Így állunk nemzetközi viszonylatban az átlagos órabér tekintetében

Jelenleg az utolsó előttiek vagyunk az EU-ban, de Lettországtól és Magyarországtól csak hajszállal vagyunk lemaradva.

Az Európai Unióban csak Bulgáriában kisebb az átlagos bruttó órabér, mint Romániában, írja a Business Magazin. Az Eurostat adatai szerint idehaza a munkavállalókat bruttó 10,4 euróval fizetik egy ledolgozott óráért, míg Bulgáriában 8,1 euró csupán az átlagos órabér.Fotó: Kiss Gábor

Az EU átlaga 24 euró, ami azt mutatja, hogy az elmúlt években bekövetkezett felzárkózás ellenére még mindig jócskán le vagyunk maradva a kontinens boldogabb felétől. Ugyanakkor ez a statisztika is megerősíti, hogy a magyarországi élet- és bérszínvonal már csak karnyújtásnyira van, a határ nyugati felén ugyanis 11 euró a mutató értéke.

Az egykori szocialista blokkban a szlovéniai munkavállalókat fizetik messze a legjobban, óránként bruttó 21,9 euróval. Szlovénia hat régebbi EU-tagállamot is megelőz, köztük Olaszországot (21,7 euró).  Litvániában 14, Csehországban és Észtországban 13,6, Horvátországban 12,7, Szlovákiában 12,5, Lengyelországban 11,9, Lettországban pedig 10,7 euró az átlagos órabér.  

A nyugati és északi tagállamokban olyan órabérek vannak, amilyenekről a mi tájainkon legfeljebb álmodozhatnak a dolgozók. Észak-Európában Svédországban legkisebb az átlagos órabér, 26,3 euró, míg Finnországban 30,3, Hollandiában 33, Belgiumban 36,3, Dániában pedig 42 euró.

Az Európai Unióban a luxemburgi munkáltatók fizetik a legnagyobb, 47,2 eurós órabért. Az EU-n kívüli országok közül Norvégia és Izland munkavállalói vannak a legkedvezőbb helyzetben, őket 41,7, illetve 39,5 eurós átlagos órabérrel fizetik. Az Eurostatnak nincsenek adatai a svájci órabérről.

Ezek a bruttó értékek, s mivel az adókulcsok országonként jelentős mértékben eltérnek, a kézhez kapott összegek között nagy eltérések lehetnek.

Elképzelhető, hogy a minimálbér idei kétlépcsős emelésének köszönhetően Románia júliusban megelőzi Lettországot és Magyarországot.

Kapcsolódók

Kimaradt?