Eurómilliomosok az igazságszolgáltatásban – külföldi házak, luxusautók a vagyonbevallásokban

A romániai igazságügyben vezető beosztásban dolgozók közül többen évi több mint egymillió lejes jövedelmet írtak be a vagyonnyilatkozatukba. A bevételt fizetésekből és bérhátralékokból valósították meg, havi 17 és 22 ezer euró közötti összegeket kaptak.

A vagyonnyilatkozatokat a G4Media szemlézte, ez szerint még az igazságszolgáltatásban dolgozók közül is kiemelkedik az igazságügyi minisztérium egyik államtitkára, George Cătălin Șerban, a Călărași-i Törvényszék volt elnöke, akit a korrupció miatt vizsgált Iulian Dumitrescu volt PNL-vezér közeli munkatársának tartanak. A volt bírónak közel 10 millió leje van a számláin, nyugdíj- és befektetési alapokban, állampapírokban és kötvényekben. A felesége közjegyző, és tavaly több mint 1,6 millió lejes díjbevételt jelentett.
Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) által kezelt vagyonbevallási portál több hetig nem működött, mert – az intézmény szerint – meghibásodott az azt működtető szerverek légkondicionáló rendszere. Az oldal még a blokkolás feloldása után is nagyon lassú, és mindenféle ellenőrzést kér, hogy kiszűrje a robotokat.Illusztráció: Pexels
„A portál ideiglenes működésképtelensége nem zárja ki a nyilatkozatokat azon intézmény vagy hatóság honlapján való közzétételének kötelezettségét, ahol a nyilatkozattevő dolgozik" – állította sajtóközleményében az ANI. Több elöljáró 2024-es vagyonnyilatkozata azonban nem található meg sem a saját intézménye honlapján, sem a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) portálján.

A G4Media a legfrissebb vagyonnyilatkozatok közül mutat példákat. A Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék vezetője, Corina Corbu bíró a tavalyi évre több mint 1,1 millió lejes jövedelmet jelentett be fizetésekből és bérhátralékokból, valamint 200 ezer lejt kártérítésből, derül ki az intézmény portálján közzétett vagyonnyilatkozatból. Ez havonta több mint 18 ezer eurós jövedelmet jelent. Corbu bíró 40 000 euró értékben vallott be ékszereket, 5000 euróval többet, mint egy évvel ezelőtt.

Denișa Stănișor, a Legfelsőbb Bíróság vezetője pedig több mint 1 millió lejes jövedelmet vallott be az elmúlt évre, ami havi közel 17 ezer eurót jelent. A Legfelsőbb Bíróság vezetőjének helyettese, Carmen Popoiag bírónő közel 750 000 lejes jövedelmet jelentett be fizetésekből (több mint 12 500 eurót havonta), míg férje, egy nyugdíjas bíró több mint 470 000 lejes jövedelmet jelentett, nyugdíját és a Legfelsőbb Bíróságtól kapott fizetését kombinálva. A dâmbovițai Popoiag házaspár emellett 7 telket vallott be Dâmbovița megyében és Görögországban, egy házat Târgoviște-ban, egy nyaralót Iedera de Sus-ban (Dâmbovița) és egy másik házat a görögországi Kamariotisában.

Egy másik bíró és volt elöljáró, Gheorghe Stan a spanyolországi Marbellában vásárolt egy 138 négyzetméteres lakást a feleségével együtt, éves szinten közel 900 000 lejes, azaz majdnem havi 15 000 eurós jövedelmet vallott be. George Cătălin Șerban, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára, a Călărași-i Törvényszék volt elnöke mindössze 193 000 lejes fizetésből származó jövedelmet és több mint 355 000 lejes nyugdíjat vallott be, ami összesen több mint félmillió lej, azaz több mint 9000 euró havonta.

Alex Florența főügyész fizetésekből és bérhátralékokból a tavalyi évre közel 480 000 lejes, azaz havi 8 000 eurót meghaladó jövedelmet vallott be. Az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetője, Marius Voineag a fizetésekből és bérhátralékokból származó éves jövedelmét közel 400 000 lejre, azaz havonta több mint 6500 euróra becsülte.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?