Hargita megye: a gyepterületek fele kihasználatlan, növelni lehet az állatállományt

„Hargita megye gyepterületeinek fele kihasználatlan, így az állatállomány megduplázása elérhető cél” – mondta Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője a Pásztornap a Hargitán elnevezésű szakmai konferencián Zetelakán.

A Hargita megyei mezőgazdálkodás múltja, jelene és jövője – Lehetőségek című előadáson egyebek mellett elhangzott, hogy Hargita megye kiváltságos helyzetben van a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete révén, amelyek lehetővé teszik a közvetlen kapcsolatot a gazdálkodók és a mezőgazdasági igazgatóság között. Ez a szoros együttműködés biztosítja, hogy a gazdák hatékonyabban kezelhessék a kihívásokat, és megfelelő információhoz jussanak.

Illusztráció: Létai Tibor

Megtudtuk: a megye mezőgazdasági területei összesen 390 ezer hektárt tesznek ki, amelyből 310 ezer hektár gyep és legelőgazdálkodásra van kijelölve. Jelenleg azonban csak 130-140 ezer UVM (állategység) van kihasználva, ami azt jelenti, hogy a terület fele nincs megfelelően hasznosítva, így a megye állatállományát akár meg is lehetne duplázni, hogy teljes mértékben kihasználják a rendelkezésre álló erőforrásokat. Hargita megyében jelenleg mintegy 26 500 mezőgazdasági egység működik, melyek közül 10 800 foglalkozik szarvasmarhatartással, 11 500 juhászattal, 1 400 kecsketenyésztéssel, és 6 720 sertéstartással. A szarvasmarhák átlagos állománylétszáma egy gazdaságban 8 egyed. A nagyobb gazdaságok akár 50 fejőstehénnel és tenyészállatokkal is rendelkeznek. Ezek biztos megélhetést nyújtanak egy család számára, míg a kisebb, 8 UVM-vel rendelkező gazdaságok inkább kiegészítő jövedelmet jelentenek. A szakmai előadások során elhangzott, hogy Hargita megye szarvasmarha-állománya immár 100 ezer fölé emelkedett, így Suceava megye után országos szinten a második helyet foglalja el.

A medvék által okozott károk kapcsán kiderült: a nagyragadozók egyre nagyobb problémát jelentenek a helyi gazdák számára. Idén már több mint 300 kárbejelentést regisztráltak, és ez a szám várhatóan tovább nő, napi 10-15 kárfelmérés zajlik. Tavaly 550 kárfelmérést végeztek, idén a helyzet még rosszabb, mivel „több a medvénk is, jobban is esznek, a gazdák pedig megtanulták bejelenteni ezeket a károkat”. Romfeld Zsolt hangsúlyozta, hogy a gazdáknak pontos adatokat kell szolgáltatniuk a kárbejelentéseknél, és szigorúan be kell tartaniuk az előírásokat, hogy elkerüljék a nézeteltéréseket a kárfelmérő bizottsággal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?