Ezt üzente Kelemen Hunor, Ciolacu és Iohannis a holokauszt romániai emléknapján

Tájékoztatni és „érzékenyíteni” kell a társadalmat a holokauszttal kapcsolatban, ez hozzásegít ahhoz, hogy a szörnyű események ne ismétlődhessenek meg – hangsúlyozta a holokauszt romániai emléknapja alkalmából kiadott üzenetében Marcel Ciolacu miniszterelnök. Kelemen Hunor is rövid üzenetben emlékezett.   

A kormányfő üzenetét a miniszterelnöki kancellária vezetője, Alexandru Mihai Ghigiu olvasta fel a bukaresti holokauszt-emlékműnél tartott eseményen.

Ciolacu rámutatott, kötelességünk emlékezni a pogromokra, a halálvonatokra, az időszak szörnyű visszaéléseire, a társadalmat tájékoztatni, „érzékenyíteni” kell a holokauszt drámájával kapcsolatban, hiszen ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a tragikus események ne ismétlődhessenek meg.

Fotó: Agerpres

A miniszterelnök hozzátette, a megemlékezések mellett konkrét intézkedésekre is szükség van, amelyek lehetővé teszik a túlélők és az áldozatok leszármazottai számára, hogy megbirkózzanak a kihívásokkal. Románia jelentős lépéseket tett a holokauszt felvállalása, a rasszizmus, valamint az antiszemitizmus elleni küzdelem terén, és folytatni kívánja ezeket az erőfeszítéseket – jelentette ki Ciolacu, emlékeztetve, hogy ettől a tanévtől bevezették a középiskolai és szakoktatási keretterv közös törzsének részeként A zsidók története. A holokauszt címet viselő új tantárgyat.

A kormányfő reményét fejezte ki, hogy mielőbb felavathatják a zsidótörténeti és holokauszt-múzeumot, illetve azt is elmondta, hogy a kormány elkezdte kidolgozni az antiszemitizmus, az idegengyűlölet, a radikalizálódás és a gyűlöletbeszéd megelőzésére és leküzdésére irányuló, a 2024-2027-es időszakra vonatkozó országos stratégiát.

Üzenetében Marcel Ciolacu ismét elítélte az Izrael elleni terroristatámadásokat, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. „A túszokat, különösen a civileket, azonnal szabadon kell bocsátani. A civileket ért támadások és visszaélések bármilyen formája elfogadhatatlan. Ismételten határozottan elítélem a terrorizmust, és imádkozunk a békéért”– zárta üzenetét a miniszterelnök.

Iohannis: a hatóságok kötelesek minden erőfeszítést megtenni az antiszemita megnyilvánulások hatékony leküzdésére

A hatóságok kötelesek minden erőfeszítést megtenni az antiszemita és idegengyűlölő megnyilvánulások megelőzésére és hatékony leküzdésére, beleértve az ilyen magatartású személyek szankcionálását is - jelentette ki hétfői üzenetében Klaus Iohannis.

Az államfő gondolatait Cătălina Galer elnöki tanácsadó tolmácsolta a bukaresti holokauszt-emlékműnél szervezett megemlékezés résztvevőinek.

Üzenetében Iohannis kifejtette: a jelenlegihez hasonló nehéz időszakokban a populizmus termékeny talajt kínál az emberi tudat manipulálására, és a szélsőségesség könnyen követőkre lel.

„Az antiszemita és idegengyűlölő támadások elfogadhatatlanok, ezeket határozottan el kell ítélni és gyorsan szankcionálni kell! Nem szabad elfelejtenünk, hogy a holokauszt részben a két világháború közötti gazdasági, politikai és biztonsági válság közepette fejét felütő gyűlöletbeszéd, rasszizmus, idegengyűlölet és antiszemitizmus ellenőrizetlen és időben meg nem fékezett terjedésének következménye volt” – fogalmazott az államfő.

Üzenetében felidézte a 82 évvel ezelőtti eseményeket, nyomatékosítva, hogy október 9-én az akkori román hatóságok olyan döntést hoztak, „amelynek tragikus következményei örökre beíródtak a történelembe és kollektív emlékezetünkbe”.

Fotó: Agerpres

„A zsidók deportálása Transznisztriába a román állam és polgárai egy része gyűlöletének és intoleranciájának a csúcspontját jelentette. A zsidó közösségeket és imahelyeiket ért támadások, a zsidó emberek üldözése és az ellenük elkövetett barbár bűncselekmények az előítéletek, a megkülönböztetés és a tudatlanság következményeinek tagadhatatlan tanúsága. Egy kemény és szégyenteljes lecke, hogy megértsük: a múlt megismerése és a holokauszt áldozatai emlékének ápolása az egyetlen garancia arra, hogy egy ilyen tragédia soha többé ne ismétlődjön meg” – hangsúlyozta üzenetében az államfő.

A történelem eme tragikus eseményeinek túlélői felbecsülhetetlen életleckéket hagytak ránk: a bátorságot, amellyel megrázó tapasztalataikról beszéltek, és az erőt, amellyel meg tudtak bocsátani és újjá tudták építeni életüket. Nekünk pedig az a kötelességünk, hogy eme szörnyű tapasztalatok emlékét átadjuk a következő generációknak, hogy megértsék a holokauszt okait, méreteit és nyomasztó hatását –tette hozzá Iohannis.

Ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a román állam jelentős lépést tett ez irányban A zsidók történelme. A holokauszt tantárgy középiskolai tantervbe való bevezetésével a jelenlegi tanévtől kezdődően. Az új tantárgy révén a fiatalok megismerik a történelmi igazságot és megértik a túlélők ekként szóló üzenetét: „Soha többé!”.

„Csak az oktatás révén lehet a fiatal generációkat arra ösztönözni, hogy elfogadják és magukévá tegyék a demokratikus életelveket és értékeket, csak így érhető el, hogy olyan társadalmi környezetben fejlődjenek, amely a toleranciára, a jogok, a szabadságjogok és mindenekelőtt az emberi méltóság tiszteletére épül” – nyomatékosította üzenetében Klaus Iohannis.

Kelemen Hunor is üzenetet tett közzé Facebook oldalán a holokauszt romániai emléknapja alkalmából. „A szabadság mindenkié, ezért az érte vívott harcnak is közösnek kell lennie! Amikor újra megerősödnek a szélsőséges hangok, függetlenül attól, hogy kik ellen irányulnak, nekünk ki kell állnunk a védtelenek mellett." - fogalmazott az RMDSZ elnöke. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?