Késnek a villanyszámlák, nyugtatgatnak a szolgáltatók
Különböző csatornákon értesítik ügyfeleiket az energiaszolgáltatók, hogy ne aggódjanak, ha a megszokottól eltérő időpontban érkeznek a számlák. Az ügyfeleket azonban leginkább az nyugtatná meg, ha számlát, és nem tájékoztatót kapnának a szolgáltatótól.
Az év elején léptek hatályba az energiaszabályozás változásai, az energiaszolgáltatóknak még mindig nem sikerült átállítani a rendszerüket, így erre hivatkozva továbbra is késlekednek a számlákkal. Az Electrica Furnizare januárban ugyan még kiállította az aktuális számlákat, ám februárban már csak egy értesítést kaptak az ügyfelek. Ebben az áll, hogy a jogszabályi változások gyakorlatba ültetése érdekében, dolgoznak az informatikai rendszerük optimalizálásán, ez késedelmet okozhat a papíralapú és az elektronikus számlák kiállításában is. „Ne aggódjon, ha számlája a megszokottól eltérő időpontban érkezik; nem számítunk fel büntetést, és nem függesztjük fel a szolgáltatást "- olvasható a levelükben.
Az Enel ügyfelek hasonló helyzetben vannak, többségük már két hónapja nem kapott számlát, csak üzenetet a szolgáltatótól. Ebben is azt írják, frissítik az informatikai rendszerüket, hogy az pontosan tükrözze az energiaár-plafonra vonatkozó jogszabályokat.
Az állami tulajdonú Hidroelectrica van a legnagyobb késésben, sok ügyfele már több mint egy féléve nem tudta törleszteni az energiafogyasztását, mert nem kapott számlát. Az Economedia gazdasági portál megkeresésére a vállalat közölte, hogy 2022 decemberében újraindította a számlázási folyamatot, egy héten belül kiállítják a 2022. júliusi és augusztusi számlákat a háztartási és az ipari fogyasztóknak egyaránt.
Amint arról beszámoltunk, a szabályzatmódosítás értelmében a szolgáltatók kötelesek havonta számlázni, ha mégsem teszik meg, és több havi fogyasztást tüntetnek fel egy számlán, automatikusan fel kell ajánlják a részletfizetés lehetőségét. A kiszolgáltatott helyzetben levő fogyasztók pedig bármikor kérhetik, hogy legtöbb három hónapra átütemezve törleszthessék a számlájukat.
Nagy-Bege Zoltán az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságnál (ANRE), alelnöke a Maszol megkeresésére korábban azt mondta, abban bízik, két- három hónapon belül valamennyire rendeződik a helyzet.
CSAK SAJÁT