Háromszéki Huszártoborzó: hagyományőrzés Székelyföld szívében
A székelyföldi hagyományőrzés egyik legszínesebb és legnagyobb múltra visszatekintő eseménye, a Háromszéki Huszártoborzó, idén immár tizenegyedik alkalommal kerül megrendezésre, méghozzá a Tuzson János kézdiszéki emlékhadjárat jegyében.
A 2025. május 10–11. között zajló eseménysorozat méltó emléket állít nemcsak a székely huszárok hősies múltjának, hanem közösségformáló erejüknek is.
A háromszéki huszártoborzó eredete a 19. századra nyúlik vissza, amikor a huszárok a székely falvakban és városokban toboroztak ifjakat a magyar hadseregbe. E hagyományt a mai kor huszárjai új életre keltették: korhű egyenruhában, lóháton vonulnak végig a vidéken, hogy emlékeztessenek a szabadságért vívott küzdelmekre.
Az idei toborzósorozat Kézdiszék több települését is érinti, követve a történelmi huszárok útját. A kétnapos eseménysor a következő helyszíneken és időpontokban várja az érdeklődőket:
Május 10., szombat:
10:00 – Toborzó Kézdivásárhelyen
12:00 – Toborzó Kézdiszentléleken
15:00 – Toborzó Kézdiszentkereszten
16:30 – Koszorúzás Bélafalván , tisztelgés a hősök emléke előtt
18:00 – Toborzó Esztelneken
Május 11., vasárnap:
10:30 – Toborzó Kézdialmáson
12:00 – Áldás és toborzó a Szent Mihály-hegyen , ünnepi istentisztelettel
14:00 – Toborzó Nyújtódon
A toborzók során ünnepi beszédek, huszárbemutatók, fúvószenei kíséret és néptánc is színesítik a programot. A résztvevők nemcsak nézői, hanem részesei is lehetnek a történelem újraéléseinek.
A mai huszárok vállalása nem pusztán emlékezés: küldetésük a nemzeti értékek továbbadása, az ifjúság megszólítása. A szervezők célja, hogy a fiatalok ne csak tanulják, hanem érezzék is a múlt súlyát – és szépségét. A toborzók minden állomása egy-egy települési közösséget mozgósít, ahol a huszárok nemcsak katonai múltról, hanem összetartozásról is mesélnek.
CSAK SAJÁT