banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

George Simion: A Velencei Bizottság jelentése nekünk ad igazat

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion szerint a Velencei Bizottság jelentése a romániai elnökválasztás érvénytelenítéséről valójában azoknak ad igazat, akik szerint az alkotmánybírósági döntés nem volt demokratikus.

A politikus kedden arra reagált, hogy a március 14–15-i plenáris ülésén a Velencei Bizottság elfogadta a független alkotmányjogászokból álló testület januárban kiadott jelentését. Eszerint az alkotmánybíróságok csak bizonyos körülmények között – és számos feltétel teljesülése esetén – érvényteleníthetik a választásokat, ezért az erre vonatkozó hatáskörüket kivételes körülményekre kell korlátozni, és egyértelműen szabályozni kell, ellentétes esetben csökken a polgároknak a választások legitimitásába vetett bizalma.A pártelnök továbbra is kifogásolja az alkotmánybíróság döntését | Fotó: AgerpresA pártelnök továbbra is kifogásolja az alkotmánybíróság döntését | Fotó: Agerpres

„A Velencei Bizottság jelentése nekünk ad igazat! Amit 2024-ben tettek a választásokkal, az nem volt demokratikus. Minden lehetséges eszközt felhasználva lábbal tiporták a szabad és objektív választások eszméjét. Emlékezzenek, hogy 2024 februárjában, amikor számonkértük a PSD vezetőit és tüntetést szerveztünk, válaszlépésként korlátozták a bejutásunkat a parlament épületébe” – írta a Facebook-oldalára az AUR elnöke, amit az Agerpres ismertetett. 

Simion szerint az lett volna a „normális”, ha Călin Georgescu kerül az államfői székbe, vagy legalábbis lehetősége van versenybe szállni kihívójával az elnökválasztás második fordulójában. Idén pedig szintén az lett volna „normális”, ha Călin Georgescu ismét indulhat a választásokon – vélekedett a politikus, aki felhívást intézett az intézményekhez, hogy biztosítsák a „normalitáshoz” való békés, demokratikus visszatérést.

A Velencei Bizottság januárban megfogalmazott jelentése szerint a nemzetközi normák nem írják elő és nem is tiltják az alkotmánybíróságok hivatalból hozott döntéseit. Ugyanakkor a választási ügyekkel kapcsolatos jó gyakorlatok kódexe előírja, hogy „a fellebbviteli testületnek felhatalmazással kell rendelkeznie a választások megsemmisítésére, ha szabálytalanságok befolyásolhatták az eredményt”.

Lehetővé kell viszont tenni a választási eredmények megtámadását nemcsak az állam, hanem akár magánszemélyek számára is, szem előtt tartva, hogy az állam köteles szavatolni a szabad választásokat, beleértve a tisztességes kampányt is – állapította meg a Velencei Bizottság, hangsúlyozva, hogy a választás érvénytelenítésére vonatkozó döntéseket súlyos szabálytalanságokat bizonyító tényekkel kell megindokolni.

Kapcsolódók

Kimaradt?