Engedéllyel készült a Szent Mihály-templom körüli területrendezés, a kivágott fák helyett újakat ültetnek

Az illetékes szakhatóságok engedélyével és beleegyezésével történt a kolozsvári Szent Mihály-templom felújításával egyidejű területrendezés, aminek során kivágták a templom körül a fákat – közölte pénteken a római katolikus Szent Mihály Plébánia a közösségi oldalán. Az eltávolított fák helyett 36 új fát ültet az egyházközség, amire kötelezettséget vállalt a területrendezési terv során.

Fotó: Varró-Bodóczi ZoltánA közleményt a térrendezés – konkrétan a fakivágás – kapcsán megfogalmazott vélemények és kritikák nyomát tette közzé a plébánia. Mint írták, a műemlékvédelmi szakemberek „egyértelmű és egyöntetű véleménye volt, hogy a templomot láthatóvá kell tenni”, még a műemlékvédelmi szakbizottság is szorgalmazta ezt. Az egyház szerint a felújítás feladata az is, hogy „a templomot valódi szépségében, nagyságban tegyük láthatóvá, jelenléte hangsúlyos legyen a Főtéren, teremtsük meg a lehetőséget, hogy betölthesse méltó szerepét – ahogy régi korok képein ez egyértelmű.”

Emlékeztettek, hogy a fenyőfákat – „tájidegen elemekként” – azzal a céllal telepítették a kommunizmus idején, hogy eltakarják a templomot „azokban az időkben, amikor annak szerepét minimalizálni szerették volna”. Emellett a fák megöregedtek, elszáradtak, megbetegedtek, és sekély gyökérzetük fennállt a veszély, hogy a viharok könnyen kidönthetik azokat, kárt okozva az épületben az emberek testi épségében – a felsorolásban megemlítették, hogy tavaly három kidőlt fa tette tönkre épületeiket.

Emellett a műemléképületek közvetlen közelében lévő fák károsodást okozhatnak a nedvesség-tartással, nem kívánt árnyékolással, mohosodással, valamint gyökerük nem megfelelő helyre való terjeszkedésével, ezért egy felújítás során ezeket a problémákat is meg kell oldani vagy el kell kerülni – hívta fel a figyelmet a közlemény. A templom a felújítás során egy új csatorna- és lefolyórendszert kapott, hogy a falak és támpillérek ázását, a csapadékvizek okozta károsodást minimálisra csökkentsék. A csatlakozások kiépítését akadályozták a szétterülő gyökerek, elkerülhetetlen lett volna a megóvásuk – olvasható, mint ahogy az is, hogy az eltávolított fák helyett 36 új fát ültet az egyházközség, amire kötelezettséget vállalt a területrendezési terv során.

„Minden fának, mint az embereknek, van születése, fejlődése és halála. Ezt el kell fogadnunk, nem tehetünk mást, mint szükség esetén új fákat ültetni” – írták a plébánia közleményében. Olyan új fákat választanak, amelyek jól viselik a városi környezetet, ellentétben a fenyőfával, és az ültetés során nem kerülnek túl közel a műemléképülethez, nem vetnek árnyékot az ablakokra, elősegítve ezzel is a templom természetes fénnyel történő megvilágítását. Az is fontos szempont az új fák kiválasztásánál, hogy lombjuk nem hajlik a földre, tehát nem tud mögöttük megbújni senki.

A plébánia megértést és „felelős hozzáállást” kér mindenkitől, bízva abban, hogy a beavatkozással „mind a templom, mind a Főtér szebb lesz”.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?