Falvakon magasabb a csecsemőhalandóság, mint városon
Az egyévesnél kisebb, vidéken meghalt gyermekek száma 40 százalékkal magasabb, mint a városokban. A csecsemők körében tavaly regisztrált 897 halálesetből 372 városokban, 525 pedig vidéken történt, ahol a terhesség alatt és a gyermek első életévében nehézkes az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés, tájékoztat a Mentsétek meg a Gyermekeket Románia keddi közleményében.
A vidéki és hátrányos helyzetű közösségekben alapvető fontosságú az orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférés, és a szervezet „Első lépés az egészség felé" című egészségügyi projektjének hatástanulmánya azt mutatja, hogy a hátrányos helyzetű területeken az orvosi rendelők felszerelése „jelentős növekedést" eredményezett az orvoshoz forduló terhes nők és 5 év alatti gyermekek számában.
A projekt részeként az OMV Petrom Alapítvány finanszírozásával 40 vidéki rendelőt korszerűsítettek, ennek eredményeként 19 százalékkal nőtt a terhesgondozást igénybe vevők száma; 21%-kal a konzultációk száma, ami majdnem négyszerese az országos átlagnak; 20%-kal nőtt az orvoshoz vitt 5 év alatti gyermekek száma. A családorvosok 73%-a számolt be a megelőző konzultációk számának növekedéséről; az orvosok 83%-a úgy becsüli, hogy az elmúlt évben nőtt a zolgáltatásait igénybe vevő terhes nők száma; a megkérdezett betegek 92%-a észlelte a helyi háziorvosi rendelőben nyújtott szolgáltatások javulását.
Az Országos Statisztikai Intézet 2023-ra vonatkozó adatai szerint a legtöbb családorvosi praxis a városokban működött, 6200, szemben a vidéken szolgáltató 4100 rendelővel.
CSAK SAJÁT