Korszerű eszközökre pályázhatnak a Hargita megyei gazdaegyesületek

Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete, az idén is meghirdette azon pályázatait, amelyekre a Hargita megyei gazdaegyesületek és szakmai érdekképviseletek nyújthatják be a dossziéikat.

Három pályázati kiírással összesen 120 ezer lejnyi vissza nem térítendő támogatást kínálnak az állattenyésztő, zöldség- és gyümölcstermesztő, illetve mezőgazdasági szakmai egyesületeknek, akik ezen a héten péntek délig még leadhatják a pályázathoz szükséges dokumentációt. A hiányos és a határidő után beérkezett pályázatokat nem bírálják el.

A Vidékfejlesztési Egyesület immár több mint tíz éve biztosít pályázati lehetőségeket a tagjai számára, amelyek jelentős segítséget nyújtanak a helyi egyesületek fejlesztéséhez és az elmúlt évtizedben mintegy 2 millió lej értékű beruházás valósult meg ezeknek a pályázatoknak a keretében – tájékoztatta lapunkat László Csongor. Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesületének igazgatója elmondta: az egyesület három fő kategóriában ír ki pályázatokat.

Az első a zöldség- és gyümölcstermesztő, valamint feldolgozó egyesületek számára, a második a szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertéstartó egyesületek részére, a harmadik pedig a szakmai egyesületek számára. Ezekre a pályázatokra kizárólag Hargita megyében lehet jelentkezni, és csak azok az egyesületek vehetnek részt, amelyek a Vidékfejlesztési Egyesület tagjai közé tartoznak. Jelenleg az egyesület 47 tagot számlál, köztük a Hargita Megyei Tanácsot is, így összesen 46 település egyesületei jogosultak pályázni.Illusztráció: Pexels Megtudtuk: évente átlagosan 6-8 pályázat érkezik be, és ezek különböző fejlesztési célokat szolgálnak. A szakmai egyesületek esetében gyakoriak a különféle versenyek és rendezvények támogatására benyújtott pályázatok, ilyen például Csíkszéken és Udvarhelyszéken az őszi mézes rendezvények. A zöldség- és gyümölcsfeldolgozó egyesületek sokszor technológiai és informatikai fejlesztésekre pályáznak – konyhai felszerelések, kukták, gyümölcsprések, magozógépek, inox kagylók, inox asztalok, címkék, befőttesüvegek, csomagolóanyagok –, amelyek hozzájárulnak a feldolgozó egységek hatékonyabb működéséhez. A szarvasmarha-, juh-, kecsketenyésztő és sertéstartó egyesületek pedig olyan célok támogatására használják fel a pályázati forrásokat, mint például tejcsarnokok korszerűsítése, tejüzemek raktárkapacitásának bővítése vagy járműbeszerzés, szállítóeszközök, legelőtisztító gépek, állatmérlegek, kezelőkalodák, borjaztatók, juhnyíró gépek vagy akár fajtiszta állatok beszerzésére.

Az idén összesen 120 ezer lej áll rendelkezésre pályázati forrásként, amely az alábbi módon oszlik meg: 80 ezer lej a szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertéstartó egyesületek számára, 30 ezer lej a szakmai egyesületek részére, és 10 ezer lej a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó egyesületeknek. Fontos tudni, hogy ezek a pályázatok nem teljes mértékben támogatottak, mivel a támogatás 49 százalékos, ami azt jelenti, hogy az egyesületeknek a beruházás értékének 51 százalékát saját forrásból kell biztosítaniuk. Ez a megoldás segít kizárni azokat a pályázókat, akik csak nyereségorientáltan jelentkeznének, illetve azokat az egyesületeket, amelyek nem képesek stabil pénzügyi alapokat teremteni éves tevékenységük során. A Vidékfejlesztési Egyesület által biztosított pályázatok ráadásul sokkal egyszerűbben kezelhetők, mint az EU-s vagy a román állami pályázatok, és a források felhasználásában is nagyobb rugalmasságot biztosítanak. Nem feltétlenül új eszközöket kell beszerezni, ami sok más nagyobb pályázat esetében kötelező lenne. A pályázatok részleteiről Hargita Megye Tanácsának honlapján  olvashatnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?