Kelemen Hunor Csíkszeredában: Az elnökválasztás mindannyiunk jövőjéről szól
Kelemen Hunor az RMDSZ Nőszervezetének Országos Önkormányzati Konferenciáját és Küldöttgyűlésén tartott politikai tájékoztatót szombaton délben. A szövetségi elnök a kormánykoalíció legfontosabb kihívásai mellett a közelgő államelnök-választásról is beszélt.
Az RMDSZ Nőszervezetének Országos Önkormányzati Konferenciáját és Küldöttgyűlésének szombati programjában tartott tájékoztatót politikai aktualitásokról Kelemen Hunor szövetségi elnök.
A politikus a pénteken elkezdődött elnökválasztási kampány miatt elsősorban az erdélyi magyarság helyzetéről és a választással kapcsolatos kilátásairól fejtette ki véleményét, adott egyben helyzetjelentést a kormányzat aktualitásairól.
„Tavaly egy hosszú, egy éves választási kampányt vittünk végig. Nagy erőfeszítés volt mindenki számára, (…) úgy sikerült, hogy van még egy jó féléves hosszabbítás. Ez fárasztó mindenki számára. Fárasztó azok számára is, akikért dolgozunk, hisz azt látjuk, hogy most már a választási kampány egyenesbe fordult, de még mindig nincs választási hangulat. Az emberek elfásultak, dühösek, sokszor kiábrándultak, reményt veszítettek. Kérdés az, hogy nekünk van-e elég erőnk, van-e elég tudásunk ahhoz, hogy ilyen nehéz helyzetben még egyszer azt tudjuk mondani a közösségünknek hihetően, hogy a májusi választás az rólunk is szól” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Kiemelte: az elnökválasztás nem csak a románság dolga, hanem az erdélyi magyarságnak is fontos, mindazoknak, akik a szülőföldjükön szeretnének élni és tervezni a jövőjüket. „Nekünk pontosan kell tudnunk azt, hogy ez a választás rólunk szól, a mi gyerekeinkről szól, a mi szüleinkről szól, azoknak, akiknek unokája van, azoknak az unokáiról szól, és mindannyiunknak a jövőjéről szól” – szögezte le a szövetségi elnök.
Kiemelte: amikor a koalíció tagjaként elkezdték a kormányzást, határozottan azt kérték, hogy legyen közös jelöltje a koalíciónak, ne essenek abba a hibába, amit tavaly elkövettek, hogy a pártok külön jelölteket indítottak.
„Nem volt könnyű egy jó jelöltet találni, nem az ideális jelöltet, nem a tökéletes jelöltet találtuk, ilyen nincsen, tökéletes jelölt, ideális jelölt nincsen. Találtunk egy olyan jelöltet, akiről azt gondoljuk, hogy ebben a nehéz pillanatban, amikor elágazás előtt az ország, a jó irányt meg lehet tartani. Meg lehet tartani azt az irányt, amelyet ezelőtt 35 esztendővel a magyar közösség Romániában elsőként választott. A románok akkor még tétováztak, hogy merre van az arra, még mindig Moszkva fele néztek néhány évig, nem nyugatra. Mi akkor is azt mondtuk, hogy az erdélyi magyarság akkor van biztonságban, hogyha a nyugati világhoz tartozik” – fogalmazta meg Kelemen Hunor.
Hozzáfűzte: a nyugati világ gyors és radikális átalakuláson megy át, ám továbbra is igaz az a jelentés, hogy „keletről soha nem jött szabadság, soha nem jött biztonság és még jólét sem. Hogyha a szabadságot választjuk, hogyha a biztonságot választjuk, akkor továbbra is azt az utat kell követnünk, amelyen elindultunk ezelőtt 35 esztendővel, és amely rengeteg buktatót, rengeteg újrakezdést, rengeteg műbajt okozott, de mindig mégiscsak az emberi méltóság volt az alap és az emberi méltóságnak a megőrzése, és az összes olyan szabadság, ami ebből következett. Tehát ezen az úton kellene továbbmenni, és így jutottunk el ahhoz az államelnökjelölthöz, akiben konszenzusra talált a koalíció, és ő Crin Antonescu” – mondta a szövetségi elnök.
Rámutatott: a koalíciós jelölt korábban, 2013-ban az RMDSZ mellé állt abban az alkotmánymódosító kezdeményezésben, amely során azt javasolták, hogy az alkotmány úgy egészüljön ki, hogy elismerje az őshonos nemzeti kisebbségeket államalkotó tényezőként. (Ezt végül az Alkotmánybíróság kifogásolta, így nem került parlament elé, vagy népszavazásra sem – szerk. megj.)
„Nem szabad elfogadnunk, hogy nekünk sodródnunk kell a történelemben. Nagy változások előtt áll az ország és a következő éveket, évtizedeket biztosan meg fogja határozni az, hogy ki lesz Románia elnöke” – jelentette ki Kelemen Hunor.
A politikus beszámolt arról is: az RMDSZ kormányra kerülésekor annak a véleményének adott hangot, hogy ilyen nehéz helyzetben talán soha nem kerültek kormányra. „Azóta azt gondolom, hogy a helyzet csak romlott” – tette hozzá. Mint megosztotta: nagy költségvetési deficittel vették át a kormányzást és nem föltétlenül jó gazdasági kilátásokkal. 8,6 százalékos volt a költségvetési deficit, amiben még nem volt benne az a rengeteg kifizetetlen számla, amelyet rendezni kellett az év első felében.
„Azt mondtuk, hogy ilyen körülmények között is vállaljuk a felelősségét annak, hogy kormányban leszünk, ugyanis 2024-ben a kampány alatt azt hangoztattuk: a politikai választásoknak az egyik célja az, hogy a végrehajtásnak is része legyen az RMDSZ, amennyiben adottak a feltételek. Azt gondolom, ez is hozzájárult ahhoz, hogy tavaly a romániai magyar emberek nagy többsége bennünket választott, mert látták, hogy a kormányzat egyetlen egy célt szolgál, a közösséget. Csakis a közösségért érdemes kormányozni, semmi más célja nem lehet” – emelte ki.
„Akkor még nyilván nem tudtuk, hogy mi fog történni és milyen változások lehetnek a világban, és ezeket most látjuk. A kereskedelmi vámháború nehezíteni fogja mindenkinek a dolgát, így a mi dolgunkat is, mert minden bizonyára inflációt fog gerjeszteni, a fogyasztást csökkenteni fogja, a gazdaságot le fogja lassítani (…). A román gazdaság amúgy sincsen növekvő, vagy nagyon jelentős növekvő tendenciában, de egy 2,4-2,5 százalékos növekedéssel számolva mi úgy gondoltuk, hogy már egy elképzelhető közteherviseléssel és közigazgatási reformmal fogunk tudni nekivágni az évnek. Hogy most egészen pontosan mi fog történni , az nem látszik” – osztotta meg Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök kitért arra is, hogy amennyiben a koalíció közös elnökjelöltje nem nyer az elnökválasztáson, akkor „a dolgok gyorsan változhatnak” és a szélsőséges parlamenti erők juthatnak kormányra.
„Hogyha nem nyerjük meg ezt az elnökválasztást a közös jelölttel, akkor abból a körforgalomból biztos, hogy a kijárat nem a jövő fele fog vezetni, hanem a múlt felé, a XX. század felé. A XX. századnak a rosszabbik és a sötétebbik időszakához fog vezetni, hogyha a rossz járaton megy ki május 18-án az ország ebből a történelmi körforgalomból. Ezért nekünk létkérdés, hogy hogyan fogunk szerepelni ezen a választáson” – fogalmazott Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy az erdélyi magyar embereknek a biztonságát garantálni tudja az érdekképviselet. Kitért az elmúlt napokban történt kolozsvári és csíkszeredai eseményekre is.
„Vannak sajnos mindig olyanok, akiket föl lehet hergelni a magyarok ellen, és akik a verbális erőszak után akár a fizikai erőszak eszközeit is használják. Ez elfogadhatatlan, és ezt a magyarellenességet vissza kell utasítani. Ezért én az első pillanatban határozottan fölléptem a kollégáimmal együtt, a belügyminisztert arra kértem személyesen, hogy vizsgálják ki ezt a kolozsvári esetet, vizsgálják ki a csíkszeredai esetet és büntessék meg azokat, akik a közösség ellen, a közösség szimbólumai ellen vétettek” – mondta el az elnök.
Hozzátette: a szélsőségesek elleni fellépéssel nem szabad heteket, hónapokat várni. „Nem szabad hallgatni, mert az vagy cinkosságot jelent, az meg súlyos lenne, vagy pedig gyávaságot jelent, ami a politikában az alkalmatlanságnak a szinonimája. Tehát nem lehet gyáván hallgatni, akár magyarellenességről, akár antiszemitizmusról, akár bármilyen más xenofóbiáról van szó, azonnal reagálni kell. (…)
Ezért én továbbra is azt várom a koalíciós partnereimtől, hogy ne hallgassanak, legyenek bátrak és ne spekuláljanak. Amikor spekuláltak, mindig veszítettek. Az elmúlt években ahányszor spekuláltak, mindig veszítettek. Ezt ideje lenne megtanulni, mert olyan emberekről van szó, akik most már évtizednyi időt töltöttek a politikában” – fogalmazott Kelemen Hunor.
CSAK SAJÁT