Szabálytalanul működő idősotthonok – Hogyan hunyhattak szemet a hatóságok?

A bentlakásos szociális otthonokban sorra derülnek ki szabálytalanságok. Derzsi Ákos volt munkaügyi főfelügyelővel, volt munkaügyi államtitkárral jártuk körbe, hogyan működhetnek akár éveken át idősotthonok, melyek messze nem felelnek meg a feltételeknek.

Lakossági bejelentés alapján szállt ki a bukaresti rendőrség a főváros hatodik kerületében engedély nélkül működő idősotthonhoz kedd este. A szociális létesítmény 25 lakójának nem biztosítottak megfelelő életkörülményeket, közölte a hatóság. Az időseket kiköltöztették.

Fotó forrása: Pexels

Mint korábban megírtuk, a hétfőn megkezdett ellenőrzések óta több bentlakásos intézményt zártak be. Ezen szociális létesítmények országos szintű ellenőrzését múlt héten Marcel Ciolacu kormányfő rendelte el, miután múlt kedden több mint száz idős bentlakót mentettek ki a rendőrök három voluntari-i idősotthonból. Az azóta nyilvánosságra hozott vizsgálati anyagokból, korábbi lehallgatásokból, a szomszédok feljelentéseiből sorra derülnek ki az otthon vezetőinek és állami tisztviselőknek a csalásai és mulasztásai.

Kettős mérce az ellenőrzésekkor

Hogyan tarthatott évekig ez az állapot, miközben kiderült, hogy köztudott volt, mi zajlik a három központban, erről kérdeztük Derzsi Ákos volt RMDSZ-es szenátort, aki munkaügyi főfelügyelőként és munkaügyi államtitkárként is tevékenykedett korábban.

Derzsi elmondta, az állam szívesen megszabadulna az idősek ellátásának feladatától, olcsóbb megoldásokat keresve. Kifejtette, amikor egy idősotthont működtető szervezet állami támogatást kér, kemény ellenőrzéseken kell átmennie, legalábbis elméletben, hisz a voluntari-i bűnszervezet három központjában nyilvánvalóan „más mércével mértek”.

„Tudom, mint aki kilenc évig ellenőrzési feladatot végzett és szervezett, hogy bármikor kimondható, hogy az ellenőrzés pillanatában még rendben volt. Na de itt teljesen egyértelmű, hogy azok a védtelen idős emberek nem néhány hónap alatt jutottak ilyen állapotba, márpedig ebben az évben nem is egy ellenőrzés volt az illető otthonokban. Számomra egyértelmű, hogy sokan tudtak róla, sokan hallgattak róla, és sokan hasznot húztak mások nyomorából. Itt nem az empátia hiányáról beszélünk, hanem emberkínzásról úgy, hogy a páciens még fizetett is érte. Ilyen helyzetben, egy jogállamban, az a minimum, hogy az a miniszter, akinek a hatáskörébe tartozik az eset, lemond. Persze ettől még nem oldódik meg az otthonba szorult idősek helyzete, de legalább remélhetjük, hogy új seprű jól seper” – véli Derzsi Ákos.

Szerinte azért is folytathatta ilyen sokáig ténykedését a múlt héten leleplezett bűnszervezet, mert igyekeztek olyan pácienseket találni, akiknek nincsenek hozzátartozóik, és akiktől a lakásukat, nyugdíjukat is el lehetett venni.

„Egyre több lesz a gondozásra szoruló idős ember, és ezzel a feladattal az állam képtelen megküzdeni”

A munkaügyi minisztérium nyilvántartása szerint 2023. július 10-én Romániában 758 öregotthonnak volt működési engedélye, ebből 120 állami, a többit szervezetek, alapítványok működtették  33 000 idősnek adva otthont – tudtuk meg Derzsi Ákostól, hozzátette, a várólisták több ezres nagyságrendűek.

Mivel Románia lakosságára az elöregedés jellemző, egyre több lesz a gondozásra szoruló idős ember, Derzsi szerint ezzel a feladattal az állam képtelen megküzdeni. Úgy gondolja, szemléletváltásra, új állami szociális politikára van szükség.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?