Hargita megyében mindenhol személyes jelenléttel kezdődik a tanítás

Felkészülten várják a Hargita megyei oktatási intézmények a 2021/2022-es tanévkezdést. Javarészt befejeződtek azok a beruházások, felújítások, építkezések, amelyek miatt az elmúlt tanévben nem, vagy korlátozottan használhattak néhány iskolát, óvodát.

Szabó Zsolt Hargita megyei prefektus csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte: mindössze nyolc oktatási intézménynek nincs egészségügyi engedélye, az ezzel rendelkezők aránya 98,01 százalékot tesz ki.

A kormánybiztos megemlítette, hogy néhány iskola elsősorban a folyóvíz-, illetve a benti WC-k hiánya miatt nem kapott engedélyt a megyei egészségügyi igazgatóságtól (DSP). Az időközben leváltott prefektus elmondta: a megye mind a 423 oktatási egységében személyes jelenléttel kezdik meg a tanítást.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy az egészségügyi engedély nélkül működő iskolák száma jelentősen csökkent az elmúlt években köszönhetően a helyi hatóságok támogatásával és többnyire európai uniós forrásokból végzett felújítási munkálatoknak. A tűzvédelmi engedélyekkel kapcsolatban a prefektus hangsúlyozta, hogy a megye 593 meglévő iskolaépülete közül 60 nem rendelkezik ilyennel.

Szabó Zsolt a téli időszakkal kapcsolatosan kiemelte, hogy mindenhol biztosítottak a fűtés technikai feltételei és a megfelelő fűtőanyag is. A prefektus tájékoztatójából az is kiderült, hogy az oktatási egységek környékén 405 rendőr, hét csendőr és 11 helyi rendőr biztosítja majd a közrendet a tanítási időszakban.

Megfelelőek a körülmények a tanévkezdésre

„Az utóbbi években az egész megye területén, a Regionális Operatív Program keretén belül nagyon sok iskolaépület került felújításra. Ezek a munkálatok nagyon sokrétűek, minden egységnél különbözőek” – emelte ki a Maszol érdeklődésére Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő.

Mint megtudtuk, a legfontosabb munkálatok például a hőszigetelés, a vizes blokkok felújítása, napelemek,- szellőző berendezések felszerelése, a fűtés modernizálása, a bútorzat kicserélése voltak. Demeter Levente hozzátette: a munkálatok különböző stádiumban vannak, de a felújítás nem befolyásolja a tanévkezdést, fizikai jelenléttel történő oktatást egyetlen egy iskolában sem. Ugyanakkor kifejtette, az iskolaépületek adminisztrációja, a felújítások ütemezése, a kivitelezések felügyelete minden esetben a helyi önkormányzatok feladata.

„A tanintézményekben megfelelőek a körülmények a tanévkezdésre, nagyon sok intézkedést foganatosítottak annak érdekében, hogy a járványtani előírásoknak is kellőképpen megfeleljenek. Különösebb hiányosságokról nincsen tudomásunk, reméljük, hogy időben és rendben el tudjuk kezdeni a tanévet” – emelte ki a főtanfelügyelő.

Demeter Levente úgy fogalmazott: az elmúlt tanév egyfajta „főpróba” volt a megváltozott körülmények között való oktatás megszervezésének. Ugyanakkor rámutatott: az idei helyzet kedvezőbbnek mutatkozik, hiszen egy intézmény sem kezd online oktatással és infrastrukturális problémák sem adódtak.

„A tanévkezdés a közös rendeletnek megfelelően rendben lesz. Kollégáink a legtöbb intézménnyel felvették a kapcsolatot és sok esetben személyesen is meggyőződhettek a tanév megfelelő előkészítéséről. Tudtunkkal minden iskola tanévnyitó ünnepséget szervez, természetesen a szabályok betartásával” – emelte ki a szakember. Hozzáfűzte: az intézmények rendelkeznek a megfelelő mennyiségű fertőtlenítőszerrel és maszkkal.

Nem minden csíkszeredai felújítás készült el

Csíkszereda Önkormányzata összesen tizennégy tanintézmény épületét újította vagy újítja fel az utóbbi és az elkövetkező időszakban – közölte a Maszol érdeklődésére Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere. „A mai napig 7 felújított épületet adtunk át. Ezek  az Aranyalma és a Tulipán óvoda, a Nagy Imre és a Liviu Rebreanu általános iskola, a Kájoni János és a Venczel József szakközépiskola, továbbá az Octavian Goga Főgimnázium bentlakása” – sorolta az elöljáró.

Ugyanakkor megjegyezte, hogy a Csipike Óvoda, a József Attila Általános Iskola, a Kós Károly Szakközépiskola, illetve a Székely Károly Szakközpiskola bentlakása esetében még nem történt meg a műszaki átvételezés, azonban ezen tanintézményeknél a munkálatok már nem akadályozzák meg a jelenléti oktatás megszervezését, így minden diák fizikai jelenléttel kezdheti a tanévet ezekben a tanintézményekben is.

Mindemellett folyamatban van a Nagyrét utcai napközi, továbbá a Nagy István Művészeti Középiskola tornatermének kivitelezése, a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermének építését a régészeti feltárás miatt pedig halasztani kellett, tudtuk meg.

Az idei tanév a pandémia előtt megszokott, hagyományos formában és teljes létszámmal indul városunk minden tanintézményében. Ellenben ahhoz, hogy offline oktatás maradjon, kiemelten fontos betartani a járványügyi óvintézkedésket, tanároknak, diákoknak, szülőknek egyaránt” – fogalmazott Sógor Enikő.

(Borítókép: a szerző felvétele)

Kapcsolódók

Kimaradt?