JZSUK: „Tekintsünk az új tanévre, mint megújuló lehetőségre, új tapasztalatok és új ismeretek szerzésére”

Becsöngettek a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium (JZSUK) diákjainak is hétfő reggel. Az ünnepélyes tanévnyitót hagyományosan a Belvárosi Unitárius Egyházközség templomában tartották, amely megtelt izgatott kisdiákokkal és lelkes szülőkkel.

Fehér inges tanulókkal és virágcsokrokkal érkező szülőkkel telt meg hétfő reggel a kolozsvári belvárosi unitárius templom. A gyerekek boldogan vonultak be a János Zsigmond Unitárius Kollégium (JZSUK) zászlajával a templomba, amely évek óta otthona a tanévnyitó ünnepségnek. Rövid istentiszteletet tartott Elekes Zsolt, a JZSUK iskolalelkésze, aki Pál apostol kolossébeliekhez írt levelének egyik igeversével bátorította arra a diákokat arra, hogy az új tanévben szívvel-lélekkel végezzék a feladatukat.

Elekes Zsolt, a János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolalelkésze | Fotó: Sándor Lóránd

Az ünnepélyes tanévnyitón köszöntőt mondott a Magyar Unitárius Egyház püspöke, Kovács István, aki rámutatott arra, ha a templomban kezdődik a tanév, akkor ez azt jelzi, hogy ünnepről van szó, hiszen az imádság mellett az életünk fontos pillanatait jelzik azok az események, amikor a templomba bejövünk. Ilyen volt már gyerekkorban a keresztség, ilyenek a tanévnyitók és tanévzárók, és ilyen pillanatokból akad majd még nagyon sok.

Felhívta a figyelmet arra, hogy „a tudás mellett, a tudni akarás, a tanulás mellett és a munka mellett szükség van a lelki simogatásra, a lelkünk kibontakozására, a megnyílására”. Hozzátette, bár az iskolakezdés néhol szorongással járhat, a találkozás a barátokkal, osztálytársakkal felemelő lehet, ez a közösség pedig csak Isten által jöhet létre. A Magyar Unitárius Egyház püspöke bevallotta, hiányzott neki a gyerekzsivaj, a hangoskodás, amikor végigsétált az iskola kihalt folyosóin, mert a szünetekben levő zaj azt jelentette, hogy élet van, közösség van az épület falai között. Az iskolát kezdő tanulóknak azt üzente, a legjobb helyen vannak a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban, és az új tanévben is érezzék magukat szeretve és fontosnak.

Popa Márta, a JZSUK igazgatója ünnepi beszédében elmondta, a 2023-24-es tanévben az Unitárius Kollégium harmincadik évét ünnepli, mert pontosan három évtizede nyitotta meg újra kapuit a több mint negyvenéves kényszerszünet után. Az igazgatónő bevallotta, sokat gondolkozott azon, hogy milyen üzenettel indíthatná az új tanévet, de végül az kezdte el foglalkoztatni, hogy mit is jelent a nyitás szó. „Mit jelent nyitni, kinyitni, megnyitni, nyitottá válni, vagy egyszerűen csak nyílni, mint a virág?” – tette fel a kérdést. Szerinte, ha nyitottak vagyunk, akkor a világ is kinyílik nekünk, ránk találnak a lehetőségek és megtapasztalható a bizalom is. Eredményes, boldog iskola csakis kellő nyitottsággal működhet – hívta fel a figyelmet, ezért fontos, hogy ne féljünk nyitottak lenni, annak ellenére, hogy olykor kellemetlen vagy éppen fájdalmas lehet. „Tekintsünk az új tanévre, mint megújuló lehetőségre, új tapasztalatok és új ismeretek szerzésére” – jelentette ki Popa Márta.

Ezt követően Furu Árpád, a Magyar Unitárius Egyház építészeti tanácsadója, a szülőbizottság elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében kiemelte a templom szellemi és építészeti funkcióját, ami minden gyülekezet, felekezet központja, mert a közösség minden tagja a fontos pillanatokban ide gyűl össze. „A középkori filozófia, egyházi, világi kapcsolatrendszer ismeretében azt tudom mondani, hogy az isteni rend főszereplője építészetileg a templom” – jelentette ki. Bár egykor a tudás központjának is számított, ma már az iskolai épületek vették át ennek helyét, ahol a gyerekek megkapják azt az útravalót, ami a társadalomban való elhelyezkedésükhöz szükséges. Végezetül felhívta az igazgatónő, a tanárok figyelmét arra, hogy hatalmas felelősség van a kezükben, ugyanis ők azok, akik nagyban hozzájárulnak a tanulók jövőjéhez is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?