banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Gyűjtést indítanak Nagyvárad nemrég megtalált, 112 éves címerének megmentésére

Gyűjtést indít a Nagyváradi Városszépítő Egylet a partiumi város nemrég megtalált, 112 éves címerének megmentésére, mely az egykori Széles (ma Decebal) utcai acélhidat díszítette – tájékoztatta az MTI-t szerdán közleményben a civil szervezet.

Az évtizedeken át eltűntnek hitt városcímer egy internetes oldalon bukkant fel, ahol jelenlegi tulajdonosa eladásra kínálja. Az egylet közadakozást hirdet azzal a céllal, hogy megvásárolják a tulajdonostól az öntöttvasból készült relikviát, és közkinccsé tegyék a város évszázados történelmét hirdető címert – írták.

Eladásra kínálják a Széles utcai híd egykori díszét | Fotó: olx

Mint hangsúlyozták, az öntöttvas címer amiatt is különösen fontos emlék, mivel a partiumi város ipari öröksége „meglehetősen megtizedelt állapotban maradt fenn”. A címert reményeik szerint a város egyik közterén állítanák ki újra.

Az egylet a 10 ezer eurós vételárból már kifizette a foglalót, a hiányzó összeget pedig a nagyváradiak adakozása révén gyűjtené össze. Az adományokat a Nagyváradi Városszépítő Egylet bankszámlájára lehet küldeni, vagy előzetes időpontegyeztetést követően az egylet nagyváradi székhelyén személyesen átadni.

Mint írtuk, a címert 100 ezer euróért eladásra kínáló férfi a Maszol megkeresésére elmondta, hogy édesapjától maradt rá a relikvia. Ő volt az, aki az ócskavastelepről megvette, miután a ma Decebal hídként ismert Széles utcai vashidat az 1981-es áradás után lebontották. Abban az időben erre még volt lehetőség, idézte fel az eladó. Hatvan bani volt kilója a 350 kg-os címernek, és még emlékszik, amint utána régi házuk hátánál, az eresz alatt, letakarva állt. Mint mondta, miután a hidat lebontották, a vasanyagot a velencei építőtelepre vitték és csak az került az ócskavastelepre, amit az építkezésnél nem tudtak felhasználni.

Az eladásra kínált címer bár megkopott, az kivehető, amint az angyal átadja a bárdot az oroszlánnak, formailag is hasonló ahhoz, ami a Széles utcai hídról készült régi fényképeken látszik. Az eladó – aki jelenleg Magyarországon, egy biharkeresztesi házban tartja a relikviát – úgy véli, hogy például a kulturális minisztériumnak vagy akár a nagyváradi polgármesteri hivatalnak nem lenne drága, hogy megvegye azt a múzeum számára, de jómaga egy magángyűjtőt tart reális vásárlónak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?