A városháza díszkivilágításán spórolna a nagyváradi önkormányzat

Szükség is van a takarékoskodásra, hiszen egy év alatt 50 százalékkal nőtt a városháza villanyszámlája.

A városháza díszkivilágításának visszafogásával próbálja meg csökkenteni a villanyszámláját a nagyváradi önkormányzat. Korábban már sötétedéskor felgyújtották a reflektorokat a város egyik szimbólumának számító, 1904-ben átadott épületen, az utóbbi időben azonban csak körülbelül két órával alkonyat után, 19 óra tájékán.Takarékoskodik is a városvezetés a díszkivilágításon, meg nem is | A szerző felvétele

A városvezetésnek jó oka van a takarékoskodásra, mivel idén igencsak megugrottak a díszkivilágítás költségei. Tavaly júniusban még csak 14 583 lejbe volt a városháza villanyszámlája, az idei első nyári hónapban azonban már 25 283 lejbe. Az önkormányzat sajtóosztályának a tájékoztatása szerint júliusban 33 845 lejre nőttek a költségek, szemben az egy évvel korábbi 23 344 lejjel. Idén augusztusban már 35 340 lejt kellett utalnia az önkormányzatnak az E.ON számlájára, míg 2021 augusztusában még csak 20 298 lejt.

Az idei év első nyolc hónapjában a városháza 241 381 lej értékű villanyáramot használt. 2021 azonos időszakában csak 160 714 lejt tettek ki a számlák, a költségek tehát 50 százalékkal nőttek. Az önkormányzat tájékoztatásából nem derül ki, hogy a fogyasztásnak hány százalékát adja a díszkivilágítás, de egyértelmű, hogy a működési idő csökkentése a költségek csökkenését vonja maga után.

Az önkormányzat takarékoskodása jelenleg elég felemás, hiszen miközben a városháza kivilágításán spórolni próbál, a városközpontban égők tízezreivel próbál meg karácsonyi hangulatot teremteni. Így, miközben a megszokott városházi kivilágítás még várat magára, alkonyatkor felgyúl az épület karácsonyi díszkivilágítása.  

A jelenleg érvényben levő szabályozás értelmében az önkormányzatok a fogyasztásuk 85 százalékát 1 lej/kWh-s tarifával fizetik, a fennmaradó 15 százalékot pedig legfeljebb 1,3 lej/kWh-val.

Kapcsolódók

Kimaradt?