Három éve találták a 13. századi érméket, azóta sem foglalkozik velük a múzeum
Három évvel ezelőtt lelkes fiatalok 650 darab 13. századbeli pénzérmét találtak egy agyagedényben az Arad megyei Újszentanna közelében. A leleteket az önkéntes kincskeresők átadták a megyei múzeumnak, az azonban azóta sem foglalkozott velük érdemben – nehezményezik a megtalálók.
Három fiatal még 2021 októberében egy agyagedényt talált és ásott ki, amelyben összesen 650 ezüst pénzérme volt. A felfedezők soha nem kértek semmilyen jutalmat a felfedezésért, csupán az volt a vágyuk, hogy az értékes leletanyagot kiállítsák, hogy mások is megtekinthessék – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek.
Amint Andrei Pop, az egyik felfedező közölte, hobbiként használják barátaival a fémdetektort, és a három évvel ezelőtti leletig semmi értékeset nem találtak, csak rozsdás drótdarabokat vagy értéktelen tárgyakat. Az agyagedényt a pénzérmékkel egy mezőn fedezték fel, és azonnal az újszentannai polgármesteri hivatalhoz siettek vele. Akkor még nem tudtak semmit sem a korukról, sem az értékükről, később derült csak ki, hogy történelmi jelentőségű értékük van.
Az Arad Megyei Kulturális Igazgatóság munkatársai megerősítették az Agerpres hírügynökségnek, hogy a pénzérméket még nem vetették alá alaposabb vizsgálatnak, de átadták azokat az aradi múzeumnak.
Az intézmény még 2022 márciusában közölte, hogy a pénzérméket alaposan meg kell vizsgálniuk, ez költséges munka, és még keresték az anyagi forrásokat hozzá. Egy marosvásárhelyi numizmatikus egyébként 2022-ben felmérte az érméket, és megállapította, hogy azokat az 1235–1270 közötti időszakban verték és eszmei értékük 10 és 25 euró között mozog darabonként.
Kapcsolódó
Bogdan Blaga aradi múzeumigazgató azt nyilatkozta, hogy az általa vezetett intézmény csak tárolja a pénzérméket, de azok felmérésének költségei nem az általa vezetett intézményt kellene hogy terheljék. Hozzátette, hogy csak akkor tudják kiállítani az érméket, ha megvizsgálják és kategorizálják, illetve restaurálják azokat.
A pénzérmék felfedezése után néhány hónappal további kerámiaedényeket is találtak a közelben, az újszentannai bronzkori Avar-domb régészeti lelőhelyén, amelyet a Kárpátok Trójájaként is emlegetnek, és amelyről azt mondják, hogy háromszor nagyobb lehetett, mint az egykori görög város.
CSAK SAJÁT