banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Erősödött a családon belüli erőszak áldozatainak védelme: hat hónapról egy évre növelik a távoltartási végzés érvényességét

Szerdán döntőházként szavazott a képviselőház arról az RMDSZ által is kezdeményezett törvénytervezetről, amely a távoltartási rendelet érvényességét 6 hónapról egy évre hosszabbítja meg. Rendkívül nagy előrelépésnek értékelte a pártok feletti összefogással létrejött módosítást Csép Éva Andrea, az RMDSZ családügyi szakpolitikusa.

A törvénytervezet társkezdeményezője a Maszolnak elmondta, az áldozatokkal beszélve rájöttek, hogy a bíróság nem minden esetben a törvény által megszabott maximális időszakra adja ki a távoltartási végzést. A bántalmazott nőket a rehabilitációs folyamatban támogató civil szervezetek is jelezték, sok esetben az érintetteknek több időre van szükségük, a hat hónap gyakran még arra sem elegendő, hogy az agresszor belássa, ezt neki szigorúan be kell tartania. Az áldozatok pedig folyamatos feszültségben élnek, hogy mi történik, ha letelik a félév, újra kell indítani a bírósági eljárást, újra elmesélni a történteket, ezzel újra átélve a bántalmazás folyamatát.

Illusztráció: Adobe Stock

Az áldozatok többsége amúgy is nehezen szánja rá magát, hogy jelentse a bántalmazást, kérje a védelmet, hatalmas segítség, ha hat hónap után nem kell újra végigjárnia a procedúrát, összegezte Csép Éva Andrea. Hangsúlyozta, a távoltartási végzést nem kell kötelezően egy évre kiadni, de lehet élni a lehetőséggel.

„Azáltal, hogy a távolságtartási végzés időtartama egy évig érvényes az eddigi 6 hónap helyett, biztonságot nyújt az áldozatnak. A családon belüli erőszak áldozatai közül több mint 15 ezer nő és 3600 kiskorú gyermek, idős személyek, fogyatékkal élők is vannak az bántalmazottak között. Olyan intézkedésekkel kell segítenünk őket, amelyek valós védelmet nyújtanak.” – mondta az RMDSZ szakpolitikusa.

Szomorú statisztika, és ez még csak a jéghegy csúcsa

Az idei év eső öt hónapjának a statisztikája alátámasztja, szükség van a távoltartási végzés időtartamának növelésére, mutatott rá Csép Éva Andrea. Ebben az időszakban a rendőrök több mint 5000 távolságtartási intézkedést adtak ki, ezek közül több mint 2000-et a bíróság is megerősített. Ezzel párhuzamosan egyre kevesebb bántalmazó szegi meg a távoltartási végzést, hiszen ezért börtönbüntetés jár, ami elbátortalanítja őket.

Illusztráció: Pixabay

Országos szinten a családon belüli erőszakkal kapcsolatos bűncselekmények száma 5,9 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy nőtt a bűncselekmények száma, az is állhat a számok hátterében, hogy több áldozat már nem szégyelli jelezni a bántalmazás tényét, többen bíznak a hatóságokban, és kérnek segítséget, részletezte a képviselő. Arra is kitért, ezek a számok, még így is csak a jéghegy csúcsát jelentik, bár már egyre több szó esik a jelenségről, egyre többen mernek szólni a barátaiknak, munkatársuknak, ha látják, hogy sérüléseik vannak, hetente „elesnek”. Hangsúlyosabban jelen vannak a családorvosok is, akik segítségére hatalmas szükség van a családon belüli erőszak esetén.

Az elmúlt nyolc évben 426 nő halt meg úgy, hogy egy családtagja vette el az életét, azért van szükség szigorú intézkedésekre, hogy a család megmaradhasson a legbiztonságosabb környezetnek, el lehessen távolítani a bántalmazót, mondta a szakpolitikus.

A nyomkövetőt nehezen vállalják az áldozatok

Eddig három megyében vezették be a nyomkövetőket, ezeknek a lábbilincseknek a viselését a bíróság rendeli el, az áldozatnál egy kis telefon van, és folyamatosan méri a két eszköz közötti távolságot, amint közelednek egymáshoz, a telefon riasztást küld, az áldozat felhívja a rendőrséget, lokalizálja a nyomkövetőt, és szükség esetén beavatkozik.

Csép Éva Andrea elmondta, azon dolgoznak, hogy több áldozat vállalja ezt a fajta védelmet, ugyanis még mindig sokan visszautasítják, úgy élik meg, hogy ők is folyamatos megfigyelés alatt állnak. Az adatvédelmi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy a nyomkövető adatait az áldozat ellen felhasználják, viszont szavatolja a biztonságukat, esetenként az életüket védi, részletezte Csép Éva Andrea.

Csép Éva Andrea | Fotó: rmdsz.ro

Az azonnali beavatkozás életet ment

A politikus felidézte a a családon belüli erőszak elleni küzdelemben az első nagy lépés az volt, amikor az azonnali távoltartási rendeletet bevezették, hiszen sok esetben amikor az agresszor megtudta, hogy feljelentették, még erőszakosabbá vált, és a két- három nap amíg a távoltartási végzést kibocsátották, az áldozat életébe is kerülhetett.

„Életeket menthet, hogy létezik az azonnal beavatkozás lehetősége, a rendőr a helyszínen a 21 kérdés alapján elvégzi a kockázatfelmérést, és ha úgy értékeli, az áldozat, a gyerekek életveszélyben vannak, a közös tulajdonú otthonból is azonnal eltávolíthatja a bántalmazót” - mondta Csép Éva Andrea. A távoltartási rendelet egy olyan jogi intézkedés, amelyet a bíróság rendelhet el, hogy a családon belüli erőszak áldozatát megvédje a bántalmazótól. Ez a végzés korlátozza az elkövetőt abban, hogy megközelítse az áldozatot vagy vele kapcsolatba lépjen. Az áldozat számára ez egyfajta védelmi pajzs, amely segít biztonságban tartani őt, összegezte a politikus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?