Jól vizsgázott Csíkszereda a szuperválasztási évben – Korodi Attila évértékelőjén jártunk

Bár költségvetési szempontból nem volt könnyű, mégis sikeresnek ítéli a 2024-es esztendőt Korodi Attila, csíkszeredai polgármester. A városvezető évértékelő sajtóbeszélgetésén témakörönként ismertette a városháza által indított beruházásokat, folyamatokat és a legfontosabb eredménynek azt tartja, hogy a hargitai megyeszékhely közössége jól vizsgázott a „szuperválasztási évben”. Az nem derült ki, mennyiért adott koncertet Csíkszeredában Azariah, de az biztossá vált, hogy 2025-ben nem lesz NyárOn Szereda fesztivál.

Évértékelő beszélgetésre hívta a sajtó képviselőit Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A hétfői eseményen az elöljáró kitért a 2024-es év főbb eredményeire, eseményeire, valamint beszámolt a folyamatban lévő beruházások helyzetéről is.

Korodi Attila pozitívan értékelte a 2024-es évet | A szerző felvétele

Mint bevezetésként a városvezető elmondta, aggodalommal tekintettek a „szuperválasztási év elé”, mivel nem tudták, mennyire fogja felülírni a közintézmények, a városháza, az egész csíkszeredai közösség életét. „Közösségként jelesre vizsgáztunk, mert a közösség egyben maradt, életerős maradt, ahol lehetett, haladtunk, fejlődtünk. Azok a fajta törésvonalak, amelyek az egész romániai társadalmat meghatározták és széthúzták, a közösségünkben nem jelentkeztek” – fogalmazott Korodi Attila. Mint kiemelte, a város közösségi terei „tele voltak élettel”, számos eseménynek adott otthont a megyeszékhely, miközben „az építőtelepeken is dolgoztak”.

Költségvetési nehézségek

Korodi Attila elmondta, költségvetési szempontból megnehezítette a városvezetés dolgát, hogy 2024-ben úgy indult az év, hogy a kormány egy alkotmánybírósági döntésre támaszkodva úgy határozott, hogy a tőzsdei, az osztalékokból és a nyugdíjakból származó személyi jövedelemadókat nem hagyja az önkormányzatoknál. Ez Csíkszereda esetében 35 millió lejes mínuszt jelentett, amiből a kormány kompenzált év elején 11 millió lejt, és a helyi gazdasági teljesítménynek köszönhetően pedig ellensúlyoztak közel öt millió lejt.

A tematikák szerint ismertetett folyamatok előtt a városvezető hangsúlyozta, hogy a meglévő beruházások felügyelete mellett kiemelt feladat lesz a városháza számára a közelgő új európai uniós beruházási időszakra való felkészülés.

Fejlesztik a duális képzést

Az oktatás területén önkormányzati tapasztalat hiányában kellett kidolgoznia a városvezetésnek a tervezett középiskolai kampusz projektjét, amelynek célja a taplocai iskolaközpont héthektáros területének rendezése, fejlesztése új épületek létesítésével, illetve a duális képzés megerősítése a négy szakiskolában (a Kájoni János, a Kós Károly, a Székely Károly és a Venczel József Szakközépiskola). Ennek keretében a nevezett helyszínen rövid időn belül megkezdődhet a romos épületek lebontása, mondta Korodi Attila.

Kiemelkedő eredménynek tartja a városvezető a duális képzés megerősítését a városban, amelynek keretében decemberben 350 diák képzésére, foglalkoztatására nyújtottak be pályázatot vállalkozások. „Ez azt is jelenti, hogy óriási az igény a duális képzésre és a kampusz-projektünk, amely az egészhez intézményi hátteret ad, életképes lesz” – szögezte le az elöljáró. Ugyanakkor rámutatott, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel is egyre szorosabb az együttműködés ezen a téren.

Az oktatást érintő beruházások sorában Korodi Attila kiemelte a Nagy Imre Általános Iskola udvarának felújítását, valamint a Petőfi Sándor Általános Iskola és a Nagy István Művészeti Szakközépiskola tornatermeinek folyamatban lévő építését. Mint megosztotta, a Petőfi Sándor nevét viselő intézmény új sportcsarnokában már megkapta a borítást a belső játéktér, a külső munkálatok befejezését már nem tette lehetővé idén az időjárás. A művészeti iskola esetében lassabban haladt a beruházás. Itt részben a kivitelező hibájából késlekedtek, részben az iskola által igényelt, a tornaterem földszintjén kialakításra váró új tantermek miatt új terveket is kellett készíteniük. A tervek szerint a két tornaterem építése 2025-ben lezárul, mondta el a polgármester. Korodi Attila kitért a Micimackó Napközi felújítására is, amelyet 2024-ben szerettek volna befejezni, ám az 1960-as években készült épület tetőfödémjének állapota számos megoldandó új feladatot rótt a kivitelezőre.

Költözött az iskola

A városvezető beszámolt arról is, hogy miután az eddig oktatásra használt csíksomlyói épületet statikai állapota miatt balesetveszélyessé nyilvánították, a tulajdonos Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséggel nem tudtak szerződést hosszabbítani. Ezért egy konténerekből álló iskolaépület kialakítása vált szükségessé. „Azt gondolom, jól döntöttünk, hogy moduláris iskolát építettünk, mert jó körülmények között tudnak tanulni a gyerekek és nem valahol hányódnak a város különböző, lepukkant épületeiben. Annak függvényében, hogy hogyan tudunk majd iskolát építeni, lesz abból majd további költözés rövid-, vagy közép távon.

A polgármester rámutatott még, hogy a Székely Károly Szakközépiskolában új villanyhálózatot szereltek be, de más iskolák esetében is megoldottak különböző problémákat városi költségvetésből. Szintén sikernek örvend az iskolai fogászati rendelő működtetése, ahol több mint 1470 gyermek fordult meg 2024-ben, tudtuk meg. Mindemellett jó kezdeményezésnek bizonyult az iskolai mentálhigiénés program, ahogy a gazdasági oktatási-nevelési projekt, valamint a pedagógusok számára indított elsősegély-oktatás. Amint elhangzott, 4500 diák utazhat a városi tömegközlekedéssel a kiosztott bérleteknek köszönhetően és 1500 gyerek sportol rendszeresen városházi programokon keresztül.

Korodi Attila kiemelte, a közösségi finanszírozási programok is jól működtek: sport, civil társadalmi, kulturális és egyházi vonalon is számos projektet tudtak támogatni a városháza részéről.

Újabb krízishelyzet

Mint a polgármester megosztotta, szociális területen is szembe kellett nézniük egy krízishelyzettel, miután a város egyetlen szociális bérlakásokat kínáló ingatlanját ki kellett üríteni év elején. „A tömbházból való kiköltöztetés nagyon nehéz volt. Megosztotta a közösséget, rengeteg tévhit volt ezzel kapcsolatosan. Néhány napos átmeneti időszak után, a közreműködő civil szervezetek segítségének is köszönhetően, stabilizálódott a helyzet és a lakók különböző lakásokban, otthonokban laknak” – mondta Korodi Attila. Hozzátette, decemberben elfogadták a szociális lakásoknak helyet adó tömbház újjáépítésének megvalósíthatósági tanulmányát.

A városvezető kiemelte, hogy a városháza szociális osztálya önálló intézménnyé alakult, amelynek köszönhetően gyorsabban és jobban tud reagálni különböző szociális jellegű kihívásokra. Mint elhangzott, a tervezett idősek otthona építési telkét is sikerült megvásárolniuk, ahogy újabb szociális otthonok kialakítása érdekében is lakásokat vásárolt az önkormányzat. Mindemellett készül a tervezett ifjúsági lakások megvalósíthatósági tanulmánya, amelyet rövidesen átadhatnak az Országos Lakásügynökségnek (ANL).

Kultúra – csúcsra járatva

Az elöljáró rámutatott, a város kulturális intézményeivel kapcsolatos legfontosabb kihívás az volt, hogy stabilizálják azok működését. „A 2023-as év volt, amikor megmentettük, 2024-ben pedig megerősítettük őket. Hihetetlenül munkás évet zárt a Csíki Játékszín, a Csíki Székely Múzeum és az időközben néptáncszínházzá alakult Hargita együttes. A néptáncegyüttes átalakításának köszönhetően a két színházunk kicsivel több állami támogatást kapott, mint egy évvel ezelőtt. Rengeteg programot szerveztek az intézményeink” – emelte ki Korodi Attila.

Újságírói kérdésre Korodi Attila megosztotta, a nyári csíkszeredai rendezvények egyik csúcseseményeként megrendezett Azariah-koncert közvetlenül nem terhelte meg a városháza költségvetését. Az eseményt a Pro Cultura Siculi Közhasznú Egyesületen keresztül bonyolították le. Konkrét összeg nem hangzott el, az azonban igen, hogy 2025-ben nem szervezi meg a város a nyárindító fesztivált. Az esemény a polgármester szerint nem építette fel úgy a maga identitását, hogy az erdélyi fesztiválok között kiemelkedővé váljon és megérje megrendezni. 

„Csúcsra van járatva a csíkszeredai kulturális és közösségi élet. Ezt kellene fenntartani és egészségesen működtetni, anélkül, hogy rutinná alakulna és elfásultságot, megszokottságot hozna magával. Hogy tudjon mindig valami frissességet adni a Csíkszeredába érkezőknek és a csíkszeredaiaknak” – fogalmazott a városvezető. Hosszútávú projektként megemlítette a Mikó-vár védelmi árokrendszerének feltárását és felújítását is.

Többet is adna a város sportra

Korodi Attila elmondta, hogy a professzionális sport támogatási rendszerét a városházának 2024-ben újra kellett értelmezie. A Covid-járványt követő jóváhagyások lejártával de minimis programokkal tudják a Csíkszeredai Sportklubot, valamint a Futball Klub Csíkszeredát támogatni.

„Minden évben van egy bizonyos összegű támogatásunk. A mi meglátásaink szerint ennél többet kellene adnunk, a törvényi lehetőségeink egyelőre ennyit engednek, de azt gondolom, hosszú távon a megoldásokat keresnünk kell. A Sportklubnál a kulcs a minisztériumban van ahhoz, hogy hogyan engedné meg, hogy a városháza beépüljön a klub működtetésébe. Az FK-nál a jogszabályok szintjén tudjuk ezt majd rendezni, hál’ istennek a gyerekek nevelését maximálisan tudjuk támogatni” – fogalmazott a polgármester. Mint hozzáfűzte, 2025-ben a női futballt külön címszó alatt tudják majd támogatni.

A város sportrendezvényei között megemlítette Korodi Attila a Spartan elnevezésű eseményt, amely „izgalmas történetnek” bizonyult, ám jelen állás szerint egyszeri alkalomról volt szó. Elhangzott még a Running Festival, a gyorsulási autóverseny, az országos gyorskorcsolya verseny, a bridzs-kupa, a cselgáncs országos bajnokság, amelyek a sportértéken túl idegenforgalmi jelentőséggel is bírnak.

A polgármester megemlítette a szintén 2024-ben történt lovardavásárlást is, amelynek fejlesztésével kapcsolatosan nagy kihívás elé néz a város. „Úgy látjuk, hogy legfőképpen a magyar támogatási rendszerrel tudjuk fejleszteni. Most az következik, hogy a fejlesztése érdekében egy teljes, lovas sportágakat érintő koncepciós tanulmányt készítünk el az első szemeszterben, hogy azután tudjunk hozzárendelni különböző fejlesztéseket hosszú éveken keresztül” – mondta el Korodi Attila.

Testvérvárosok

Mint a polgármester elmondta, a testvérvárosi kapcsolatoknak is sokat köszönhet 2024-ben Csíkszereda. Kiemelte a törökországi Rodostóval körvonalazódó testvérvárosi együttműködést, amelyről már a török partner önkormányzata is döntést hozott, jelenleg a különböző minisztériumi engedélyeztetési folyamatok zajlanak. Erősödött az együttműködés Székesfehérvárral, Kaposvárral, Győrrel és Hajdúnánással is, hangzott el.

Infrastruktúra

Korodi Attila hangsúlyozta: a városi közlekedési vállalatot (Csíki Trans) sikerült megerősíteniük azáltal, hogy a fizetéses parkolórendszer működtetését a cégre bízták. Nagy eredményként számolt be a városvezető az új autóbusz-pályaudvar átadásáról, amely esetében például a bérelhető kerékpáros-rendszer működtetésének egyelőre adminisztratív akadályai vannak. „Minőségi lépést értünk el, az új buszok beindításával pedig biztos, hogy ez nagyon meg fog erősödni. Ez az autóbusz-garázs beruházástól függ, a sűrített gázos buszok számára fel van állítva a sűrítő állomás, csak engedélyekre várunk a TransGaztól” – osztotta meg a városvezető. A garázsok építése esetében ugyanakkor felmerültek technikai problémák, jelesül, hogy a tervezett helyszín alatt több ásványvíz-forrást mutatták ki, ezért módosítani kell a kivitelezésen, tudtuk meg.

Mint elhangzott, csaknem végleges a Hargita utca felújítása, ám az átadás még hátravan. „Újraférceltük az egész projektet és azt gondolom, egy nagyon minőségi közúti projektet tudtunk létrehozni az ottani vállalkozásoknak” – emelte ki Korodi Attila. Hozzáfűzte, hogy pozitív visszajelzéseket kaptak a járdákon megvalósított, nem látók számára készült megoldások miatt.

Korodi Attila rámutatott, az úthálózat-fejlesztése során sikeresnek bizonyult a Villanytelep utca kétirányúvá tétele. „Azt gondolom, ezzel megalapoztuk azt, hogy jövőre, az év elején hatalmas közvitát fogunk tartani a közlekedési átszervezésről. Megérett, itt az ideje most már, hogy a város központi forgalmát újraszervezzük, könnyítsük, lazítsuk” – mondta a polgármester. Hozzáfűzte, befejezték a Zsögöd utca aszfaltozását, valamint a város több pontján sebesség-gátló magasított átjárót alkalmaztak és számos forgalmi bútorelemet kicseréltek, egységessé alakítottak.

A közvilágítás fejlesztése során olyan utcákba sikerült megoldásokat eljuttatni, ahol vagy soha nem volt korábban, vagy huzamosabb ideje nem működött, emelte ki Korodi Attila. Szintén beszámolt a Hargitafürdőn épülő multifunkcionális központ beruházásáról, ahol tűzoltógarázs, tűzoltószertár, gyógyszertár és irodahelyiségek is helyet kapnak majd. Szóba került a városháza, valamint a városi művelődési ház közelgő felújítása, az egykori IPIC strand megvalósíthatósági tanulmányának elfogadása, valamint a Fodor Sándor park tervezett rehabilitációja is. Elkészült az építési engedély az egykori vigadó épületének felújítására, de engedélyezési fázisban van a vasút felett áthaladó gyalogos és kerékpáros híd is, a lezárt projektek sorát gyarapította a Gál Sándor park felújítása, hangzott el.

Utóbbi esetében a polgármester megjegyezte, hogy tesztelték az automata illemhely alkalmazhatóságát. A tapasztalatok alapján a Fodor Sándor parkban is helyet kap egy ilyen építmény, ahogy a Piac utcában is folyamatban van egy olyan projekt, amely a nyilvános illemhelyek sorát gyarapíthatja. Ugyanakkor a központi parkban is terveznek ilyet. Szóba került még a tervezett városi kutyamenhely, amely elkészült, ám a törvény szerint nem szervezhetik ki direkt egy városi céghez a működtetését, ezért licitet kellett kiírni erre – számolt be a polgármester.

Mint Korodi Attila fogalmazott, a város fejlesztéseinek gerincét az európai uniós pályázatok adják. „Nehéz költségvetési évek jönnek és az európai pályázatok stabil pontot jelentenek, nem függnek attól, hogy melyik évet hogyan kezdi a kormány” – mondta.

Elhangzottak még a hulladékgazdálkodás terén történt előrelépések: a tervezett hulladékudvar elkészítésére aláírták a kivitelezési szerződést, a digitális hulladékszigetek elindítása ugyanakkor még várat magára. A Returo-rendszer egyértelmű siker a városban, a következőkben a kisebb üzleteket is be szeretnék vonni a rendszerbe, mondta Korodi Attila.

Erős maradt a közösség

A gazdaságfejlesztéssel kapcsolatosan Korodi Attila megosztotta, hogy fontos lépésnek tartja a Kapocs közösségi iroda megnyitását, ugyanakkor a városháza de minimis programján keresztül nyolc helyi vállalkozás pályázhatott támogatásra, amely által adókedvezményben részesülhettek.

Azt gondolom, hogy 2024 azért sikeres Csíkszereda életében, mert erős közösség maradtunk. Eben a szuperválasztási évben, amelynek megvolt a számtalan kihívása és nehézsége, fejleszteni tudtunk a városban, sarkalatos ügyekben továbbléptünk, a városlakók érzik, tudják azt, hogy merre halad a város” – fogalmazott Korodi Attila.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?