Hagymaválság a világpiacon, drága a hagyma a hazai piacokon
Világszinten, de itthon is fogynak a hagymatartalékok. Bár nálunk még nem fenyeget az a veszély, hogy eltűnik a hagyma a zöldségpiacokról, a nagyáruházak polcairól, viszont az idei termés júniusban esedékes betakarításáig arra számíthatunk, hogy folyamatosan emelkedik majd az ára.
A hagymatermesztők tavaly ősszel még 2 lejért értékesítették a hagyma kilogrammját, most már 4,50–5 lejt is kínálnak a felvásárlók, de már alig van, amit eladni, mondta el a Maszol megkeresésére Könczei Csaba, az RMDSZ agrárpolitikusa.
A világ zöldségpiacain jelenleg egyik legforróbb téma a hagymahiány. A hagyma meghatározó szerepet tölt be az élelmezésben, átlagban világszinten évi 106 millió tonna hagyma terem, ekkora mennyiséget termelnek összesen sárgarépából, retekből, paprikából és fokhagymából. Tavaly azonban hatalmas volt a terméskiesés azokban az országokban, melyek a világkereskedelem legfontosabb ellátói.
Pakisztánban a hatalmas árvizek tették tönkre a termést, a belső-ázsiai országokban sem kedvezett az időjárás a hagymatermesztésnek, Észak-Afrikában a termelők aszállyal, a vetőmag és a növényvédő szerek drágulásával küzdenek, az Ukrajnában dúló háború miatt ott is kevesebb volt a betakarított mennyiség. Az ázsiai országok egy része- Kazahsztán és Üzbegisztán- hagymaexport tilalmat vezetett be, Pakisztán 180 százalékos vámot számol a hagymára.
Európában ugyan nem olyan mértékű a fogyasztás, de itt is megcsappantak a készletek, a legnagyobb exportőr, Hollandia, de Németország is hiánnyal küzd, Lengyelországban pedig meredeken emelkednek az árak.
Románia nem tartozik a nagy hagymatermesztő országok közé, a belső fogyasztásra sem elég, ami nálunk megterem. A tavalyi hagymatermés megsínylette az aszályt, a hektáronkénti átlag 80 tonnáról 45-50 tonnára esett vissza a hozam. Tavaszra megfogyatkoztak a tartalékok, emiatt emelkedik a hagyma ára, értékelt megkeresésünkre Könczei Csaba. Rámutatott, növekedtek az elmúlt években a hagymával beültetett területek, Kovászna megyében például Kézdivásárhely, Csernáton, Hatolyka környékén vannak több tíz hektáros hagymaültetvények. Ösztönző, hogy a szántóföldi zöldségek esetében, melyek közé a hagyma is tartozik, a különböző pályázatoknál nagyobb pontszámokat kapnak a gazdák.
Az agrárpolitikus ugyanakkor arra számít, hogy tovább már nem növekednek számottevően a hagymával beültetett területek, ugyanis a hagyma csapadékigényes, specifikus technológiára, gépekre van szükség a termeléséhez, és leginkább a tárolása körülményes, mert könnyen kicsírázik. Azért sem népszerű, mert változó az árképzése, idén például kiemelkedően jó áron lehetne értékesíteni, de vannak évek, amikor a kereslet és az ár is alacsony. Mivel a hagyma nehezen tárolható, a gazdák tartanak attól, hogy ha nem tudják eladni, elromlik.
Bár a mindennapi étkezés része, a hagyma mégsem meghatározó az élelmezésben, tehát a hiánya nem jár olyan súlyos következményekkel, mintha a krumpli, vagy a gabonatermésben lenne súlyos kiesés, részletezte Könczei Csaba. A tartalékok valóban fogytán vannak, ám ez nem azt jelenti, hogy eltűnik a hagyma a piacról, a bevásárlóközpontok polcairól, hanem azt, hogy egyre drágábban jutunk hozzá. Az idei termés június végére takarítható be, ám ennek hozamáról korai lenne beszélni, hiszen a következő hetekben vetik el a hagymát magról vagy dughagymáról.
CSAK SAJÁT