Egy államfői lemondás öröksége
Klaus Iohannis jött, kivárt, ment. Ennyire volt elég az ő tíz éve az ország élén. Február 10-én meghozta a tíz éves elnöksége leghelyesebb döntését. Az országnak viszont már csak a remény maradt, hogy Ilie Bolojan ki tudja gazdálkodni ennek a lemondásnak az „árát”.
Klaus Iohannis az elmúlt években bizonyította a régi mondást, miszerint a gyenge emberek rossz időket hoznak. Közben meg persze történelmet írt. Tíz évvel ezelőtt, 2014-es megválasztásakor eufórikus volt a hangulat (talán csak Emil Constantinescu győzelme idején volt ehhez hasonlatos); az első, nem román nemzetiségű államelnök; az első államfő, aki hivatali ideje után is a Cotroceni-palotában maradt (a kudarcos államfőválasztás és a sajátos Alkotmány-értelmezés következtében); az első államfő az ország történelmében, aki lemondott a tisztségről; az első államfő, akinek a távozását még egykori szimpatizánsai is várták. És persze az első államfő, akinek hatalmas ígéretei még hatalmasabb elvárásokat támasztottak – csak hogy végül semmi nem valósult meg belőlük.
Ígéretekből ugyan bőven kijutott, reformokból annál kevesebb, és az egyre fokozódó kiábrándultság végül olyan szintre jutott, hogy a választók a politikai rendszeren kívüli megoldásban keresték a kiutat. Persze nem kizárólag Iohannis politikája vezetett Călin Georgescu felemelkedéséhez, de minden meg nem tett lépése egy újabb tégla volt annak az útnak az építésében, amely végül a szélsőségek térnyeréséhez vezetett. A csend, a luxus, a gőg mind hozzájárult ahhoz, hogy a radikalizmus és a populizmus megerősödjön. Egyetlen maradandó öröksége így az maradt, hogy mindenki tudja, mit jelent a „io napot chivanok”. A korábban idézett mondás azzal folytatódik, hogy a rossz idők erős embereket szülnek, aki jó időket hoznak. Ha van valami a történelem kerekének mítoszában, van remény.
A hallgató és halogató elnök
Már Arisztotelész ír arról, hogy a politikai lényként meghatározott ember képes a saját érdekein túltekinteni és a közösség általános javát mérlegelni. Klaus Iohannis legnagyobb hibája, hogy nem tudott/akart homunculus politicusként viselkedni, csupán azt tudta elhitetni a választóival, hogy általa egy új, más világ köszöntött Romániára – mondjuk ezt különösen Viorica Dăncilă-vel szemben nem volt nehéz. Tíz év sem volt elég ahhoz, hogy meggondolja magát és megmutassa: megfelel azoknak az államfői feladatoknak, amelyekkel az állampolgárok megbízták.
Ellenkezőleg: szétverte a Nemzeti Liberális Pártot, szociáldemokraták ellenes hangulatot teremtett, kiszoríttatta a kormányból a másfajta politikát követelő Mentsétek meg Romániát Szövetséget és állandó feszültség alatt tartotta a romániai kisebbségi politikát. Elmaradt az egészségügyi és oktatási reform, az Alkotmány sokat hangoztatott felülvizsgálata, a speciális nyugdíjak eltörlése, a digitalizálás stb. Mindezek fölött szemet hunyt volna a hazai társadalom jelentős része, ahogy megbocsátotta volna a luxusrepülőgéppel való utazgatás költségeinek az eltitkolását is. Elvégre kinek mi számít luxusnak? – kérdezte maga Klaus Iohannis. Nem tudta azonban megbocsátani annak az államfőnek a hatalomhoz való ragaszkodását, aki számára a politika lényege akkor sem volt a közügyekről folyó nyilvános vita, amikor kitöltötte mandátumát és már semmi veszítenivalója nem volt. Klaus Iohannis a tavaly novemberi államfőválasztási folyamat eltörlése után alig kommunikált, hallgatása és halogatása államfőként és a Legfelsőbb Védelmi Tanács elnökeként is értelmezhetetlen volt – neki kellett volna fejeket követelnie a titkosszolgálatoknál, bemutatnia az államfőválasztási folyamat befolyásolását bizonyító dokumentumokat.
A 35 éves, törékenynek bizonyuló romániai demokráciában az elmúlt évtized Klaus-politikája egyetlen dolgot bizonyított: a nagy elvárások és az üres ígéretek veszélyesen gyorsan vezethetnek kiábránduláshoz egy olyan államfőtől, akit euforikusan ünnepeltek megválasztásakor. Az állam és az állampolgár közötti kapcsolat nem erősödött, a reformok helyett a hatalom kivárásra játszott, és a társadalom végül egyre mélyebb elégedetlenségbe süllyedt. Ez az érzés csúcsosodott ki a tavalyi választásokon, amikor a kiutat kereső választók egy rendszeren kívüli jelöltre tették voksukat – csakhogy végül ő is becsapta őket. A politikai játszmák és a felelősség elhárítása oda vezetett, hogy a választók már nem láttak más kiutat, mint egy illúzióba kapaszkodni – miközben a valóság ismét kijózanítóan hatott.
„Isten áldja Romániát”
Klaus Iohannis államfő február 10-én 3 perc 33 másodperces beszédben jelentette be lemondását, két alapvető dolgot hangsúlyozva, a nagy bejelentést az utolsó harmadra tartogatva, azt inszinuálva, hogy nem magát, hanem az ország érdekét szem előtt tartva hozta meg a döntést. Rámutatott, hogy a második mandátuma meghosszabbítása nem ment szembe az Alkotmánnyal (az alaptörvény betűjével valóban nem, annak szellemiségével azonban igen, de az értelmezés az Alkotmánybíróság kizárólagos feladata), ilyen szempontból a menesztése nem lehet politikai akció tárgya (ahogy történt Traian Băsescu esetében), hanem bizonyítani kell, hogy ténykedése nem jogszerű. Kiemelte ugyanakkor, hogy a felfüggesztésére irányuló parlamenti eljárás, illetve az azzal együtt járó referendum mélyítené a politikai válságot, ahogy történt az 2007-ben és 2012-ben. Kérdés azonban, hogy amennyiben a mandátuma meghosszabbítása nem alkotmányellenes, miért tartott a parlamenti eljárástól. Attól azonban joggal félt Klaus Iohannis, hogy a kormánypártok soraiban, társadalmi nyomásra, megrepedezett a támogatottsága. Felismerte, hogy ha az Alkotmánybíróság végül a „pártját fogja”, a parlament többségi támogatottságát már nem bírja, ami nem vereséget, hanem megaláztatást, sőt egyenesen árulást jelentett volna.
Kapcsolódó
Beszédében egyébként próbálta hangsúlyozni, hogy számára mennyire fontos az ország érdeke. „Nem tehetjük Romániát nevetség tárgyává” – állította a leköszönő államfő, aki számára az elmúlt 3704 napban mindennél fontosabb a külcsín, a tartalomnál sokkal fontosabb volt a forma. Most azt látjuk, hogy elnökségének 10 évét nem tudta megtölteni tartalommal és a mandátumának meghosszabbítását jelentő egy hónapban és 20 napban meg sem próbálta azt.
Lemondása arra mutat rá, hogy az elmúlt egy hónapban elfogyott körülötte a levegő, stratégia és ötlet nélkül sodródott és sodorta magával a sajtó által Európa-pártinak nevezett többséget, a napi politikát alakító erőkre azonban már nem volt befolyása. Politikai ámokfutása még hosszú elemzések tárgyát fogja képezni, az utókor általi megítélésben pedig nagy szerepe lesz annak, hogy a soron következő államfőválasztások milyen eredménnyel zárulnak. Egy minden eddiginél bonyolultabb belpolitikai, és bizonytalansággal valamint feszültséggel teli nemzetközi környezetben kerül sor májusban a választásokra, amelyek nemcsak öt évre határozzák meg Románia jövőjét.
Călin Georgescu, aki a szervek jelentése szerint törvénytelen választási kampány révén jutott elsőbbséghez a tavalyi vokscsatában, továbbra is játékban van, bizonyítékok nélküli elkaszálása pedig épp akkora csapád lenne a hazai demokráciára, mint esetleges győzelme. Klaus Iohannis kényszerű lépése őt magát a politika süllyesztőjébe küldte, Romániát pedig még közelebb tolta a szakadék széléhez. Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök, miniszterelnök széke a Nordis-botrány miatt egyre jobban inog, és hiába jön újabb és újabb nyugtákkal, befolyásolja a kormány megítélését. A várható lemondás, amelyet Crin Antonescu már korábban belebegtetett a társadalom egy részében megkönnyebbülést hoz, másik részében erősíti a frusztrációt (hisz ha az államfő lemondott, másnak is vaj lehet a fején), de a politikai palettát is megváltoztathatja. Innen tovább az ügyvivő államfő és a koalíciós pártok tagjainak bölcsességén múlik az ország sorsa.
Ilie Bolojan kezében az ország jövője
Ilie Bolojan ügyvivő elnökségét hiba lenne a Nicolae Văcăroiuéhoz vagy a Crin Antonescuéhoz hasonlítani – mindketten teljesen más politikai és társadalmi hangulatban költöztek be a Cotroceni-palotába. Előbbi 2007 április 20-a és május 23-a, utóbbi 2012. július 10-e és augusztus 27-e között volt Románia ideiglenes elnöke, Traian Băsescu mandátuma alatt, akit első alkalommal érvényes népszavazás mentett meg (bár előtte azt mondta, ha a parlament úgy dönt, lemond az elnökségről), második alkalommal pedig úgy menekült meg, hogy nem teljesült a referendum érvényességének feltétele, pedig a szavazók 87 százaléka a menesztésére szavazott. Ugyanekkora hiba lenne csodát is várni tőle – ez azonban nem jelenti azt, hogy ne hozhatna olyan döntéseket, amelyek kvázi azonnali pozitív hatással járnának. Bár kormányfőtitkárként van egy kevés bukaresti tapasztalata, a Nagyváradon szocializálódott politikus úgy csöppent a fővárosi politikába és a Cotroceni palotába, hogy nem tudott készülni erre. És ezen nem változtat az a tény, hogy „csak” ügyvivő államfő lett. Nicolae Văcăroiuval és Crin Antonescuval ellentétben neki, korlátozott feladatkörökkel, egy igen komoly időszakban kell az ország élén állnia. Nem csupán a hatalmi vákum kitöltése a feladata, hanem a politikai stabilitás helyreállítása is.
Ilie Bolojannak nem lesz ideje akklimatizációra, azonnal cselekednie kell egy olyan elnöki hivatalban, amelynek a megítélését épp az ő pártjához szorosan kötődő Klaus Iohannis küldte padlóra. Meg kell szüntetni a Cotroceni-palota elefántcsonttorony-jellegét, be kell mutatnia azokat a dokumentumokat, amelyekre régóta vár a társadalom, kezdve a luxusrepülőgépek bérleti szerződéseitől a választások eltörléséhez elvezető jelentésekig. Neki kell, mielőbb tisztáznia az ország legnagyobb politikai botrányát: választ kell adnia a második forduló eltörlésének kérdésére, amely alapjaiban rengette meg a demokratikus folyamatokba vetett bizalmat. Eközben úgy kell a politikai pártok fölött állnia, hogy visszaadja a koalíciós alakulatok hitelét, miközben határozottan fellép a szélsőséges megnyilvánulások ellen, amelyek az elmúlt időszakban tovább erősödtek. Emeli Crin Antonescut az államfőválasztási kampányban, de nem enged a csábításnak, hogy ideiglenesből állandó lakója lehet a Geniului boulevard 1-nek, mert ezzel sokkal többet idéz elő a kormányzati üresjáratnál. Ilie Bolojan, politikai zseniként viselkedve, úgy kell gyógyírt találjon az elmaradt választások társadalmi traumájára, hogy közben újraindítja az alapvető demokratikus intézményeket.
Kapcsolódó
Klaus Iohannis jött, kivárt, ment. Ennyire volt elég az ő tíz éve az ország élén. Február 10-én meghozta a tíz éves elnöksége leghelyesebb döntését. Az országnak viszont már csak a remény maradt, hogy Ilie Bolojan ki tudja gazdálkodni ennek a lemondásnak az „árát”, ellenkező esetben ugyanis tényleg rajtunk nevet majd a fél világ. A társadalmi feszültségek csökkentése, a demokratikus normák megerősítése és a politikai felelősségvállalás előtérbe helyezése nélkül Románia tovább sodródhat a bizonytalanság felé. Az előttünk álló időszak megmutatja, hogy Ilie Bolojan pusztán átmeneti szereplő marad-e, vagy képes lesz valódi változásokat elindítani.
CSAK SAJÁT