Életbe lépett az egészségügyi dolgozók kollektív munkaszerződése
Életbe lépett az egészségügyi dolgozók kollektív munkaszerződése a kollektív tárgyalások ágazati szintjén a 2023-2025-ös időszakra – jelentette be csütörtökön az Egészségügyi Szolidaritás Szövetség, írja az Agerpres. A szerződés az összes közegészségügyi egységben és az összes egészségügyi alkalmazottra alkalmazandóvá válik, hívja fel a figyelmet az érdekvédelmi szervezet.
Életbe lépett az egészségügyi dolgozók kollektív munkaszerződése, közölte a Egészségügyi Szolidaritás Szövetség szakszervezet.
„Ez jelentős lépés az egészségügyi alkalmazottak jogainak és jólétének biztosítása felé. Fontos hangsúlyozni, hogy a szerződés tartalmának bejegyzésével és közzétételével az összes közegészségügyi egységben és az összes egészségügyi alkalmazottra alkalmazandóvá válik (...) A kollektív munkaszerződés rendelkezései hosszú, közel 10 hónapig tartó tárgyalás tárgyát képezték, amelyet kollektív munkaügyi konfliktus és az Egészségügyi Szolidaritás Szövetség által szervezett tiltakozó akciók sorozata támogatott” – olvasható a szakszervezet Facebook-oldalán közzétett közleményben.
Eszerint a szerződés kitér között a pihenőszabadságra vonatkozó további jogokra, valamint a több műszakban dolgozó alkalmazottak étkezési szüneteire.
„Ez a szerződés elismeri az egészségügyi dolgozók jogát a szolgálati idő után járó, a hűség és a munkakörülmények miatt járó plusz pihenőszabadságra. Ez egy fontos siker az e jogokért folytatott harcunkban, amelyeket korábban a 2023/63-as sürgősségi kormányrendelet felfüggesztett. A kollektív munkaszerződés a 30 perces ebédszünetet munkaidőnek ismeri el, a munkaidőbe beszámítva, és a műszakváltást is munkaidőnek ismeri el” – közölte a szakszervezet.
A túlórák kompenzálása és kifizetése tekintetében a szerződés szabályozza a ledolgozott, de be nem hajtott vagy ki nem fizetett túlórák letöltését, beleértve ezek beosztását a munkarendben.
A szabadságpénz kiszámítása tekintetében a szerződés kimondja, hogy ennek tartalmaznia kell az étkezési pótlékra vonatkozó bérjogosultságot is.
A szerződésbe olyan elvi megállapodás is bekerült , amelyek célja a közegészségügyi ágazatban dolgozók alapvető jogainak védelme és a béregyenlőség növelése. Tartalmaz továbbá egy mellékletet a munka és a magánélet egyensúlyáról, amely a rugalmas munkaidőre vonatkozó konkrét jogokat is magában foglalja.
A szerződés egy olyan mechanizmust is létrehoz, amely az előzetes fegyelmi vizsgálat kötelező eljárásán keresztül védi a munkavállalókat a visszaélésekkel szemben.
A kollektív munkaszerződés átfogó szabályrendszert is tartalmaz a munkavállalók diszkriminációval, fizikai és erkölcsi zaklatással és mobbinggal szembeni védelmére, és elősegíti a munkavállalók kiégési kockázatának rendszeres felmérését.
„Ez csak néhány az új Egészségügyi Kollektív Szerződés által lefedett kulcsfontosságú szempontok közül, amely jelentős előrelépést jelent az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek és jogainak javítása terén” – tették hozzá a közleményben.
CSAK SAJÁT