Csíkszeredában tartja országos küldöttgyűlését az RMDSZ Nőszervezete
Pénteken és szombaton tartja Országos Önkormányzati Konferenciáját és Küldöttgyűlését Csíkszeredában az RMDSZ Nőszervezete. Az esemény első napja gondolatébresztő köszöntőkkel és Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter, valamint Kövér Orsolya, a fejlesztési minisztérium államtitkára minisztériumi tájékoztatójával indult.
Több mint 150 női politikus érkezett Csíkszeredába az egész országból, köztük az RMDSZ női képviselői és szenátora, polgármesterei, alpolgármesterei, helyi és megyei tanácsosai. A hargitai megyeszékhelyen pénteken és szombaton tartja Országos Önkormányzati Konferenciáját és Küldöttgyűlését Csíkszeredában az RMDSZ Nőszervezete.
Pénteken délután elsőként Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere köszöntötte a résztvevőket. Mint a városvezető rámutatott: nemcsak a nők szerepének megerősítése iránti elkötelezettséget jelképezi, hogy ilyen sokan összegyűltek, hanem az egész magyar közösség erejét, amely egyre több rátermett hölgyet termel ki magából.
„Amikor a nőszervezetek létjogosultságáról és a nők közösségi szerepvállalásának, vagy a nők általánosságban vett támogatásának szükségességéről beszélünk, valójában egy olyan univerzális kérdést érintünk, amely biológiai, spirituális, gazdasági, morális és politikai síkon egyaránt megjelenik” – hangsúlyozta az alpolgármester. Rámutatott ugyanakkor arra a közismert tényre, hogy Romániában a nők általánosságban 20 százalékkal kevesebbet keresnek az átlagnál, miközben mintegy négy órával többet dolgoznak naponta az otthon fenntartásáért, illetve a gyermekek neveléséért, mint a férfiak, és minden negyedik nő családi vagy szexuális erőszak áldozatává válik élete során.
„Mi, az RMDSZ Nőszervezetének tagjai különösen érzékenyek vagyunk ezekre a kérdésekre, hiszen kisebbségi létünkből fakadóan magunk is megtapasztaltuk a kirekesztés különböző más formáit is. Ez a kettős tapasztalat nőként és kisebbségiként különleges perspektívát és felelősséget ad számunkra a társadalmi igazságosság előmozdításában és a közösségünk megmaradásának biztosításában” – hangsúlyozta Sógor Enikő.
A politikus rámutatott, az RMDSZ az elmúlt években több jelentős eredményt ért el a nők támogatása terén a családon belüli erőszaktól a rugalmas munkaidő megvalósításának elősegítésén és a bölcsődei férőhelyek bővítésén át a női vállalkozók támogatásáig. Ugyanakkor leszögezte, még mindig nagyon hosszú az út ebben a témában.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy Csíkszereda szerepe Erdélyben védőbástyaként van meghatározva. „Látjuk azt, hogy egy 34 ezres közösségen túl az a felelősség, amelyet az erdélyi térben betöltünk, hatalmas. Nekünk, székelyföldi városoknak vagy jelentős magyar közösséggel rendelkező városoknak a szerepe abban, hogy erdélyi magyarként hosszú távon értékalkotó közösség legyünk meghatározó” – fogalmazott a városvezető.
Az elöljáró hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az önkormányzati, parlamenti munkában, egy intézményen belüli felelős döntés ne vegye el a fókuszt arról, hogy társadalomszervező szerepként, meghatározó női mozgalomként is jelen kell legyen. Mert hogy ha minden az önkormányzaton keresztül zajlik le, akkor talán elveszik az a lényeg, ami a legfontosabb, hogy „azért vagyunk az önkormányzatokban, mert van egyfajta civil küldetésünk, közösségi küldetés” – fogalmazott a városvezető.
Hargita Megye Tanácsának elnöke, Bíró Barna Botond kiemlete: az általa vezetett intézmény mindennapjai során figyelik azokat az elemzéseket, amelyek a nők társadalmi szerepét, jogegyenlőségét vizsgálja.
„Vannak pozitív jelzések és jelenségek. Európában a 30 év alatti hölgyek fizetése és jövedelmezése már nagyobb, mint a 30 alatti férfiaknak. Igaz az, hogy ez 30 év fölött átfordul. Tudjuk azt is, hogy azért, mert a hölgyeknek a családalapításában és a gyermekek szülésében és felnevelésében van óriási szerepük, amit másra nem bízhatnak. És talán az lesz a következő időszakban az egyik legfontosabb teendő, hogy a 30 év fölötti hölgyek esetében is lehessen kiegyenlíteni ezt az egyenlőtlenséget” – mondta az elnök.
Biró Rozália, az RMDSZ Nőszervezetének elnöke szerint a nőknek mindig úgy kell helyt állniuk, ahogy a helyzet megköveteli.
„Arra szeretnélek benneteket biztatni, hogy felelősségünk teljes tudatában merjetek cselekedni. Hiszen azoknak az embereknek, akik bizalmat szavaztak nektek helyi önkormányzatban, megyei önkormányzatban, a parlamentben és folytathatnám a felsorolást, ma nagyobb szüksége van ránk, mint azt hiszem, talán az elmúlt 35 évben bármikor. Mert békeidőben sem könnyű felvállalni a közösség képviseletét és cselekedni a közösség elvárása szerint azokkal az eszközökkel, amelyek a választott tisztségből adódnak. De ilyen időben, amikor feszültséggel teli és háborúval mellettünk teli időszakot élünk, és olyankor, amikor azt látjuk, hogy valahogy minden embertelenebbé vált, nőpolitikusként felelősséggel cselekedni nem könnyű feladat. Hiszen mi nem tudunk másként dönteni, csak úgy, hogy a gyermekeink jövőjére gondolunk” – fogalmazott Biró Rozália.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter hosszabb légezetű politikai beszámolójában rámutatott, decemberben még volt „némi remény” arra vonatkozóan, hogy a költségvetési deficit számai „picivel jobbak” lehetnek.
„Hamar szertefoszlottak ezek a remények, és ahogy a hetek teltek, a teher is egyre nagyobb lett, és a felelősség is egyre nagyobb, hisz olyan periódusban vettük át a pénzügyminisztériumot az RMDSZ-es csapattal, ami nem volt szerintem az elmúlt (…) évtizedekben. „Lassan egy évszázada nem volt ilyen nemzetközi helyzet, és nem voltak ilyen nemzetközi kihívások, ami a pénzpiacot, a döntő piacot, egyáltalán a nemzetközi kereskedelmet illeti” – szögezte le a politikus. Hozzátette: a Trump-adminisztráció új világfilozófiája, új kereskedelmi filozófiája teljes mértékben felforgatja a világrendet, az ellátási láncokat, a kontinensek és országok közötti kapcsolatokat, és a „lehető legrosszabb passzban” kapja el ez a román gazdaságot.
„Van azonban remény, megvan a lehetőség arra, hogy ezt a hajót át tudjuk kormányozni ezen a viharos tengeren. Természetesen ehhez komoly és erős háttér kell, szakmai háttér, amelyet az RMDSZ-es kollégák tudnak biztosítani, ugyanúgy, ahogy az önkormányzatokban is a polgármester munkáját, az alpolgármester munkáját egy erős csapat támogatja” – mondta Tánczos Barna.
A miniszter rámutatott arra, hogy „hihetetlenül erős hátszéllel”, óriási beruházási portfólió indult el akkor az országban, amikor Cseke Attila 2021-ben átvette a fejlesztési minisztériumot. „Több mint 240 milliárd lejes beruházási portfólióval menetelnek az önkormányzatok, községek, városok, municípiumok, megyék. Ehhez természetesen meg kell teremteni a pénzt. Ez a legnagyobb kihívás most, mert legalább egy ekkora portfólióban menetel a nagy infrastrukturális beruházási program is” – mutatott rá.
Kiemelte az autópályákat, valamint a kórházak építését célzó beruházásokat. Kifejtette: a kórházak esetében márciusban lehívott európai uniós összegek az elmúlt több mint 15 évben a legnagyobbak. Elmondta ugyanakkor, hogy a korábbi rossz hitelfelvételi politika miatt évente 50-60 milliárd lejt fizet az ország a kamatok miatt. Ezt a folyamatot államkötvény-kibocsátásokkal igyekeznek ellensúlyozni, amelyek vásárlásával biztos befektetéshez és kamathoz jutnak az állampolgárok.
Kövér Orsolya, a fejlesztési minisztérium államtitkára minisztériumi tájékoztatójában megosztotta, a mandátuma átvételét követő első hetekben fel kellett mérniük, hogy az azelőtt eltelt másfél évben mekkora „katasztrófa” történt, mennyire álltak le a folyamatok, mennyire okoztak ezek visszafordíthatatlan károkat.
„December közepére kiderült, hogy 6,7 milliárd lejes tartozásunk van és a jó hír az, hogy április elejére ezt sikerült törlesztenünk teljes mértékben. Nincsenek már tartozásaink, sőt a jelenleg is futó finanszírozások esetében már a februári számlákat is sikerült kifizetnünk. Hatalmas befektetési csomag van jelenleg az asztalon” – fogalmazott Kövér Orsolya. Megemlítette a földrengésbiztonságot célzó, általános, valamint az iskolákat és a kórházakat érintő programot. Erre a három programra „történelmi” nagyságú, több mint 7 milliárd lejes összeget sikerült kilobbizniuk – mutatott rá.
Az országos helyreállítási programmal (PNRR) kapcsolatosan a politikus megosztotta, több mint 6 ezer szerződés fut és sikerült átvinniük a kormányon az újraszabott finanszírozási forrás-memorandumot. Rámutatott: a bölcsődei finanszírozási program is szépen halad és 2026 júniusára elkészülhet a megígért 110 új intézmény.
CSAK SAJÁT