Igazságügy miniszter a nőgyilkosságokról: „Oktatásra van szükség, a férfi ne tekintsen tárgyként a nőre”
Harminc nőt öltek meg Romániában partnereik vagy volt partnereik ez év első hét hónapjában. Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Digi24 hírtelevíziónak adott exkluzív interjúban elmondta: Romániának megvan a szükséges jogi kerete, ám a törvények alkalmazása hiányos.
Kiemelte, hogy a jelenség elleni küzdelemhez elengedhetetlen, hogy az oktatás változtassa meg azt a mentalitást, amely a nőket tárggyá vagy tulajdonná alacsonyítja.
Radu Marinescu a nőgyilkosságok súlyosságáról és az állam felelősségéről beszélt: „Borzalmasak, elfogadhatatlanok, és teljesen idegenek egy fejlett, jogállami és demokratikus állam normális működésétől. A törvényhozással, az igazságszolgáltatással és a civil társadalommal együtt minden szükséges megoldást megkeresünk és alkalmazunk is” – mondta.
A miniszter elmagyarázta: Románia rendelkezik a sérülékeny személyek elleni erőszak visszaszorítására szolgáló törvényes eszközökkel, amelyek összevethetők más európai országok gyakorlatával. A gond a törvények alkalmazásában rejlik.
„Azokban az esetekben, ahol a hatóságok tudnak arról, hogy valaki erőszakos előéletű, lehetőség van a megfigyelésére – természetesen az egyéni jogok és szabadságjogok tiszteletben tartása mellett, ahogy azt egy demokratikus társadalom megköveteli. A felügyelethez bírói engedély szükséges” – mondta Marinescu.
„Nemrég beszéltem az országos főügyésszel is – a Főügyészségen munkacsoport alakult a jelenség elemzésére. (...) Mi, az Igazságügyi Minisztérium is részt veszünk ebben, aktívan figyeljük és elemezzük a jelenséget, de a legfontosabb a megelőzéshez az oktatás” – magyarázta Marinescu. Az oktatás szintjéről kell kiindulni, hogy egy férfi többé ne tekintse a nőt tárgynak vagy tulajdonnak, vélekedett.
„Ha a legkisebb jelét látják annak, hogy a bántalmazás folytatódni fog, ne állítsák le a védelmi végzést! Tartsák fenn, kérjenek folyamatosan segítséget. Ha a legkisebb jele van pszichológiai bántalmazásnak, erkölcsi kényszerítésnek, akár burkolt nyomásgyakorlásnak is, tegyenek feljelentést fenyegetés miatt. A fenyegetés bűncselekmény, értesítsék az igazságszolgáltatást!” – tanácsolta az áldozatoknak. Aki kényszerítés áldozata, köteles ezt jelenteni. Különben ott maradnak ezek a néma drámák, amelyekről senki sem tud. Sokszor a család is csak annyit mond: „Nem tudtunk semmit, nem hittük volna, hogy ilyen történik.” Ezért szükséges, hogy a polgárok tisztában legyenek a jogaikkal és a veszélyekkel.
„Nagyon fontos a nyilvános tájékoztatás, hogy mindenki lássa, hová vezethet mindez. Abban a pillanatban, amikor érzem, hogy nyomás nehezedik rám, jelezni kell, pszichológiai támogatást kell kérni, és minden rendelkezésre álló eszközt igénybe kell venni” – tette hozzá az igazságügyi miniszter.
Mint megírtuk, Nicușor Dan elnök korábban kijelentette, hogy a nőgyilkosság súlyos probléma Romániában, mert az állam nem sugároz elég erőt és határozottságot, így bátorítja az ilyen bűncselekményeket. „Nem kívánom kommentálni vagy megcáfolni, de inkább azt mondanám, hogy igaza van abban, amit eddig megvitattunk. Az államnak megvannak az eszközei, létrehozza őket, de úgy tűnik, nem alkalmazza őket kellő határozottsággal” – mondta Radu Marinescu.
„Vannak helyzetek, amikor a meghozott intézkedések ellenére is megtörténik a baj. A világon egyetlen állam sem érte még el azt az ideális célt, hogy minden bűncselekményt meg tudjon akadályozni. Előfordulhatnak ilyen esetek, még akkor is, ha minden intézkedést megtettünk. (...) Hogy ésszerűek, rendkívül figyelmesek és professzionálisak legyünk, ezt a helyzetet szubjektív feltételek nélkül kell értékelni. Meg kell vizsgálni, hibázott-e valahol az állam, és ha igen, intézkedni kell. (...) A saját hatáskörömön belül biztosítom Önöket, hogy mindent meg fogunk tenni, ami tőlünk telik” – zárta gondolatait az igazságügyi miniszter.
Ha ön vagy valaki a környezetében családon belüli erőszak, emberkereskedelem, nemi vagy többszörös diszkrimináció áldozata, ingyenesen hívhatja a 0800 500 333-as segélyvonalat, amelyet a Nők és Férfiak Közötti Esélyegyenlőségért Országos Ügynökség működtet a nap 24 órájában, a hét minden napján. A hívás bármely belföldi hálózatból díjmentes. A vonalat nemcsak az áldozatok, hanem családtagjaik, ismerőseik vagy tanúk is hívhatják. A tanácsadók sürgősségi segítséget, tájékoztatást, jogi és pszichológiai alapkonzultációt nyújtanak, valamint útba igazítanak a megfelelő helyi intézményekhez és szolgáltatásokhoz.
Amennyiben tudomása van gyerekekkel szembeni visszaélésről, bántalmazásról, hívja az 119-es segélyhívó számot. Ki hívhatja az 119-et? Az a gyermek, aki úgy érzi, hogy bántalmazták, traumát okoztak neki, elhanyagolták, bármilyen fizikai vagy érzelmi erőszakot követtek el rajta. Hívhatja továbbá másik személy is, akinek tudomása van ilyen helyzetről, egy barát, kolléga, szomszéd vagy rokon.
CSAK SAJÁT