Teljesen felújítják Csíkszereda ikonikus épületét, a városházát
Átfogó felújításba kezedenek a csíkszeredai városháza épületében, jelentették be csütörtökön. Az 1887-ben elkészült épületet kívül-belül megújítják a másfél éves kivitelezési időszak alatt, a részben európai uniós finanszírozású munka 25,22 millió lejbe kerül.
Elodázhatatlanná vált az 1887-ben átadott, eredetileg megyeházaként funkcionáló csíkszeredai városháza épületének teljes felújítása. A műszaki tervek elkészítésére és a kivitelezési munkára csütörtökön írták alá a szerződést a város vezetői és a kivitelező konzorcium képviselője, Szántó Péter.
„Hosszú, több városi középületet érintő program szimbolikus fázisába érkeztünk. A történelmi megyeháza, mostani városháza Csíkszék meghatározó középülete abba a helyzetbe került, hogy egy európai uniós és városházi finanszírozáson keresztül teljes egészében, műemlékvédelmi jellegét figyelembe véve, megújul” – jelenttette be csütörtök délelőtt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. Hozzátette: a városháza időtlen idők óta nem esett át felújításon.
Mint a polgármester fogalmazott, az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként benyújtott sikeres pályázat után kiírt közbeszerzést egy helyi vállalkozói csoport nyerte meg a kivitelezésre. Korodi Attila hangsúlyozta: az épület szimbolikus jelentőséggel bír, éppen ezért fontos, hogy a felújítást végző cég ne csupán „közbeszerzési kihívásként” tekintsen a feladatra, hanem a közösségért való cselekvést is szem előtt tartsa.
Ahogyan elhangzott, a felújítás 25,22 millió lejbe kerül, ebből 17 millió lejt biztosít az Európai Unió az országos helyreállítási terv keretében.
„Biztos, hogy a megújult épület új attrakciója lesz a városnak és ez a történelmi térség, ami itt a Vár tér körül van, egyre erőteljesebben kibontakozik. (…) A legnagyobb kihívás számunkra, a finanszírozáson túl, hogy úgy tudjuk megszervezni a városháza életét, hogy a szolgáltatásaink a beruházási időszakban ne sérüljenek” – fogalmazott Korodi Attila.
A csíkszeredai Városháza, az egykori Vármegyeháza épülete, a Mikó-várral szemben, a Vár tér 1. szám alatt található, a tér keleti oldalán, a Petőfi utcába forduló északi szárnnyal. Különálló, körbeépített, hátsó udvaros, egyemeletes középület, a mai Csíkszereda városképének egyik meghatározó épülete. 1886–1887 között épült Hám Ignác tervei alapján, eklektikus stílusban. 1913–1914 között a régi épületet bővítették, a homlokzatot mind déli, mind északi irányba arányosan növelték. Az építkezést 1914-ben fejezték be, az épület akkor nyerte el mai formáját.
Mint Bors Béla alpolgármester elmondta: a csütörtökön aláírt szerződés szerint hatvan nap áll rendelkezésre a műszaki tervek elkészítésére és 16 hónap a kivitelezésre. „A munkálatok magukban foglalják a külső ablakok cseréjét, az alagsori falak speciális szigetelését, a padlástér szigetelését. Az energiahatékonyság érdekében teljes fűtésrendszercseréről is beszélhetünk, tűzjelző rendszert is kiépítünk. Ki kell cserélni a villanyhálózatot, és egy fotovoltaikus rendszert is kiépítenek, 198 pannó telepítésével. Az épület homlokzata mellett a belső udvarunk sem méltó egy ilyen műemlék épülethez, ez is teljes mértékben megújul” – részletezte az elöljáró. Bors Béla kiemelte: 2025 elején nem csupán a városháza tevékenységét kell átszervezniük a felújítás miatt, hanem megoldást kell találniuk az épületben működő több szervezet, intézmény számára is.
Korodi Attila újságírói kérdésre elmondta: nem költöznek ki teljesen az épületből a munka idején, ugyanakkor egy-egy részleg költöztetésére mindenképpen szükség lesz időszakosan, akár bérelt ingatlanba is. Elhangzott ugyanakkor az is, hogy az épület északi szárnyában működő hadkiegészítő parancsnokság is folytatja működését a felújítás alatt. Mint a polgármester hozzátette: a városi önkormányzat korábban gesztust tett a megyei önkormányzat felé és vállalta, hogy helyet biztosít a katonai intézmény számára, ami a megyei tanács kötelezettsége.
„Ez a helyzet senkinek sem jó, a katonaságnak és nekünk sem. A megyei önkormányzat felelőssége, hogy továbbra is vállalja, hogy keres egy jó megoldást erre az ügyre. A törvények értelmében a katonaság sorozóközpontjának valahol a központi övezetben kell lennie. A megyei önkormányzatnak ezt felelősen kell kezelnie. Mi partnerek vagyunk velük és nem akarjuk olyan helyzetbe hozni őket, hogy ne tudják ezt a fajta törvényi kötelezettséget teljesíteni” – mondta el a hadkiegészítő parancsnokság helyzete kapcsán Korodi Attila.
CSAK SAJÁT