát végzőknek. Mint korábban már írtuk, egy utalvány értéke 15 lej.

A platformot április végéhez közelítve indították el a tichete.anofm.ro címen. A munkaügyi minisztérium akkor emlékeztetett arra, hogy bármilyen 16 évet betöltött személy vállalhat alkalmi munkát, ugyanakkor a kiskorúak napi legtöbb hat órát, a felnőttek maximum 12 órát dolgozhatnak. Több háztartási munkát is lehet utalvánnyal honorálni, így például vasalással, főzéssel, takarítással, a házigazállatok gondozásával, a kert karbantartásával, vagy épp az étel felszolgálásával is meg lehet valakit bízni törvényes keretek között.

Illusztráció: Pexels

A Hotnews kikérte a platform elindításától számított első hét adatait a munkaügyi minisztériumtól, amely alapján 480 kedvezményesett és 360 alkalmi munkavállaló regisztrált április 23. és április 30. között. A munkavállalók többsége 40 és 50 év közötti személy, őket követik a 30-40 év közöttiek, de ötvenegy 50 és 55 év közötti regisztrálót is számláltak. A kimutatás szerint főleg a nagyobb városokban élők jelentkeztek, Erdélyből Brassót és Temesvárt említették a legtöbb regisztrált munkavállalóval.

A szaktárca arról is tájékoztatott, hogy bevásárlást végeztek, de többen takarítást, a háziállatok gondozását és sétáltatását vagy éppen ételfelszolgálást vállaltak. Ezen munkák kifizetésére a kedvezményezettek 124 utalványt vásároltak, amelyből 102-t elektronikus formátumban, 22-t pedig nyomtatott formában.

Megreformált háztartási munka

Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője a Maszol megkeresésére kiemelte, hogy ez az országos program még kezdeti stádiumban van, szerinte még nem ismeri eléggé a közvélemény. A projekt viszont hosszú távú, megváltoztatja a háztartási munkák megítélését, „tisztára mossa” a fekete munkát, ecsetelte. A szakember kiemelte, hogy nem mindenki tud munkaszerződést kötni háztartási szolgáltatásokra, a platform viszont lehetőséget teremt a törvényes munkavégzésre, felvállalhatják legálisan is az ilyen típusú alkalmi munkavégzést.

Illusztráció: Pexels

„Ez egy nagyon helyes projekt. Többet kell beszélni róla, népszerűsíteni a pozitívumait. Például azt, hogy aki egy hónap alatt fel tud mutatni 85 utalványt, az egészségügyi- és társadalombiztosításban is részesül” – hangsúlyozta Békési.

Emlékeztetett, hogy az utalványok nyomtatott formában megvásárolhatóak a munkaadók által a területi munkaerő-elhelyező ügynökségeknél vagy a postahivatalokban, amit utána a munkavállaló ugyanúgy az ügynökségeknél vagy a postán átválthat készpénzre. Ugyanakkor ezek azutalványok az online platformon, digitális formában is elérhetőek, amivel „megspórolható” az utánajárás. Békési szerint 2024-ben, amikor már minden digitálisan történik, szerinte könnyű a platform felhasználása.

Kiemelte azt is, hogy a rendszer egyben piacként is működik, a munkaadók ugyanis a platformon meg is hirdethetik a felkínált munkát, amelynek az elvégzésére szolgáltatót keresnek. Ez nem kötelező, tette hozzá Békési.

Illusztráció: Pexels

Érdeklődésünkre rámutatott arra is, hogy az első hét regisztrációi, nevezetesen, hogy több a kedvezményezett, mint a szolgáltató hűen tükrözi az aktuális munkaerőpiacot, hiszen például Bihar megyében is több a betöltésre váró munkahely, mint a munkavállaló. Ami a számokat érinti, Békési szerint az év végéig el fogják érni a 20 ezer felhasználót a platformon. „Országos szinten ezt elfogadható számnak tartanán” – mondta.

Hogyan működik a rendszer

A platformon három kategória szerepel: háztartásbeli kedvezményezett, háztartásbeli szolgáltató és munkaadó. Előbbi kettő magánszemély, utóbbi jogi személy, aki a törvény értelmében alkalmazottai számára bérkiegészítésként vásárolhat utalványokat, amit azok háztartásbeli kedvezményezettként használhatnak fel.

Munkavállalóként, mint fentebb írtuk, bármely 16. életévét betöltő személy regisztrálhat, amennyiben alkalmi, háztartásbeli szolgáltatással egészíteni ki a jövedelmét. Az utalványok átváltásakor a 15 lejből 3-at fenntartanak egészségügyi- és társadalombiztosítási hozzájárulásként.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?