Így állunk nemzetközi viszonylatban az átlagos órabér tekintetében
Jelenleg az utolsó előttiek vagyunk az EU-ban, de Lettországtól és Magyarországtól csak hajszállal vagyunk lemaradva.
Az Európai Unióban csak Bulgáriában kisebb az átlagos bruttó órabér, mint Romániában, írja a Business Magazin. Az Eurostat adatai szerint idehaza a munkavállalókat bruttó 10,4 euróval fizetik egy ledolgozott óráért, míg Bulgáriában 8,1 euró csupán az átlagos órabér.
Az EU átlaga 24 euró, ami azt mutatja, hogy az elmúlt években bekövetkezett felzárkózás ellenére még mindig jócskán le vagyunk maradva a kontinens boldogabb felétől. Ugyanakkor ez a statisztika is megerősíti, hogy a magyarországi élet- és bérszínvonal már csak karnyújtásnyira van, a határ nyugati felén ugyanis 11 euró a mutató értéke.
Az egykori szocialista blokkban a szlovéniai munkavállalókat fizetik messze a legjobban, óránként bruttó 21,9 euróval. Szlovénia hat régebbi EU-tagállamot is megelőz, köztük Olaszországot (21,7 euró). Litvániában 14, Csehországban és Észtországban 13,6, Horvátországban 12,7, Szlovákiában 12,5, Lengyelországban 11,9, Lettországban pedig 10,7 euró az átlagos órabér.
A nyugati és északi tagállamokban olyan órabérek vannak, amilyenekről a mi tájainkon legfeljebb álmodozhatnak a dolgozók. Észak-Európában Svédországban legkisebb az átlagos órabér, 26,3 euró, míg Finnországban 30,3, Hollandiában 33, Belgiumban 36,3, Dániában pedig 42 euró.
Az Európai Unióban a luxemburgi munkáltatók fizetik a legnagyobb, 47,2 eurós órabért. Az EU-n kívüli országok közül Norvégia és Izland munkavállalói vannak a legkedvezőbb helyzetben, őket 41,7, illetve 39,5 eurós átlagos órabérrel fizetik. Az Eurostatnak nincsenek adatai a svájci órabérről.
Ezek a bruttó értékek, s mivel az adókulcsok országonként jelentős mértékben eltérnek, a kézhez kapott összegek között nagy eltérések lehetnek.
Elképzelhető, hogy a minimálbér idei kétlépcsős emelésének köszönhetően Románia júliusban megelőzi Lettországot és Magyarországot.