Ivóvízválság Maros-megyében – Átfogó terv készült a Kis-Küküllő sótalanítására

A román vízügyi hatóság (ANAR) kielemezte a Kis-Küküllő vizének sótalanítását célzó műszaki megoldást, amely során fordított ozmózisos berendezésekkel tisztítják meg a parajdi sóbányánál bekövetkezett katasztrófa nyomán kialakult súlyos ivóvízellátási problémát Maros megyében.

A környezetvédelmi minisztérium pénteki közleményében emlékeztetett arra, hogy a kormány mintegy 17 millió lejt irányzott elő a fejlesztési minisztérium számára, hogy a rendszert kiépítsék Dicsőszentmárton (Târnăveni), Gyulakuta (Fântânele) és Küküllőszéplak (Suplac) településeken.

A parajdi katasztrófa okozta problémát fordított ozmózisos berendezésekkel orvosolnák | Illusztráció: környezetvédelmi minisztérium

A pénzt az érintett helyszínek szükségleteinek megfelelően osztják el, hiszen a berendezések közvetlen megvásárlása mellett azok üzembe helyezése, valamint a már meglévő infrastruktúrába való beillesztésük is kiadással jár. Ugyanakkor elengedhetetlen vízből kivont sóoldat tárolása, a rendszer elektromos árammal történő ellátása, valamint a víz egyéb kezelése is.

A kivont sókoncentrátumot az állomások kapacitásához méretezett tartályokban fogják ideiglenesen tárolni, hogy megelőzzenek egy esetleges sósokkot. Dicsőszentmártonon egy saját transzformátorállomás és középfeszültségű hálózatra való csatlakozás szükséges, a másik két helyszínen viszont háromfázisos csatlakozással oldják meg az energiaellátást – derült ki a közleményből, amely szerint a sótalanított vízbe utókezeléssel juttatják vissza az optimális ásványi anyagokat, a rendszert pedig automatizálják.

Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter szerint ez megoldja az érintett lakosok ivóvízellátását, ugyanakkor prioritásnak tartják a víztartalékok védelmét és a kormány által elkülönített pénzek hatékony felhasználását.

Mint ismeretes, a parajdi sóbánya elöntése után a Korond-patak és a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja példátlanul megnőtt, ami miatt a dicsőszentmártoni, a gyulakutai és a küküllőszéplaki víztisztító állomások több tízezer Maros megyei lakosnak nem tudtak ivóvizet biztosítani.

Az RMDSZ javaslatára korábban, az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) döntése alapján, elkezdték a Kis-Küküllő vizének sótalanítását. A környezetvédelmi minisztérium gyors technológiai megoldást keresett arra, hogy a három település víztisztítói újra tiszta nyers vizet kapjanak. Ezt követően a megyei vészhelyzeti bizottság felmérte, mennyi pénz kell a munkához, a fejlesztési minisztérium pedig kormányhatározatot terjesztett elő, amely segítségével a szükséges, 17,8 millió lej finanszírozást a héten kiutalták a kormány tartalékalapjából.

Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke szerint iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?