Elfogadta a szenátus a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó törvény módosítását

Elfogadta a szenátus szerdán az offshore-törvény módosítását, amely a befektetők számára kedvezőbb feltételek bevezetésével utat nyithat a fekete-tengeri földgáz kitermelése előtt.

A 2018-ban elfogadott, az „extrabevételeket” 70 százalékig terjedő progresszív adóval sújtó hatályos jogszabállyal a fekete-tengeri földgázlelőhelyeket felkutató befektetők elégedetlenek voltak, ezért a feltételek megváltoztatásától tették függővé a kitermelés megkezdését.

A törvény „extrabevételnek” minősített minden olyan jövedelmet, amelyhez akkor jut a kitermelő cég, ha az energiahordozót a – 2012-es árszintet tükröző – megawattóránként 45,71 lejes referenciaárnál drágábban értékesíti.

Az extrabevételre kivetett különadó mértéke 30 százaléktól indul és megawattóránként 190 lej feletti értékesítési ár fölött éri el a legmagasabb, 70 százalékos szintet. Romániában jelenleg jóval magasabbak a gázárak. A kormány márciusi energiaár-korlátozó rendelete szerint a lakossági fogyasztóknak 2023. március 31-ig 310, míg a jogi személyeknek 370 lejt kell fizetniük minden elhasznált megawattóráért.

A kép illusztráció | Fotó: Pixabay

A szenátusban 91 szavazattal 13 ellenében most elfogadott tervezet adózási feltételei szerint a kitermelt gázból származó jövedelem 60 százaléka a román államé lesz, 40 százaléka a befektetőké.

A jogszabály szakbizottsági vitája alkalmával Virgil Popescu energetikai miniszter rámutatott: az új jogszabály gyakorlatilag eltörli az extrabevételekre kivetett többletadót. A tárcavezető szerint a mélytengeri földgáztartalékok kitermelésének megkezdése biztosíthatja az ország gázellátását egy energetikai válság esetén, illetve „regionális energiabiztonsági szolgáltatóvá” teszi Romániát, azáltal, hogy több gázt fog termelni, mint amennyire szüksége van.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Múlt héten a Romgaz állami gáztársaság megvásárolta az amerikai ExxonMobiltól a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmezőben lévő ötven százalékos részesedését és arra készül, hogy a másik ötven százalékos részesedéssel rendelkező OMV Petrommal közösen legkésőbb 2026-ra elvégzi azokat a beruházásokat, amelyek évi akár tízmilliárd köbméter gáz kitermelését teszik majd lehetővé a mélytengeri lelőhelyről.

A legígéretesebb Neptun Deep gázmezőn kívül több kisebb lelőhelyet is felfedeztek a Fekete-tenger talapzata alatt. A miniszterelnök szerint a román partokhoz közelebb lévő Midia térségből már idén nyáron megkezdi évi mintegy egymilliárd köbméternyi földgáz kitermelését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Carlyle magántőke befektető csoport által alapított Black Sea Oil and Gas. A kormánykoalíció szerint a – tengeri (offshore) lelőhelyek mellett a szárazföldi (onshore) gázmezők kitermelését is szabályozó – törvény lehetővé teszi, hogy a Buzău megyei Caragele településen levő onshore mezőn is megkezdődjön 2024 elején a mély kitermelésű gáz felszínre hozatala.

RMDSZ: 2026-ban elkezdődhet a fekete-tengeri földgázkitermelés

Az RMDSZ közleménye szerint a törvénytervezet megteremti a szükséges feltételeket ahhoz, hogy nagyobb arányú legyen a fekete-tengeri földgázkitermelés és elindulhasson a nyíltvízi gázlelőhelyeken is a kiaknázás.

„A mai formában elfogadott jogszabály kulcsfontosságú lépés a jelenlegi gazdasági krízis enyhítésére, hiszen ezáltal felgyorsulnak a földgázkitermelési beruházások, lehetővé válik Románia számára, hogy a kitermelt gáztartalékkal saját szükségletét fedezze, így biztosítani tudja energiafüggetlenségét, ugyanakkor hozzájárulhat a térség energiabiztonságához a gázexport tevékenységének nyomán” – nyilatkozta Turos Lóránd Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ felsőházi frakcióvezetője.

A törvénytervezet stabilitást és kiszámíthatóságot biztosít a beruházóknak. A jogszabály a kőolajkutatási, -fejlesztési, -hasznosítási tevékenységekre vonatkozó egyedi adózási rendszert módosítja. Az onshore, szárazföldi beruházások is ugyanezeknek a szabályoknak megfelelően működnének.

Antal Lóránt Hargita megyei szenátor, a szenátus Energia, Energetikai Infrastruktúra és Altalajkincsekért felelős Bizottságának elnöke kifejtette: „Kedd délután az energiaügyi és pénzügyi bizottság többórás együttes ülésén vitattuk és szavaztuk meg az offshore törvénytervezetét, amely a nyílt tengeri földgázkitermelés feltételeit, kereteit hivatott szabályozni. A törvény több újítást tartalmaz az eddig érvényben levő törvényhez képest, figyelemben tartva a mindenkori állam érdekeit és figyelembe véve azt, hogy a jövő generációk biztonsága érdekében kiemelten fontos az ország altalajkincseit értékesíteni. 80 és 100 milliárd köbméterre becsült földgáztartalék van a Fekete-tengerben, ezen törvény megszavazásával megnyitottuk az utat a kitermelés fele, ami azt jelenti, hogy az első molekula gáz 2026-ban kerülhet a felszínre.”

Az új offshore-törvény hatályba lépéséhez a képviselőház jóváhagyása is szükséges.

Kapcsolódók

Kimaradt?