Életmentő lehet a téli napokon a fűtött szállás az otthontalanoknak

A téli hidegek beköszöntével előtérbe kerül az otthon nélküliek sorsa. Hargita megyében három városban működik hajléktalanszálló a fedél nélküliek számára. Írásunkban bemutatjuk a csíkszeredai, gyergyószentmiklósi és székelyudvarhelyi intézményeket.

Csíkszeredában a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó szociális igazgatóság által fenntartott és működtetett Szociális Központ hajléktalanszállóján jelenleg 18 személy tartózkodik – tudtuk meg Nagy Annától, az igazgatóság vezetőjétől. A központ hajléktalanszállója 40 férőhellyel rendelkezik, a szolgáltatásban részesülők számára biztosított a tisztálkodási, étkezési, ruhamosási lehetőség, és igény esetén a személyre szabott tanácsadás, valamint a felmérések alapján történő counselling is, ezek a szolgáltatások nem plusz-juttatásként szerepelnek, hanem alapszolgáltatásként működnek a szállón – mondta el az igazgató.

A vezető érdeklődésünkre kifejtette: jelenleg nincs utcán éjszakázó személyről tudomásuk a hargitai megyeszékhelyen. „A hideg időszakra tekintettel nem engedhetjük, hogy a hajléktalanszállóra ne kerüljenek be azok az emberek, akik amúgy az utcán élnek, vagy az utcára kerültek. Pozitív fejlemény, hogy az utóbbi napokban nem kellett senkit sem meggyőzzünk, hogy vegye igénybe a szolgáltatást, mert különben az egészségét, az életét kockáztatja” – fogalmazott Nagy Anna. Hozzátette: nemcsak hivatali, de emberi kötelességük is követni az utcán élők sorsát.

Illusztráció | Fotó: Gábos Albin

„A téli időszakot kivéve – amikor ők maguk is érzik az utcán tartózkodás veszélyét – azonban nem ritkán találkozunk azzal a jelenséggel, hogy az utcán élők közül sokan, bár értik és érzik annak minden hátrányát, mégis ragaszkodnak életmódjukhoz. Akaratuk ellenére nem tudjuk kötelezni őket a szolgáltatások igénybevételére” – fogalmazott az igazgató.

Életmentő lehet a befogadás

Mint kifejtette, főleg a téli időszakban bárhonnan érkezik valaki, kötelességüknek tartják befogadni a bajbajutottat, hiszen ez életmentő körülmény is lehet számára. Az év egyéb időszakaiban a szállóra jelentkezőknek személyesen kell kérniük a felvételüket a csíkszeredai önkormányzat szociális igazgatóságán, ott zajlik a kérvényezési és jogosultság-jóváhagyási folyamat, de természetesen azonnali beavatkozás is lehetséges és sürgősségi helyzetek esetén a felvételi intézkedések lerövidülhetnek – emelte ki Nagy Anna.

A hajléktalanszálló szolgáltatásait igénybe vevőknek minden esetben rendelkezniük kell friss orvosi igazolással és negatív koronavírus-teszttel is, tudtuk meg.

Jövedelem hiányában legfeljebb három hónapig tartózkodhat valaki a szállón. Ez idő alatt, amennyiben nem kerülnek alkalmazásba, az ellátottak szociális segélyért folyamodhatnak. „Pénzbeni juttatást csak olyan személyek igényelhetnek, akik kötelező módon részt vesznek a megyeszékhelyi közmunka-programban. Alkoholfogyasztás esetén eltanácsolják a jogosultakat. Az egy napot meghaladó kimaradás után a kérvényezők ismételten csak friss orvosi igazolással és Covid-teszttel jelentkezhetnek a szállóra” – hangsúlyozta Nagy Anna.A csíkszeredai szociális központ épülete | Fotó: Farkas Endre

Éppen a koronavírus-járvány miatt döntöttek úgy a működtetők, hogy az éjjeli menedékhelyet nem szükséges elhagyni napközben sem az ellátottaknak. A nappali időszakot így nem kell az utcán tölteniük és minden nap új koronavírus-tesztet készíteniük, tudtuk meg. A szállóban működik klubhelyiség, ahol napközben lehet tévét nézni, társasjátékozni, olvasni, pihenni – fűzte hozzá.

A szociális igazgatóság és a Szociális Központ az adminisztratív és biztonsági munkatársakon kívül mentálhigiénés és pszichológus szakember is dolgozik, valamint szociális munkásokkal és közösségi egészségügyi asszisztensekkel – emelte ki az igazgató.

Gyergyószentmiklós – két intézmény egyben

Gyergyószentmiklóson egy civil szervezet, az ORA International Segélyszervezet működtet egy emeletes épületben hajléktalanszállót és menhelyet bántalmazott anyák számára. A szervezet a gyergyószentmiklósi városi tanáccsal kötött együttműködési szerződés alapján látja el a feladatát – mondta el a Maszol érdeklődésére Gábor Enikő szociális munkás. Mint a szakembertől megtudtuk, az intézményben 15 hajléktalan számára tudnak szállást biztosítani, míg az emeleti rész 35 bántalmazott anya és gyermek befogadására alkalmas.

Az ellátottak között nemcsak gyergyószentmiklósiak, hanem a környező településekről származók is vannak – mondta Gábor Enikő. Hozzátette: a hajléktalanok számára fenntartott rész a téli időszakban általában telt házzal működik, így van ez jelen pillanatban is.

A hajléktalanszállóra való bekerülés feltétele, hogy a lakcíme alapján az illetékes szociális iroda beazonosítja a személyt, készítenek róla szociális ankétot és értesítik a szervezetet arról, hogy ők nem tudják megoldani a helyzetét, egyúttal kérik az elhelyezését – sorolta Gábor Enikő. Amennyiben mindez megtörténik, és van a szállón szabad hely, akkor a jelentkezőnek koronavírus elleni oltással, vagy negatív teszteredménnyel kell rendelkeznie – fűzte hozzá.Szoba a csíkszeredai hajléktalanszállón | Fotó: Farkas Endre

A szállón teljes ellátást, napi háromszori étkezést biztosítanak, a nap 24 órájában bent tartózkodhatnak az ellátottak. A szálló lakóival egy évre kötnek szerződést, ez idő alatt kell megoldást találniuk helyzetükre, ebben a szervezet szakemberei is segítségükre vannak – emelte ki Gábor Enikő. A központban igyekeznek segíteni a munkahelykeresést, a legtöbb hajléktalan ezáltal tud kikerülni a szállóról, míg a bántalmazott anyák többsége visszatér a családhoz.

Amennyiben valaki nem rendelkezik jövedelemmel, megpróbálják a lakcíme alapján illetékes települési önkormányzatot megkérni, hogy járuljanak hozzá az ellátás költségeihez. Jelenleg két önkormányzat támogatja törekvéseiket – jegyezte meg a szakember. Ha valakinek van nyugdíja vagy munkahelye, akkor hozzá kell járulnia az úgynevezett csomaghoz. Egy ilyen csomag jelenleg 600 lejbe kerül, ezt vásárolhatják meg az önkormányzatok is és az összköltségek mintegy harmadát fedezik.

Télen-nyáron telt ház Székelyudvarhelyen

Székelyudvarhelyen a Budvár utcában működtet hajléktalanszállót, pontosabban éjjeli menedékhelyet a Híd az Égen Egyesület. A 11 férőhelyes intézményben a civil szervezet a városházával kötött szerződés alapján tudja fogadni az otthontalanokat. „Télen is és általában nyáron is teltház van nálunk. Most tervezzük, hogy új helyre költözünk és akkor hátha a licenszet is újra tudjuk kérni és pár hellyel többet kialakítani” – mondta érdeklődésünkre Farkas Réka szociális munkás, az egyesület vezetője.

Az intézményben elsősorban székelyudvarhelyieket tudnak fogadni, ám a nagy hidegre való tekintettel befogadhatnak máshonnan érkezőket is, amennyiben van szabad hely. A szálló igénybevételének feltétele vér- és tüdővizsgálat, érvényes személyi igazolvány; a koronavírusteszt is kötelező, ám ebben tudnak segíteni az intézmény munkatársai. Aki három hónapnál több időn át igénybe veszi a hajléktalanszálló szolgáltatásait, annak hozzá kell járulnia a költségekhez jövedelemtől függően, ők a polgármesteri hivatal pénztárába kell befizessenek bizonyos összeget, tudtuk meg.Illusztráció | Fotó: Gábos Albin

A szálló éjjeli menedékhelyként üzemel, az este beérkezőknek tisztálkodásra van lehetőségük, mosni is tudnak, kapnak ételt is.

A szálló fenntartását a székelyudvarhelyi önkormányzattal kötött szerződés alapján tudják biztosítani, és pályázatok útján is igyekeznek színesíteni a szolgáltatásaikat – mondta el a Híd az Égen Egyesület vezetője. A hajléktalanok ugyanakkor kérhetnek segítséget elveszett vagy lejárt irataik pótlásában. Az ellátottaknak a szállót minden reggel el kell hagyniuk, hogy hol töltik nappal az időt, arra az intézménynek nincs rálátása.

Erről Fülpesi Gyula, a székelyudvarhelyi városháza szociális igazgatóságának vezetője nyilatkozott a Maszolnak. Amint a vezető elmondta: a hajléktalanok nyári időszakban közterületeken, parkokban töltik el napközben az időt. Télen azonban leginkább behúzódnak valahová: van olyan vendéglátóhely, ahol megengedik, hogy ott töltsék az időt, de akad olyan személy is, aki könyvtárba jár és ott húzza ki a napot. Aki munkaképes, általában igyekszik valamilyen alkalmi munkát elvállalni, hiszen a legtöbben semmilyen, vagy minimális összegű jövedelemmel rendelkeznek – tudtuk meg Fülpesi Gyulától.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?