Nagykorúvá vált a csíkszeredai A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadássorozat

Tizennyolc évvel ezelőtt indult és több mint háromszáz előadást foglalt eddig magában A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadássorozat Csíkszeredában. Az eddigi eredményeket szerdán sajtótájékoztatón méltatta Korodi Attila, a hargitai megyeszékhely polgármestere és Veress Dávid, a sorozat kezdeményezője, szervezője.

Kerek évfordulót ünnepelhet A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig  elnevezést viselő csíkszeredai előadássorozat, amely 2006-ban indult útjára és már több mint 300 előadást ért meg. A jubileum kapcsán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere úgy fogalmazott, hogy a sorozatban elhangzott előadások „a mai világ kérdéseit segítenek értelmezni” akár az elődöktől megörökölt értéktár bemutatása, akár a társadalmi problémák értelmezésén keresztül.

Korodi Attila és Veress Dávid | A szerző felvétele

„Hihetetlen hosszú út áll a sorozat mögött, 2006. november 28-án én a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium integrációért felelős államtitkáraként dolgoztam. Akkor indultunk neki annak az utolsó évnek, amely végén Románia csatlakozott az Európai Unióhoz. Ez nagy változások időszakát jelentette, és azt gondolom, jó döntésnek bizonyult akkor egy olyan előadássorozat indítása, amely a csíkszeredai közélet egyik sarokpontja lehetett és lett” – fogalmazott a polgármester. Korodi Attila kiemelte: nem elég számtalanszor visszatérni arra kérdésre, hogy: „Miért vagyunk itt, a Kárpát-medencében, miért vagyunk itt, Székelyföldön? Mi az a hagyaték, amelyre támaszkodva értékadó erdélyi közösségként tudunk itt lenni?”.

„Akkor, amikor az egybites információk teljes mértékben birtokba veszik a telefonok képernyőit, azt gondolom, hogy elengedhetetlen, hogy ne ilyen, hanem többórás boncolgatások, könyvbemutatók, szakdolgozatok ismertetése által visszatérjünk azokra az információkra, amelyek fontosak, hogy megértsük, hová tartozunk” – fogalmazott a városvezető.

Mint Veress Dávid, a programsorozat kezdeményezője, szervezője elmondta: az induláskor a Csíki Székely Múzeumban kapott helyet a projekt, majd a csíkszeredai városháza felkarolta és befogadta épületébe az előadásokat. Mint fogalmazott: a sorozat indításával el szerettek volna kezdeni egyfajta új „székely-magyar szellemi honfoglalást”.

Nem volt hiábavaló

„Azt éreztem, hogy az elmúlt száz évben sok mindentől megfosztottak minket. Elgyengültünk tudatban, tartásban, történelemismeretben. Úgy gondoltam, hogy a város fejlesztése mellett a lelki-szellemi építkezésre is szükség van” – fogalmazott a szervező. Mint hozzáfűzte: próbaképpen indították útjára a sorozatot és az elmúlt 18 év azt mutatja, hogy a próba nem volt hiábavaló. Veress Dávid megosztotta, hogy kezdetben főleg Magyarországról érkeztek az előadók, később a helyiek is nagy szerepet vállaltak a programban, és a világ számos pontjáról fogadhattak prezentációkat.

Az alábbi videó Dr. Molnár Attila fotó-történeti előadását idézi fel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?