banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Hargita megye: három ideiglenes vágópontot is megnyitnak húsvét előtt

Húsvét közeledtével egyre többen – bár az elmúlt években tapasztalható volt egy lassú visszaesés – keresik a hagyományos ünnepi fogás egyik legfontosabb alapanyagát, a bárányt. Hargita megyében továbbra is sokan ragaszkodnak a friss áruhoz, amelynek beszerzésére idén is több lehetőség kínálkozik. Az állandó vágóhidak mellett három ideiglenes vágópontot is beüzemelnek az ünnep előtt, hogy a csíkszeredai piacra friss, ellenőrzött hús kerüljön.

A húsvéti egyik legjellemzőbb étele a sült bárány. Hargita megyében továbbra is biztosítva van a friss hús azok számára, akik ragaszkodnak a hagyományos ízekhez. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) tájékoztatása szerint a megye több vágóhídján kérésre egész évben lehetőség nyílik a bárányvágásra, húsvét előtt azonban három ideiglenes vágópontot is nyitnak. Az állandó vágóhidak Gyergyóalfaluban, Ivóban, Csíkjenőfalván és Csomortánban működnek, ahol kérésre bármikor lehetőség van bárány vagy juh vágására. Ezek a létesítmények teljesen megfelelnek az élelmiszerbiztonsági előírásoknak, így az innen származó, ovális pecséttel ellátott hús a vendéglátásba is bekerülhet.

Kászon, Szépvíz és Sófalva községben nyílnak vágópontok | A szerző felvétele

A húsvét előtti időszakban a megnövekedett bárányhús iránti igény, ezért három ideiglenes vágópont is működik Kászon, Szépvíz és Sófalva községben. Ezekről a pontokról a levágott bárányokat hűtött, úgynevezett izoterm kamionokkal szállítják a csíkszeredai piacra. A hús kétszer is állatorvosi ellenőrzésen esik át: először a vágás helyszínén, majd a piacon. Fontos megemlíteni, hogy amíg az állandó vágóhidakról származó állatok ovális pecsétet kapnak – amely igazolja, hogy a hús bekerülhet az élelmezési rendszerbe –, az ideiglenes pontokról érkező hús egy „TO” iniciáléval ellátott kerek pecsétet kap, ami a Tăiere Ovine (bárányvágás) román rövidítése.

Dr. István Róbert, a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője hangsúlyozta: „bárányhúst lehetőleg hivatalos forrásból vásároljunk. Aki mégis pásztortól vagy ismerőstől vesz húst, az mindenképp vizsgáltassa meg egy helyi állatorvossal, különösen figyelve a szervek, elsősorban a máj állapotára, az elváltozások betegséget jelezhetnek.”

Megtudtuk, hogy az elmúlt években némileg visszaesett a bárány iránti kereslet. Közel tíz éve a már említett három vágóponton 600-700 állatot is levágtak húsvétra, az utóbbi pár évben csak 200-300-at

Az árakkal kapcsolatban Bajkó Zoltán gyergyóditrói állattenyésztő mérnök, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének juh- és kecsketenyésztésért felelős falugazdásza elmondta: az elmúlt évhez hasonlóan, az idén is 40–50 lej között alakul a bárányhús kilogrammonkénti ára, ami élősúlyban 20–25 lej közötti árat jelent, és a helyi piacokat főleg a kisebb juhászatok fogják ellátni. Megtudtuk: kevesebb lett a bárány és a juhtartó gazda is, de a nehézségek ellenére sikerült megtartani a tavalyi árakat.

(Nyitókép: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?