Erdélyben is biztosítani kell a magyarországi felsőoktatási modellt
A magyarországi felsőoktatási és szakképzési modellt az egész Kárpát-medencében, így Erdélyben is biztosítani kell: versenyképes és magyar identitású egyetemek kellenek, valamint olyan szakkollégiumi hálózat, ösztöndíjrendszer, mely a fiatalok szülőföldön maradását erősíti – húzta alá Hankó Balázs, Magyarország kulturális és innovációs minisztere csütörtökön Kolozsváron.
Az MTI beszámolója alapján a tárcavezető a Határok nélküli oktatási lehetőségek - hazai érvényesülés és magyarországi képzések című kerekasztal-beszélgetésen vett rész a Kolozsvári Magyar Napokon. Értekezése során úgy vélekedett, hogy Erdélyben is szakképzett munkaerőre van szükség, és ahhoz, hogy a térségnek versenyképes, magyar identitástudattal rendelkező fiatalsága legyen, a képzési formák mellé ösztöndíjrendszert is párosítani kell, a meglévőket pedig erősíteni szükséges. Úgy véli, hogy az ösztöndíjrendszernek is a szülőföldre való hazatérést kell támogatnia, Magyarországon pedig csak a hiánypótló képzéseket kell biztosítani a külhoni fiataloknak.
A miniszter szerint a Bukarestben, Brassóban, Temesváron román nyelvű képzésben részesülő erdélyi magyar fiatalok számára is ki kell dolgozni egy ösztöndíjat, mely arra ösztönzi őket, hogy hazatérjenek szülőföldjükre, és a tanultakat a saját közösségük érdekében hasznosítsák.
Hangsúlyozta: a felsőoktatásnak és a szakképzésnek egyaránt direkt munkaerőpiaci kimenete kell legyen, és az egyetemeknek az adott térség gazdasági motorjaiként garantálni kell, hogy diákjaik a képzés elvégzése után képesek legyenek elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Úgy vélte, a modellváltás ezen eleme nagyon fontos, hiszen „a fiatalok sikere a nemzet sikere”.
A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Szabó Ödön parlamenti képviselő is. Az RMDSZ oktatási szakpolitikusa szerint Románia európai viszonylatban sereghajtó az egyetemet végzettek számát tekintve, ez az arány mindössze 23 százalék, és az erdélyi magyar közösség a romániai átlagnál is rosszabbul áll. Emlékeztetett: a román-magyar határ térségében még mindig sok partiumi magyar fiatalt vonzanak a magyarországi egyetemek, és szerinte a jövőben ennek a hatásnak a „tompítására” kell törekedni. Az erdélyi magyarságot hosszú távon nem szabad értelmiség nélkül hagyni – húzta alá.
CSAK SAJÁT