Emlékjel a földvári haláltábor gelencei áldozatainak
Vasárnap a háromszéki Gelencén emléket állítottak a a barcaföldvári haláltábor huszonhét gelencei áldozatának. A hármas kopjafát a Kelemen Dénes nyugalmasott tanító, faragómester készítette, az emlékjel állítását pedig a Vitézi Rend Háromszéki Törzsének sepsi-orbaiszéki, kézdiszéki és erdővidéki tagjai, valamint a gelencei áldozatok leszármazottjai kezdeményezték.
Az eseményre a Tóth és Bács utcák kereszteződésénél került sor a Bereczi István plébános által celebrált szentmisét követően. A kopjafán az Árvák, a Répások és az Özvegyek szavak olvashatók, hiszen az áldozatokat répaszedés ürügyén vitték el, és mivel soha nem tértek vissza családjaikhoz, így árvákat és özvegyeket hagytak maguk után.
A 27 áldozat nevét nagy nehézségek árán sikerült felkutatni, hangsúlyozta Ilyés Botond polgármester, aki egyben köszönetét tolmácsolta a faragómesternek. Kelemen Dénes úgy vélekedett: minden székelyföldi, illetve észak-erdélyi településen helye lenne egy-egy hasonló emlékjelnek.
Beszédet mondott Préda Barna zalánpataki helytörténész, a Vitézi Rend Háromszéki Törzsének a tagja is, aki Benkő Levente újságíró és történész, valamint saját kutatásaira alapozva elevenítette fel a földvári haláltábor sötét történetét és az ott lévő szörnyű, embertelen körülményeket. Ugyanakkor Ungvári Barna András uzoni református lelkésznek, a barcaföldvári megemlékezések fő szervezőjének az üdvözletét tolmácsolta, Bereczi István plébános pedig a Historia Domusból, Fekete János vértanú pap feljegyzéseiből olvasott fel az úgynevezett répásokkal kapcsolatos részletet. Az eseményen közreműködött a helyi férfidalárda, alkalomhoz illő szavalat hangzott el, majd az ünnepség koszorúzással és a magyar és székely himnuszok eléneklésével ért véget.
A barcaföldvári haláltáborba elhurcolt gelenceiek neve: Arros Imre, Biró Géza, Borsó Ferenc, Cseh János, Cseh Imre, Erdély Péter, Finta József, Finna István, Fejér Mihály, Göthér Kálmán, Imreh Béla, Kerezsi Sándor, Kocsis Sándor, Lukács Gyula, Lukács Lajos, Luka Albert, Nagy József, Nyegró László, Oláh Imre, Paltán Antal, Palkó István, Szegedi Mihály, Szima Géza, Szigyártó István, Tamás Miklós, Tamás Lajos és Vajda Imre.
CSAK SAJÁT