Iohannis: pilótaképzéssel erősítenék a légvédelmet
A vilniusi NATO-csúcstalálkozón jóváhagyott új védelmi terveknek köszönhetően az észak-atlanti szövetségnek megvan a megfelelő válaszlépése bármilyen biztonsági fenyegetésre, amely Romániát érheti - jelentette ki szerdán Klaus Iohannis. Az elnök arról is beszélt, hogy a légvédelmet meg kell erősíteni, és ebben Románia fontos szerepet vállal azáltal, hogy Hollandiával és más nemzetközi partnerekkel közösen létrehoz egy regionális központot az F-16-os repülőgépek pilótáinak kiképzésére.
A NATO-tagállamok vezetőinek kétnapos vilniusi értekezlete után az államfő leszögezte, Románia ezúttal is elérte a csúcstalálkozóra kitűzött céljait. „Ez egy csapatmunka eredménye, és köszönettel tartozom mindenkinek, aki részt vett benne. A csúcstalálkozón hozott döntések egyértelműen bizonyítják a transzatlanti kötelék erejét és a szövetség egységét" - idézte az Agerpres Iohannist.
Iohannis kiemelte, a csúcstalálkozón elfogadott új védelmi tervek a legmagasabb szintű biztonságot garantálják a keleti szárny, a fekete-tengeri térség és Románia számára. „A szövetségnek megvan a megfelelő válaszlépése bármilyen biztonsági fenyegetésre, amely Romániát érheti" - nyomatékosította. Beszámolt arról is, hogy az értekezleten megvitatták a NATO-harccsoportok, köztük a romániai harccsoport dandár szintűre emelésének kereteit arra az esetre, ha a helyzet ezt megkívánja majd. Iohannis megköszönte a Romániában jelen levő szövetséges országoknak a régió biztonságához való hozzájárulásukat, és üdvözölte a spanyol kormány bejelentését, miszerint Spanyolország növelni készül Romániában állomásozó katonáinak számát.
A román elnök elmondta, a csúcstalálkozón hozott döntések gyakorlatba ültetéséhez megfelelő pénzügyi kötelezettségvállaláskra van szükség, ezért a tagállamok vezetői a GDP 2 százalékában szabták meg a védelmi ráfordítások alsó küszöbét. Beszámolója szerint a csúcstalálkozón újabb előrelépés történt az euroatlanti biztonság szempontjából továbbra is stratégiai fontosságú fekete-tengeri régióra való összpontosítás megerősítése tekintetében. Hozzátette, a csúcsértekezlet zárónyilatkozatában kiemelik a fekete-tengeri térség biztonsági környezete nyomon követésének fontosságát.
A dokumentumban Románia igénylésére említést tesznek továbbá a biztonság, a stabilitás és a hajózás szabadsága érdekében tett szövetséges erőfeszítésekről is - mondta Iohannis, hozzátéve, ez az első alkalom, amikor egy NATO-csúcstalálkozó zárónyilatkozatában külön bekezdésben foglalkoznak a Fekete-tenger térségével. „A csúcstalálkozó fő üzenete, hogy a NATO modernizálódott, felzárkózva a kollektív védelem új korszakához. A szövetség miden eddiginél magasabb szintű biztonságot és védelmet nyújt Románia és polgárai számára" - szögezte le Iohannis.
A Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részvételével első alkalommal ülésező NATO-Ukrajna Tanács munkálatai kapcsán Iohannis azt mondta, a testület megkönnyíti Ukrajna számára az észak-atlanti szövetséghez való közeledést. Beszámolt arról is, hogy egyszerűsítették a csatlakozási folyamatot Ukrajna számára a korábban megszabott tagsági cselekvési terv végrehajtására vonatkozó követelmény megszüntetésével.
Klaus Iohannis arról is beszélt, hogy a légvédelmet meg kell erősíteni, és ebben Románia fontos szerepet vállal azáltal, hogy Hollandiával és más nemzetközi partnerekkel közösen létrehoz egy regionális központot az F-16-os repülőgépek pilótáinak kiképzésére. Az elnök hangsúlyozta, a Romániában kialakítandó létesítményben nemcsak a romániai pilótákat készítik fel a harci repülőgépek használatára, hanem a szövetséges és a partnerországokból, köztük Ukrajnából érkezőket is. Iohannis beszámolt arról is, hogy a csúcstalálkozón bejelentette a különleges erők regionális parancsnokságának létrehozását, amelyet Bulgáriával közösen valósítanak meg, és amely szintén nyitott lesz a szövetséges és partnerországok előtt.
CSAK SAJÁT