Jóváhagyta a képviselőház tanügyi bizottsága a felsőoktatási törvény tervezetét

Módosításokkal hagyta jóvá kedden a képviselőház tanügyi bizottsága a felsőoktatási törvény tervezetét.

Az elfogadott módosítások között szerepel például, hogy a felsőoktatási intézmények - a költségvetési kereten belül – fedezhetik a más településen élő alkalmazottaik utazási és szállásköltségeit, illetve megemelhetik az alapfizetéseket.

A felsőoktatási tanügyi alkalmazottak és kutatók nyugdíjkorhatára 65 év, de az illető kérésére ez kitolható az egyetemi év végéig.

Fotó: Adobe Stock

A bizottság az RMDSZ több módosító javaslatát is jóváhagyta, például azt, miszerint a romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző ügynökség (ARACIS) által végzett kiértékeléseken kell lennie egy kisebbséginek is a bizottság tagjai között, amennyiben az ellenőrzés olyan felsőoktatási intézményben történik, ahol az adott kisebbség nyelvén is folyik oktatás.

A szövetség egy másik elfogadott módosítása értelmében azokon a szakokon, ahol nincs állami oktatás valamely kisebbség nyelvén, külön helyeket kell biztosítani az illető kisebbséghez tartozó jelentkezőknek.

A román állampolgárságú, külföldi egyetemen tanuló diákok 50 százalékos kedvezménnyel utazhatnak a hazai vízi tömegközlekedési eszközökön és a vasúti járművek másodosztályán 30 éves korukig, ha felmutatják az adott tanévre érvényes diákigazolványukat – mondja ki az RMDSZ egy másik módosítása.

A PSD egyik módosító javaslata értelmében szabálysértésnek minősül és 100 ezer és 200 ezer lej közötti bírságot von maga után, ha egy természetes vagy jogi személy pénzért árul tudományos munkákat, vizsga- vagy szakdolgozatokat abból a célból, hogy azok megvásárlója illetéktelenül jusson egyetemi, mesteri vagy doktori oklevélhez. Az ezeket a szolgáltatásokat hirdető felületeket a távközlési minisztériumnak kell azonosítania és intézkednie a felszámolásukról. Amennyiben a már megszüntetett felületet újranyitják, a szabálysértés már 300 ezer és 600 ezer lej közötti összeggel bírságolható – áll a módosításban.

A tervezetet első házként a képviselőház, majd döntő fórumként a szenátus vitatja meg és szavaz róla.

Nem minősülnek etikai vétségnek a nézetkülönbségek, idézetekben lévő hibák

A felsőoktatási törvénytervezet keddi vitáján a képviselőház tanügyi bizottsága jóváhagyta a plágium esetén alkalmazandó szankciókat. A Szociáldemokrata Párt egyik elfogadott módosító javaslata értelmében nem minősülnek etikai vétségnek az elméleti, kísérleti vagy gyakorlati nézetkülönbségek, az idézetekben fellelhető hibák, az adatok értelmezéseiből fakadó különbségek és a véleménykülönbségek.

A kép illusztráció | Fotó: Agerpres

A bizottság ugyanakkor több, az egyetemi etikára vonatkozó részhez benyújtott módosító javaslatot elutasított, többek közt a Mentsétek meg Romániát Szövetség módosítását, amely összeférhetetlennek minősítette volna a törvényhozói (szenátori vagy képviselői) funkciót az egyetemi rektori, prorektori, dékáni, dékánhelyettesi, osztályvezetői és a kihelyezett tagozat vezetői tisztségekkel. Elutasították azt a javaslatot is, amely megtiltotta volna közjogi méltóságoknak vezetőségi tisztség betöltését valamely felsőoktatási intézményben.

A bizottság elvetett egy PSD-től származó módosítást is, amely kimondta volna, hogy az észlelt kötelezettségszegést bárki jelezheti (a tanügyminiszter vagy bármely jogi vagy fizikai személy), de csak a szabálysértés megtörténte után legtöbb 3 éven belül.

Egy elfogadott módosítás értelmében a határon túl tanuló román állampolgárságú diákok román állami ösztöndíja nem lehet kisebb a szociális ösztöndíjnál.

A megelőzésre helyezi a hangsúlyt a plágium kapcsán

Ligia Decát arról faggatták az újságírók, mennyire biztos az az eljárás, amelyet a plágium azonosítására és a plagizálás elleni küzdelemre ír elő a jogszabálytervezet.

Fotó: Agerpres

A tárcavezető azt mondta, a javasolt eljárás a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, például azáltal, hogy megszab egy 90 napos időszakot a védés előtt, amely alatt a doktori dolgozat átvizsgálható, és ha felmerül a plágium gyanúja, azt jelezni lehet az illetékes bizottságnak. A miniszter hozzátette, az alkotmánybíróság döntéseinek figyelembevételével megszabnak egy eljárást a már megvédett disszertációkkal kapcsolatos esetleges panaszokra vonatkozóan.

Ligia Deca ugyanakkor leszögezte, az új törvény előírásai a 2000 előtt megvédett dolgozatokra nem vonatkoznak. Ha annak idején a doktori értekezés digitális formában való közzététele nem volt kötelező, ezt nem lehet visszamenőleges hatállyal előírni. Az egyetemeknek azonban lehetőségük van a teljes levéltári anyaguk digitalizálására, beleértve a doktori értekezéseket is. „Vannak egyetemek, amelyek már elkezdték ezt a folyamatot” – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?