Egészségügyi államtitkár: egymillió vagy annál is több megbetegedésre számítanak az ötödik hullámban

A világjárvány ötödik hullámában Romániában több mint egymillió ember fertőződhet meg, de ez a hullám rövidebb lehet, mint az eddigiek – mondta Adriana Pistol, az egészségügyi minisztérium államtitkára. Ha a fertőzések száma meredeken emelkedik, akkor a január 8-án, szombaton életbe lépett korlátozásokat is szigoríthatják.

Adriana Pistol epidemiológus szerint omikron vírustörzs átviteli módja némileg eltér a korábbi törzsekétől, amelyek cseppfertőzés útján terjedtek. Más államokból származó információk szerint a vírus most már a levegőben is terjedhet, ezért szombat óta tilos a textilmaszkok használata.

A korábban megengedett textilmaszkok helyett immár csak a sebészeti vagy az FFP2 típusú maszkok viseletét engedélyezik, amelyek sokkal nagyobb védelmet nyújtanak – közölte a járványügyi szakember a Digi24-nek adott interjújában. Erről itt írtunk bővebben.

A szombaton életbe lépett új korlátozások többi része a vírus előfordulási aránynak megfelelően az éttermekbe, edzőtermekbe, kulturális tevékenységekre stb. beengedett személyek számát szabályozza. 

Adriana Pistol epidemiológus | Fotó: Agerpres

„Az biztos, hogy ezek a korlátozások, amelyeket az Országos Vészhelyzeti Bizottság kezdeményezett, jó eséllyel változni fognak. A járvány alakulásának értékelésre legalább kéthetente kerül sor, hogy lássuk, milyen mértékben, és hogy szükség van-e a korlátozások módosítására. Ezeket mindig közegészségügyi, de gazdasági és társadalmi szempontból is át kell gondolni. Nem tekinthetünk a dolgokra csak egy nézőpontból. De ha kiderül, hogy a járvány súlyosabb, ha a kórházak túlzsúfoltak, ha a halálesetek száma nagyon magas, akkor bizonyára másfajta korlátozásokon is el lehet gondolkodni, mint ahogyan eddig is: éjszakai korlátozás; most például a be nem oltottak is elmehetnek a boltba. Meglátjuk, hogy visszatérünk-e azokhoz a rendelkezésekhez, amelyek az előző hullámban működtek” – mondta Adriana Pistol.

Jelenleg a lakosság körében az omikronnal megfertőződött esetek számának növekedése arra utal, hogy bizonyos fokú közösségi terjedés kezdődött. „Valószínűleg egy héten belül ki tudjuk mutatni a szekvenálás alapján, hogy ez a törzs tartósan terjed-e a közösségben” – becsüli Adriana Pistol. Hozzátette: jelenleg mindkét törzs, a delta és az omikron is jelen van Romániában.

Mit jelent a közösségi terjedés?

Jelenlegi laboratóriumi vizsgálatok alapján valószínűsíthető, hogy immár megkezdődött az omikron közösségi terjedése. Adriana Pistol szerint ez abból látszik, hogy vannak olyan „kitörések”, amelyek családokban alakulnak ki, de a megbetegedettek nem mindig hozhatók közvetlen kapcsolatba olyanokkal, akik esetében korábban már diagnosztizálták az omikronnal való megfertőződést.  

„Amikor már jelentős számban – mondjuk a szekvenált esetek 50 százalékában – nem találunk kapcsolatot, nem tudjuk összekapcsolni semmivel, ami ezt megmagyarázná, az annak a jele, hogy a törzs már domináns” – magyarázta az államtitkár. Jelenleg ez az arány valahol 40 százalék körül van – tette hozzá Adriana Pistol.

Az ötödik hullámra vonatkozó becslésekről az epidemiológus szakember azt mondja, hogy 800 ezer és egymillió közötti, vagy még ennél is több megbetegedésre számít. „Ez attól is függ, hogy minden intézkedést betartunk-e” – mondta az egészségügyi minisztérium tisztviselője.

Arra az észrevételre, hogy egyes országok elkezdték feloldani a korlátozásokat, például már nem követelik meg a PCR-tesztet az országba való belépéskor, az államtitkár rámutatott: „Az én szemszögemből, epidemiológusként azt tudom mondani, hogy ők megengedhetik maguknak, mert nagyon magas az átoltottságuk, vagyis nem kockáztatnak túl sok súlyos esetet vagy halálesetet. Mivel Romániában az oltási lefedettség nem kielégítő, nem lehet ilyen filozófiával játszani: hadd fertőződjenek meg, hogy csillapítsák a világjárványt, mivel ez a betegség enyhe formája. Ez nem ugyanaz” – szögezte le Adriana Pistol.

Kapcsolódók

Kimaradt?