Bukarestben a Bánság: Harcra készen kezdi képviselői mandátumát Molnár András

Nyolc év szünet után ismét van parlamenti képviselője az RMDSZ Temes megyei szervezetének. Molnár András, a szervezet területi elnöke visszaosztással jutott mandátumhoz, amit a közösségépítői tevékenységük és érdekképviseletük megerősítésére szeretne használni.

Első mandátumukat kezdő parlamenti képviselőket, szenátorokat bemutató sorozatunk első részében Zahoránszki Brigittával beszélgettünk, a következő négy évben ő érvényesítheti a Máramaros megyei magyarság érdekeit Bukarestben.

A Maszol megkeresésére rámutatott, Temes megyében nincs lehetőségük arra, hogy egy egész mandátumnak megfelelő szavazatszámot „összeszedjenek”, korábban is rendre visszaosztás útján jutottak be a parlamentbe. „Mi úgy dolgoztunk az elmúlt négy évben, és főleg idén, ebben a szuperválasztási évben, hogy reménykedtünk abban, hogy a visszaosztásnak lesz eredménye, hozama Temes megye számára. Úgy alakult, hogy tényleg kegyesek voltak hozzánk a körülmények” – magyarázta Molnár András, miután nyolc év szünet után visszatérhettek a bukaresti törvényhozásba.

Nyolc év szünet után Molnár András személyében ismét van parlamenti képviselője a Temes megyei RMDSZ-nek | Fotó: Molnár András Facebook-oldala

Rámutatott, hogy a visszaosztási eljárásba sok tényező számít, a puzzle-darabkáknak jól kell helyezkedniük ahhoz, hogy mandátum legyen belőle. „De mi most itt vagyunk ebben a helyzetben. Én nagyon örülök neki, hogy sikeres volt ez a parlamenti kampány és a választás, megvan az eredménye” – mondta.

Kiemelte, hogy mindezért egy egész csapat dolgozott. És nem csak az idei évben, hanem az utóbbi négy évben „felpörgették” a szervezet munkáját. Főleg a közösségépítés terén. Évente nagyjából hetven különböző programot szerveztek, támogattak. Mindezt egy olyan megyében, ahol nincs sok olyan település, ahol a magyarság nagyarányban jelen lenne. Sok helyen vannak viszont magyarok, ők pedig megpróbáltak mindenhova eljutni. A szépkorúak teadélutánjától kedve a nagyobb rendezvényekig, ecsetelte Molnár. „Én úgy gondolom, hogy ez a munka az, ami igazán számít. Ez szerezte meg a parlamenti képviseletet, amit mint eszközt, arra fogok használni, hogy ezt a közösségépítő tevékenységet folytassam és megerősítsem” – szögezte le.

A jogi bizottságban a helye

Amikor a konkrét projektekről kérdeztük, rámutatott arra, hogy az RMDSZ-nek van egy országos programja, amely reményei szerint kormányzási programmá válhat. Bár a jelenlegi helyzet igencsak bizonytalan, hiszen épp beszélgetésünk előtt jelentette be Marcel Ciolacu, hogy a PSD ellenzékbe vonul. „Látom, hogy nagyon-nagyon nehezen megy ez a kormánykoalíciós tárgyalás. Amit tudok, hogy a parlament jogi bizottságában fogok tevékenykedni. Ugye jogász a végzettségem és a tizenhat évnyi ügyvédi tapasztalatot ott tudnám a legtöbbet használni, ott tudnám a legjobban kifejteni a tevékenységem. Ezzel a kollégák egyet is értettek, hiszen tegnap (szerk. megj.: szerdán) beszéltünk ezekről a bizottsági helyekről” – magyarázta.

Meglátása szerint a képviselőháznak ez az egyik legfontosabb bizottsága, ezen kell átmennie szinte minden egyes törvénytervezetnek. „Megpróbálom a legjobb tudásom szerint képviselni a magyarságunk érdekét. Ami a törvényhozást illeti, ott az országos programból szeretnénk minél többet megvalósítani” – mondta a volt alprefektus.

Nem lesz egyszerű ez a négy év

Molnár Andrást arról is kérdeztük, hogy a jelenlegi zavaros helyzetben mire számít az elkövetkezendő négy évre vonatkozóan. Meglátása szerint ez a bizonytalan periódus kitart, ameddig egy „valamilyen kormány megalakul. Utána lesz egy államelnök-választás, amely bizonyos mértékben befolyásolni tudja a következő időszakot is. Nem lesz egyszerű ez a négy év” – mutatott rá.

Hozzátette, hogy láthattuk miként áll össze a parlament, milyen nagy számban és arányban vannak jelen azok a szélsőséges alakulatok, amelyek megpróbálnak ártani a magyar közösségnek. „Ez lesz egy nagy harc. Valószínűleg az elkövetkező négy évben folyton harcolni kell, közben pedig meg kell erősíteni a saját közösségünket. Azt látjuk, hogy a költségvetéssel nagy problémák lesznek, ez gondolom jövőre nagy téma lesz, hiszen nem fogunk tudni olyan beruházásokat indítani, amelyek  szükségesek, hiszen nem lesz rá forrás. Én reménykedek abban, hogy a négy év második fele már produktívabb lesz, mert fontos lenne, hogy a közösségeink megkapják a megfelelő támogatást” – mondta.

Temesváron koalíció van az RMDSZ és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) között, a helyi tanácsba is közös listával jutottak be. Hogy ez megkönnyítheti-e a majdani parlamenti munkát, az a jövő kérdése. „Attól is függ, hogy mit fog az USR lépni. (…) Mi Temesváron jól dolgozunk együtt. Egyelőre, mert azért most egy féléves munkáról van szó. Vannak kérdőjelek. Azok a prioritásuk, amelyek nekünk Temesváron a helyi megállapodás résztét képezik, igazából jövő év elejétől kezdenek el aktuálissá válni. Én úgy gondolom, hogy a parlamenti munkában valamilyen szinten hasznos lehet Temes megyének az, hogy Temesváron a koalíció révén jó a kapcsolat. Dominic Fritz polgármester országos szinten USR-alelnökként jelen van minden tárgyaláson, és van súlya a szavának. Úgy gondolom, hogy ez nekünk jó” – vélekedett Molnár András.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?