Felmérés: a korrupció a legnagyobb probléma Romániában
A romániaiak közel fele szerint az országban a korrupció jelenti a legnagyobb problémát – derül ki a Concordia szakmai szövetség megbízásából készült INSCOP-felmérésből. Ugyanakkor a megkérdezettek 60 százaléka úgy gondolja, Romániában nem jó irányba haladnak a dolgok.
Arra a kérdésre, hogy jelenleg mi Románia legnagyobb problémája, a válaszadók 44 százaléka a korrupciót jelölte meg, amely súlyosbítja a társadalomban tapasztalható igazságtalanságokat, 21,8 százaléka a „politikai instabilitást és annak a kormányzásra gyakorolt hatását”, 17,2 százaléka a „demokrácia bizonytalan állapotát, amely korlátozza az emberek szabadságát az elnökválasztásban”, 15,1 százalék pedig a „gazdasági problémákat, amelyek a vásárlóerő csökkenését okozzák” választotta.
Egy másik probléma a törvények egyenlő alkalmazásának hiánya. Így a megkérdezettek csak 12,6 százaléka gondolja úgy, hogy „a törvényt minden állampolgárral szemben egyformán alkalmazzák”, míg 42,6 százalékuk szerint ez egyáltalán nem igaz.
Rossz irányba haladnak a dolgok
A romániaiak több mint fele – 60,9 százaléka – szerint az ország rossz irányba halad, 28 százalékuk szerint jó irányba, míg 11,1 százalék nem tudta eldönteni vagy nem válaszolt.
A megkérdezettek 89,7 százaléka úgy gondolja, hogy Romániának nemzeti érdeke, hogy az Európai Unióban és a NATO-ban maradjon, míg 6,4 százalék ellenkező véleményen van, 3,9 százalék pedig nem válaszolt a kérdésre. Ugyanakkor a válaszadók 40,6 százaléka szerint Románia EU-s tagsága túlságosan korlátozza a nemzeti szuverenitást, míg 51,6 százalék nem ért egyet ezzel.
A többség – 80,7 százalék – úgy gondolja, hogy Romániának kedvezőbb feltételekről kellene tárgyalnia az Európai Unión belül, hogy megvédje gazdasági érdekeit, míg 10 százalék szerint Romániának nem kellene semmit sem tennie, mert gazdasági és nemzeti érdekei védve vannak.
A felmérésből kiderül, hogy a romániaiak 29,5 százaléka szerint nagyon kis mértékben vagy egyáltalán nem ellenőrzik a politikai döntéseket az országban, ugyanakkor 15,8 százalék az ellenkezőjét választotta. Emellett a válaszadók 30 százaléka szerint nagyon kis mértékben vagy egyáltalán nincs ellenőrzés a gazdasági döntések felett, 11,3 százalék szerint pedig van.
Elnökválasztás
A megkérdezettek közel fele, 40,9 százalék úgy gondolja, hogy az „államfő megválasztása kizárólag a polgárok szavazatától függ”, míg 19,6 százalék szerint ez egyáltalán nem igaz. Ugyanakkor a válaszadók 32,6 százaléka szerint az „elnökválasztást más országok ellenséges cselekedetei erősen befolyásolják”, és 18,1 százalék szerint csak nagyon kis mértékben, vagy egyáltalán nem.
Növelni kell a védelmi kiadásokat
A közelmúltban egyre erősödő vita kapcsán, miszerint Európának a védelmi kiadások növelésével csökkentenie kellene katonai függőségét az USA-tól és a NATO-tól, a válaszadókat arról kérdezték, hogy egyetértenének-e a védelmi kiadások növelésével annak érdekében, hogy Románia meg tudja védeni magát katonai agresszió esetén. 76,2 százalék támogatja a védelmi kiadások ilyen mértékű növelését, míg 21,1 százalék ellenzi, 2,7 százalék pedig nem tudja vagy nem válaszolt.
A felmérésből az is kiderül, hogy a romániaiak 77,1 százaléka szerint a NATO-csapatok kivonása Kelet-Európából hatással lenne Románia nemzetbiztonságára, míg 20,3 százaléka ellenkező véleményen van, 2,6 százalék pedig nem tudja vagy nem válaszol.
(Nyitókép: Adobe Stock)
CSAK SAJÁT