A János Zsigmond Unitárius Kollégiumban járt az Edinburgh Hercege Díj főtitkára

A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumba látogatott a brit királyi család által létrehozott az Edinburgh Hercege Díj (Duke of the Edinburgh International Award) önkéntes program részvevőinek világtalálkozója alkalmából kilenc ország delegációja. A látogatás során betekintést nyerhettek az iskola életébe is, továbbá megismerkedhettek az erdélyi népzenével, hagyományos viseletekkel, valamint az erdélyi gasztronómiával.

Ahogyan korábban a Maszolon beszámoltunk róla, a héten zajlik az Edinburgh Hercege Díj szervezőinek nemzetközi tanácskozása Kolozsváron, amin Eduárd wessexi herceg is részt vesz. A programot a nemrégiben elhunyt II. Erzsébet királynő férje, Fülöp herceg hozta létre, ám irányítását 15 éve a legkisebb fia, Eduárd herceg vette át.

Az iskolai látogatáson jelen volt az Edinburgh Hercege Díj program brit főtitkára, illetve az Amerikai Egyesült Államok, Bermuda, Kenya, Uganda, Ghána, Izrael, Németországból, Törökország és Bulgária delegációja is.

A szerző felvételei

Az ünnepi összejövetelen Elekes Zsolt iskolalelkész köszöntötte a vendégeket, Popa Mártát, az iskola igazgatóját, Oláh Emesét, Kolozsvár alpolgármesterét, valamint a résztvevőket. Kovács István unitárius püspök „valóságos csodának” nevezte az alkalmat, amelyre a delegációk elfogadták a meghívást, hogy betekintsenek az iskola életébe is.

„Közös motivációt adhatunk át egymásnak abban, hogy a legjobbak legyünk, hogy fejlődjünk magunk és mások által, mind szellemileg, mind az élet különböző területein, azért, hogy rátaláljunk az élet gyönyöreire. A legfontosabb pedig, amiért a vendégeink is ellátogattak, hogy egyesítsük gondolatainkat, kultúráinkat, felfogásunkat egy szebb jövő érdekében” – fejtette ki a püspök.

Az ünnepséget a beszédek mellett tradicionális magyar népdalok és a János Zsigmond Unitárius Kollégium kórusának előadása színezte. John May, a program főtitkára arra buzdította a diákokat, hogy merjenek hibázni, ne féljenek az ismeretlentől és álmodjanak nagyot.

„A díj arra ad lehetőséget, hogy megismerhessenek új dolgokat a diákok, készségeket tanuljanak, elsajátítsanak új értékrendeket és hasznosítsák ezeket világszerte” – jegyezte meg a főtitkár, majd a diákokhoz fordulva hozzátette: „Ne feledjétek, nem kell mindenben kiválónak lennetek, de esélyt kell adnotok a lehetőségeiteknek. Mert sosem tudhatod, melyik az az út, ami a te életcélodhoz vezethet.”

A kollégium egykori diákja és az Edinburgh Hercege Díj valamikori nyertese, Máté Orsolya is felszólalt, aki elmondta, hogy a program által rengeteg lehetőség talált rá, egyebek mellett az, hogy jelenleg az Egyesült Királyságban élhet és dolgozhat.

A beszédeket egy informális összejövetel követte az iskola dísztermében, ahol a különböző kultúrák képviselői szabadon találkozhattak és ismerkedhettek.

John May: Az iskola akkor él, amikor fiatalokkal teli

„Nagyon fontosnak tartom, hogy igazi lehetőséget adjunk a fiataloknak arra, hogy el tudjanak indulni saját útjaikon. Szükségük van arra, hogy elsajátítsanak készségeket, értékeket, magatartást, amik felkészítik őket a felnőtt létre. Ezt pedig önkénteskedés által tehetik meg, valamint azzal, hogy felismerik, mire van szükségük embertársaiknak, illetve szenvedélyük megtalálásával” – nyilatkozta a Maszolnak John May, az Edinburgh Hercege Díj főtitkára. Hozzátette, „a királyi család azért tartja fontosnak a program fenntartását, mert jól értik a fiatalság igényeit és őszintén kívánják minden egyes fiatal számára, hogy megtalálhassa a helyét az életben”.

A találkozás nemcsak az iskola, hanem látogatók számára is maradandó nyomot hagyott. „Csodálatos ez az iskola, egész létében lüktet a történelem, de ami még ennél is fontosabb, hogy szíve van. Még egy fontos dolog az iskolákról, hogy csakis akkor él, amikor fiatalokkal teli. Bár érezhető a régebbi generációk szele, mégis akkor eleven, amikor a fiatalok és az ő vágyaik hatják be a teret” – hangoztatta John May.

A brit királyi család védnökségével megszervezett programba 14 és 24 év közötti fiatalok milliói kapcsolódnak be szerte a világon, hogy különféle szabadidős tevékenységek által fejlesszék képességeiket, személyiségüket, és ez által ők és közösségeik felkészültebbé váljanak a jövő kihívásainak teljesítésére. Három szinten végezhetik tevékenységeiket: bronz, ezüst és arany. A János Zsigmond Unitárius Kollégium már tíz éve tagja az Edinburgh Hercege Díj programnak.

„Azok, akik sportolnak, önkénteskednek, szeretnének fejlődni és önmaguk erejéből máshová eljutni, azoknak ez egy zseniális lehetőség. Nagyon motiváló számunkra és a gyerekek számára is, hogy ma mi megnyithattuk a kapuinkat és egy erdélyi magyar iskolába látogathattak el a delegációk. Ez egy rendkívüli alkalom” – tette hozzá Solymosi Zsolt, a János Zsigmond Unitárius Kollégium aligazgatója.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?