Javasolja az oktatási minisztérium, hogy az osztályteremben rendszeresen ültessék át a diákokat

Az Oktatási Minisztérium közvitára bocsátotta a közoktatásban az iskolai szegregáció nyomon követésére, azonosítására, megelőzésére és az ellene való küzdelemre vonatkozó módszertan tervezetét.

Az ajánlott intézkedések között szerepel a tanulók rendszeres átültetése, ha a padok sorban vannak elhelyezve, és a tanulók száma meghaladja a 24-et. Kerülni kell a veszélyeztetett csoportokhoz tartozó tanulók utolsó két padban való ültetését, és az osztályterem kialakítására ajánlják a padok körben vagy félkörben helyezését, számol be az Edupedu.

A szegregáció meghatározása szerint „a megkülönböztetés súlyos formája, és a gyermekek minőségi oktatáshoz való egyenlőtlen hozzáférését, az oktatáshoz való jog egyenlő gyakorlásának és az emberi méltóság megsértését eredményezi”.Fotó: Pexels
Az iskolai szegregáció tilalmáról szóló 6134/2016. számú hatályos rendelethez képest az új módszertani tervezet kifejezetten kimondja, hogy a szegregáció megelőzése érdekében, ha az osztályteremben sorban vannak a padok, oktatási modulonként egy alkalommal ültessék másként a diákokat.

A dokumentum nem határozza meg, hogy a tanulók milyen szabályok szerint kell üljenek a padokban, az első padban ülők az utolsó padba kerülnek, véletlenszerűen vagy más módon osztják újra őket.
Ha azonban a osztályfőnökök és az igazgatók nem kívánják a tanulókat minden modulba átültetni, akkor biztosítaniuk kell a tanulók „igazságos elosztását”, és lehetőség szerint nem szabad a sérülékeny csoportokhoz tartozó diákokat az utolsó két padba ültetni.

A tervezet tartalmazza: az iskolai szegregáció korlátozott és kiterjesztett ellenőrzésének menetrendjét és mutatóit; a tanfelügyelőségek és az oktatási intézmények feladatait az iskolai szegregáció megszüntetése terén; az iskolai szegregáció megelőzésére és leküzdésére irányuló intézkedéseket; az iskolai szegregáció megszüntetésének tervét.

Az oktatási minisztérium szerint közoktatás minden szintjén tilos etnikai hovatartozás, fogyatékosság vagy sajátos nevelési igény, a családok társadalmi-gazdasági helyzete, hátrányos helyzetű csoporthoz való tartozás, lakókörnyezet vagy az oktatás elsődleges kedvezményezettjeinek tanulmányi teljesítménye alapján történő megkülönböztetés.
A dokumentum november 4-ig van közvitán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?