Kevesebb popzenét hallgatunk, de népszerűbbé vált a komolyzene

Egy évtizedes összehasonlításban több mint tíz százalékkal csökkent a popzenét hallgatók száma, ugyanakkor javulni látszik a komolyzene megítélése Romániában – derült ki az INSCOP közvéleménykutatásából.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

A News.ro megrendelésére készült felmérésben kizárólag 18 év felettieket kérdeztek zenei preferenciájukról, a válaszadók közel fele pedig a népzenét részesíti előnyben. A 47,3 százalékos mutató némi csökkenést jelent a 2013-as adatokhoz viszonyítva, de korántsem akkora „esést”, mint amit a pop- és tánczene esetében jeleztek. Miközben 2013-ban a válaszadók 41 százaléka hallgatta szívesen ezt a stílust, addig az idei felmérés alkalmával már csak 29,2 százalékuk népszerűsítette előnyben. Rockzenét is kevesebben hallgatnak manapság, ugyanakkor növekvő tendenciát mutat a klasszikus zene – amelyik majdnem „beérte” a popzenét –, a manele azaz a mulatós és a hip-hop is. A zenei stílusok skálája a kérdőívben csak ezekre terjedt ki, így például az elektronikus zene vagy éppen a blues és a jazz nem voltak külön opcióként feltűntetve. Az egyéb stílus kategória így 10,8 százalékot ért el, ami bő nyolc százalékos növekedést jelent 2013-hoz viszonyítva.

Fotó INSCOP

A közvéleménykutatás alapján a népzenét elsősorban az idősebb, vidéki, szerényebb jövedelemmel rendelkező személyek népszerűsítik előnyben. Ők nem igazán használnak közösségi médiát, ellentétben a román mulatós zene kedvelőivel. A pop-dance kategóriát a felsőfokú végzettséggel rendelkező, magánszférában dolgozó 45 év alatti fiatalok részesítik előnyben, ugyanakkor a komolyzene kedvelőinek többsége is elsősorban a felsőfokú végzettséggel rendelkező személyek közül kerül ki.

„Kiemelendő az is, hogy 5 százalék alatt van azok száma, akik nem hallgatnak zenét, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a romániaiak 95 százaléka hallgat valamilyen stílusú zenét” – summázta Remus Ștefureac, az INSCOP igazgatója.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?