„Ébresztő” tüntetés: orvostörvényt kérnek a szakorvosok
Minden szakterületről vesznek részt orvosok pénteken „az orvosi hivatás méltóságának védelmére” szervezett tüntetésen a fővárosi Victoriei téren, amelyet az Ambuláns Orvosok Szakmai Szövetsége (APMA) szervez. A szervezők szerint a délelőttre tervezett megmozdulás nem tipikus tiltakozási akció, nem irányul senki ellen, hanem „ébresztőnek” szánják.
„Az orvosnak a társadalomban való újrapozícionálásáért és e szakma méltóságáért, amelyet kívülről és belülről fokozatosan szabotáltak” – ezért tüntetnek pénteken az orvosok Bukarestben Cosmin Alexandrescu, az Ambuláns Orvosok Szakmai Szövetsége elnökének nyilatkozata szerint, írja az Agerpres. „Ha régen büszkeséggel töltött el, amikor kimondtad, hogy orvos vagy, ma már néha szégyelled elmondani” – nyilatkozta az orvosi szövetség elnöke. Elmondta, hogy egy memorandumot is benyújtanak a kormánynak. Ha nem sikerül személyesen átadni, akkor online küldik el, tette hozzá.
Egy orvostörvényt szeretnének, ami meghatározza az orvosi szakma tevékenységi kereteit, és amelynek célja a romániai orvosi gyakorlat optimalizálása. „Az Ambuláns Orvosok Szakmai Szövetsége, a függetlenként praktizáló ambuláns orvosok legfőbb szövetsége egy sor olyan problémára hívja fel a figyelmet, amelyek súlyosan érintik a romániai orvosi gyakorlatot, negatívan befolyásolják az orvos-beteg kapcsolatot, és árt az egész lakosság egészségének. Az orvosi szakma valószínűleg az egyetlen függetlenül gyakorolható szakma, amelynek nincs saját törvénye. (...) Ezért követeljük, hogy a politikai napirendre kerüljön fel egy olyan jövőbeli orvostörvény, amely világosan meghatározza az orvosi szakma tevékenységi kereteit, a mai realitásokhoz igazodva, egy olyan törvény, amely mentes a politika és a múlt terheitől, és amelynek célja a romániai orvosi gyakorlat optimalizálása” – áll a közleményükben.
Azt is kérik, hogy az orvosi szakmát védjék meg a „médiacirkusztól”. Az APMA képviselői szerint az orvosképzésnek prioritást kell kapnia a közoktatásban. „Végül, de nem utolsósorban elegendő finanszírozásra van szükség. (...) Ezen ágazatok megfelelő finanszírozásával megelőzhetjük a felesleges kórházi felvételeket, a betegségek súlyosbodását, és végső soron megtakarítunk az egészségügyi rendszer számára” – teszik hozzá.
CSAK SAJÁT