FRISSÍTVE: Jogerős döntés született a rádiós újságíró bántalmazási ügyében

Több mint három év után jogerős döntés született Parászka Boróka újságíró bűnvádi panasza kapcsán, amelyben bántalmazással vádolta meg munkatársát, Kiss Dénest. A rádiós rágalmazási pert indít, miután az ellene felhozott vádakat jogerősen ejtették.

Fotó: Parászka Boróka Facebook-oldala/archív felvétel

Mindketten a Marosvásárhelyi Rádió magyar szerkesztőségében dolgoztak amikor 2020. áprilisában Parászka az őt ért fizikai agresszióról számolt be egy nyilvános Facebook-bejegyzésben. Azt állította, hogy több évnyi zaklatás és „verbális abúzust” követően a szerkesztőségben a „zaklató férfi” neki esett. „Több férfi is volt a környéken, hiába kiabáltam, egyik sem jött oda. Egyikük odaszólt – távolról, látószögön kívül – nekem, hogy halkabban, ne zavarjak” – fogalmazott akkor Parászka.

Bejegyzését Kiss Dénes idézte fel ismét személyes Facebook-oldalán, amikor az ügyben hozott jogerős döntésről számolt be szombaton. Bejelentette, hogy a marosvásárhelyi bírósági ügyészség megszüntette ellene a büntetőeljárást. „A nyomozó hatóság a tanúk meghallgatása és a fellebbezés elmaradása után jogerősen ejtette Parászka Boróka vádját 2023. november 10-én és jogerősen megszüntette a büntetőeljárást Kiss Dénes ellen” – olvasható a bejegyzésben.

Kiss Dénes kiemelte, hogy a Parászka Boróka által megnevezett tanúk azt nyilatkozták, hogy nem tartózkodtak az épületben a feltételezett eset idején, ugyanakkor az általa megnevezett és beidézett szemtanú a nyomozó hatóságoknak azt mondta: ,,hallotta Parászkát visítani, káromolni a gyanúsítottat, sőt mitöbb látta, hogy Parászka megragadja Kiss ruháját, rángatja, később pedig azt, hogy Kiss térdel a földön és szedi össze a papírjait.’’

A rádiós a jogerős döntést követően most bejelentette: „lejáratásáért és hitelrontásért” rágalmazási pert indít Parászka ellen. Bevallása szerint sok volt és leendő riportalany, kulturális alkotó elfordult tőle, munkája pedig emiatt jelentősen megnehezült. „A rágalmazási pert nemcsak önmagamért indítom. Azokért is, akik bíztak bennem, megkerestek és kitartásra bátorítottak, pénzt akartak gyűjteni az ügyvédi költségekre. (…) Azokért, akik hasonló, nyilvános lejáratás áldozataivá váltak, de nem volt anyagi lehetőségük a bírósági harchoz. (…) De mindenek előtt azok ellen fogok harcolni, időt, energiát és pénzt áldozni, akik a mások bántalmazása, abúzusa által kiváltott együttérzést csatornázzák be ravaszul kifundált áldozati szerepjátékukba” – fogalmazott Kiss.

Emlékeztetett, hogy az ügy kirobbanásakor Száz Attila, a rádió főszerkesztő-helyettese azt mondta, hogy az ügy tisztázása után „együküknek mennie kell”, de szerinte „csak az egyiküknek kellett volna mennie, de itt most megint a másikukról van szó.”

FRISSÍTÉS 1: Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió főszerkesztője a Maszolnak elmondta, tudomásul vette az ügyészség döntését, „miszerint lezárja kollégáim ügyében folytatott nyomozást. Az ügy további fejleményeiről, intézményes lépéseiről a következő napokban tájékoztatjuk a nyilvánosságot”.

FRISSÍTÉS 2: Az ügy kapcsán megszólalt Parásza Boróka is, aki Facebook-oldalán közölt bejegyzésében hangsúlyozta, hogy kitart korábbi állítása mellett. „Ő tudja, hogy bántalmazott – bármit is állít” – fogalmazott. Bevallása szerint azért nem fellebbezett a döntés ellen, megelégelte, hogy hosszú napokat töltsön kihallgatói szobákban, tárgyalótermekben. Azt állítja, hogy az elmúlt három év alatt további fenyegetések, bántalmazások érték, az azzal kapcsolatos perek és eljárások miatt viszont nem élte a saját életét. „Nem éltem, nem voltam a saládommal, nem dolgoztam, nem pihentem. Elég volt” – mondta az újságíró. Hozzátette azt is, hogy az ügyészség a lehető legritkább esetben jár el, és bár kötelesek lettek volna például a helyszínen, a jelenlétében terepszemlét tartani, az nem történt meg. Parászka szerint, ha ez megtörtént volna, akkor igazolva lett volna, az állítása. „Erre az egy tényre: a sérüléseim jellegére nem kérdezett rá az ügyészség, nem vizsgálták a helyszínen, hol, milyen körülmények, tárgyi környezet között sérültem meg. A látleletet készítő első orvoson kívül soha senki nem volt kíváncsi, hol és hogy sérültem meg” – állítja Parászka. Megjegyezte azt is, hogy miközben hónapról hónapra újságírók százait verik halálra, az, hogy őt falhoz szorították és roncsolták a kezét „nem számít jelentős dolognak”. Azt mondta, hogy mióta nyilvánosságra hozta az esetet támadója kerüli, és bár éveken át zaklatta, az ügy kirobbanása után visszavonult.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?