Határozattervezet a gazdák üzemagyagvásárlásának támogatására – hétfőn sürgősségi kormányrendeletek kerülnek napirendre
Mintegy 270 millió lejjel támogatja idén az állam a gazdák gázolajvásárlását – derül ki a mezőgazdasági minisztérium honlapján pénteken közzétett határozattervezetből.
A gázolaj 1000 literenkénti jövedéki adója 2024. június 30-ig 1850,95 lej, július 1. és december 31. között 2183,85 lej, ám a jogszabályjavaslat szerint a mezőgazdaságban használt üzemanyagé mindössze 104,47 lej lesz ebben az évben. Az adókülönbözetet a gázolaj megvásárlása után támogatásként visszatéríti a gazdáknak az állam – számolt be az Agerpres.
A határozattervezet indoklása szerint idén jelentősen emelkedett a gázolaj jövedéki adója, ezért szükség van az üzemanyagszubvenció szintjének, illetve a támogatásokra fordított éves összegnek a módosítására. A támogatásokat a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből fizetik ki a gazdáknak – derült ki a tervezetből.
Ez a rendelkezés a gazdatüntetések folyománya, ugyanakkor hétfőn délben a szenátus rendkívüli ülést tart, amelyen tájékoztatják a parlament felsóházának tagjait a kormány szerdai ülésén elfogadott sürgősségi rendeleteinek a törvényhozó testület elé terjesztéséről. A szenátus rendkívüli ülését pénteken hívta össze Nicolae Ciucă házelnök. A házbizottság hétfőn dönt a napirendről és az ülésvezetők személyéről.
A kormány szerdai ülésén elfogadott 2024/1-es és 2024/2-es sürgősségi rendelet ismertetése után elkezdődik a két jogszabály szakbizottsági vitája az első házként megkeresett szenátusban.
A 2024/1-es sürgősségi rendelet többek között előírja, hogy a B kategóriás jogosítvánnyal legtöbb 40 km/h-es sebességgel traktorok is vezethetők a közutakon. A 2024/2-es sürgősségi rendelet a gázolaj és a kerozin közös adóügyi jelölőanyagának létrehozásáról szóló uniós végrehajtási határozatot ülteti át a román jogba.
Az alkotmány szerint egy sürgősségi rendelet csak akkor lép hatályba, ha sürgősségi eljárással vitára bocsátják a parlament illetékes kamarájában (jelen esetben a szenátusban), és megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Parlamenti szünet idején a képviselőház vagy a szenátus ülését a jogszabály iktatásától számított öt napon belül össze kell összehívni.
CSAK SAJÁT