banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Az amerikai Robert Francis Prevost, azaz XIV. Leó az új pápa

A konklávé második napjának késő délutánján sikerült megegyezésre jutniuk a bíborosoknak Ferenc pápa utódjáról: fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy megválasztották az új pápát. FRISSÍTÉS: Az amerikai származású, 1955-ben született Robert Francis Prevost XIV. Leó néven az új pápa – jelentették be romániai idő szerint 20 óra után nem sokkal.

A Szent Péter téren a világ minden tájáról összegyűlt több tízezer hívő tapssal, örömkiáltásokkal, a pápa éltetésével juttatta kifejezésre örömét.

Azt még nem lehet tudni, hogy ki az új pápa, mivel a pápaválasztó bíborosok nem kommunikálhatnak külvilággal.

Fehér füst szállt fel | Fotó: Agerpres

Ilyenkor végig kell menni a szokásos ceremoniális eseményeken. A kiválasztott személynek el kell fogadnia a titulust, majd pápai nevet kell választania magának. Ezt követően átöltözik, majd a Szent Péter-bazilika középső teraszán megjelenik a protodiakónus bíboros, Dominique Mamberti, aki latinul kihirdeti a keresztnevét, majd a pápai nevét is. Az új egyházfő üdvözli a tömeget, majd Urbi et Orbi áldását adja a tömegnek, Rómának és az egész világnak.

Hamarosan kiderül, ki az új pápa | Fotó: AgerpresEPA

A bíborosok csütörtökön még kétszer szavazhattak, ebből az első, 17:30-as szavazás sikeres volt. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges, vagyis a katolikus egyház 267. vezetőjének megválasztásához a 133 bíborosból 89-nek a szavazatára van szükség.

Európát 54, Ázsiát 21, Afrikát 17, Közép- és Dél-Amerikát 21, Észak-Amerikát 21, Óceániát négy bíboros képviseli a konklávén.

A mostani konklávé több szempontból is történelmi jelentőségű. Ez az első olyan pápaválasztás, amely átlépi a korábban VI. Pál által rögzített 120 fős limitet – 133 bíboros vett részt a döntéshozatalban. Emellett Ferenc pápa 11 éves pápaságának köszönhetően a választók 83 százalékát ő maga nevezte ki, így jelentősen átalakította a testület összetételét.

FRISSÍTÉS: Az amerikai származású, 1955-ben született Robert Francis Prevost XIV. Leó néven az új pápa – jelentették be romániai idő szerint 20 óra után nem sokkal.

Robert Francis Prevost Chicagóban született, és tanulmányait a Katolikus Teológiai Egyetemen végezte szülővárosában. XIV. Leó szintén szerzetes, akárcsak elődje, Ferenc pápa: 27 éves korában belépett a Szent Ágoston-rendbe, később Rómában kánonjogot tanult. 1982-ben szentelték pappá, majd Peruban kezdte meg misszióját, amely egészen 1986-ig tartott.

Az Ágoston-rendi Robert Francis Prevost XIV. Leó néven foglalja el a pápai trónt | Fotó: képernyőmentés

Az új pápát 2015-ben a perui Chiclayo püspökévé választották, majd 2018-ban a Perui Püspöki Konferencia második alelnöke lett. Ferenc pápa még 2019-ben tette meg a Papi Kongregáció tagjává, 2020-ban a Püspöki Kongregáció tagja lett. 2023-ban Ferenc pápa kreálta bíborossá Robert Francis Prevostot.

Az új pápa külön-külön üdvözölte a bíborosokat, megölelte őket, és később velük vacsorázik – közölte a Vatikán. Az egyház egységét jelzi, hogy a bíborosoknak csak négy szavazási fordulóra volt szükségük az új pápa megválasztásához – vélte Giuseppe Versaldi olasz bíboros újságíróknak nyilatkozva a Vatikán sajtóhivatalában.

„Béke mindannyiótokkal! Szeretném, hogy ez a köszöntés belépjen szívünkbe, eljusson családotokhoz, és béke legyen az egész földdel. (…) Ez a feltámadt Krisztus békéje, egy fegyvertelen, lefegyverző béke, alázatos és tartós, Istentől jön, aki mindannyiunkat szeret, feltételektől mentesen” – mondta olaszul.

Első hivatalos aktusaként Urbi et Orbi áldást osztott, és arra kérte a híveket, hogy békéért imádkozzanak Istenanyához. „Segítsetek felépíteni a párbeszéd hídjait” – szólította fel a híveket.

Első imáját ő maga is a világbékének szentelte. „Még a fülünkben van Ferenc gyenge, de bátor hangja, aki megáldotta Rómát. Húsvétvasárnap az egész világra adta áldását. Isten szeret bennünket, titeket mind. A gonosz nem fog győzni” – mondta.

Különleges kapcsolatban állt Ferenc pápával

Prevost püspöksége idején sokoldalúságával tűnt ki: a szakértők szerint teológiai és jogi végzettsége ritka és értékes párosítás az egyházi hivatásban. Vezetői rátermettségét bizonyítja, hogy az Ágoston-rend legfőbb vezetőjévé választották, így globálisan irányította a rend munkáját.

Ferenc pápa 2023-ban különleges bizalommal ruházta fel, amikor a Püspöki Dikasztérium vezetőjévé nevezte ki – ez a hivatal a Vatikán egyik legmeghatározóbb szerve. Ebben a pozícióban kulcsszerepet tölt be a püspöki kinevezésekben, amelyek jelentősen formálják az egyház jövőjét.

Prevost elismert lelkipásztori érzékenysége, intellektuális mélysége és gyakorlatias szemlélete miatt. Több nyelven beszél és nyitott a különböző kultúrák felé, ami különösen alkalmassá teszi a globális egyház mai kihívásainak kezelésére.

Prevostot eleve lehetséges „pápajelöltjeként” tartották számon, a Püspöki Dikasztérium prefektusaként kulcsfontosságú pozíciót töltött be Rómában. Ez a hivatal felelős a világ püspöki kinevezéseinek értékeléséért és javaslattételéért. Ez a szerep növelte Prevost láthatóságát és befolyását a katolikus egyházban.

(Nyitókép: Agerpres/EPA)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?