banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Hektáronként ezerlejes kártérítést kapnak az aszály sújtotta gazdaságok

Két intézkedést fogadott el a kormány szerdán az aszály sújtotta gazdaságok támogatására: pénzügyi kompenzációt és a folyamatban lévő és fennálló hitelek törlesztésének felfüggesztését 2025 augusztusáig.

2023 szeptembere és 2024 augusztusa között több mint 230 000 mezőgazdasági termelő (magánszemély, cég vagy családi vállalkozás) termését sújtotta a szárazság, ezért hozták meg a döntést a támogatásokról – közölte Mihai Constantin kormányszóvivő szerdán a kormányülést követően. Eszerint minden egyes érintett hektár után 1000 lej összegű támogatást kaphatnak a gazdák. Ennek az állami támogatási rendszernek a költségvetése 2 milliárd lej, írja az Agerpres

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„A támogatás 1000 lej érintett hektáronként a kárbejelentésre vonatkozó jegyzőkönyvnek megfelelően. Ezt a támogatást minden olyan gazdálkodó igénybe veheti, legyen az magánszemély, egyéni vállalkozás, családi vállalkozás vagy jogi személy, aki kifizetési kérelmet nyújtott be az APIA-hoz, és van kárfelmérési jegyzőkönyve amelyből kiderül, hogy a kár által érintett terület legalább 30 százaléknyi” – fejtette ki Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón. Hangsúlyozta, hogy a támogatást első alkalommal abban a naptári évben nyújtják, amelyben a kár bekövetkezett, tekintettel arra, hogy a károkat már központosították.

A miniszter azt is elmondta, hogy a kormány feloldotta az öntözőrendszerekbe történő beruházásokat, és ez lehetővé tette, hogy a fogyasztási igényeket saját termelésből fedezzük. „Annak köszönhetően, hogy növeltük az öntözhető területet Romániában, és továbbra is ingyenesen biztosítottuk a vizet a főcsatornákban, jó terméshozamaink vannak, amelyek nemcsak az élelmezést biztosítják, hanem jelentős mennyiségű gabonát is tudunk exportálni” – tette hozzá.

A második intézkedés, amelyet a kormány az idén nehézségekkel küzdő gazdák támogatására fogadott el, arról rendelkezik, hogy 2025. augusztus 1-jéig felfüggeszthetik a folyamatban lévő hitelek törlesztését. „Két alapvető feltétele van e könnyítés igénybevételének, egyrészt: a felfüggesztést kérő személynek olyan jegyzőkönyvvel kell rendelkeznie, amely igazolja, hogy legalább 50%-os kárt szenvedett el, másrészt akkor jogosult, ha a hitelező által felszámított kamat magasabb, mint 2,5% plusz ROBOR a lejben felvett hitelek esetében és 2% plusz EURIBOR a devizahitelek esetében. Tudom, hogy volt némi izgalom ezzel az intézkedéssel kapcsolatban, és találkoztam a mezőgazdaságban érintett összes szereplővel, a gazdáktól a forgalmazókig, a beszállítókig, a banki és hitelintézetekig. Elmagyaráztam nekik ennek az intézkedésnek a szükségességét, és még egyszer biztosítom őket arról, hogy ez az intézkedés csak azokra vonatkozik, akik valóban nehéz helyzetben vannak. A mi feladatunk az, hogy támogassuk a gazdákat a munkájuk folytatásában, mert a csődök nem segítenek senkit, sem azokat, akik hitelt nyújtanak, sem a forgalmazókat és beszállítókat, és biztosan nem segít senkinek az, ha lassítjuk a romániai termelést” – magyarázta Florin Barbu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?