EB: ideiglenesen bevezethető a belső határellenőrzés
Az Európai Bizottság még nem kapott értesítést arról, hogy Bulgária és Románia bevezetné a belső határellenőrzést – közölte az uniós végrehajtó testület, miután a bolgár kormány szerdán bejelentette, hogy Románia és Bulgária 2025. január 1-jei teljes körű schengeni csatlakozását követően felfüggeszti a határátkelőhelyek működését a román és görög határon, és határozatot fogadott el a román határon történő ideiglenes határellenőrzés bevezetéséről.
„A 2024. december 12-i tanácsi határozatnak megfelelően a Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határokon a belső szárazföldi határellenőrzés 2025. január 1-jétől megszűnik. A belső határellenőrzés újbóli bevezetése lehetséges. Ez az érintett tagállam döntése. A Bizottság még nem kapott értesítést arról, hogy ezek a tagállamok újra bevezették volna ezeket az ellenőrzéseket” – közölte pénteken az Európai Bizottság bukaresti képviselete.
A Schengeni határellenőrzési kódex (SBC) előírja, hogy a tagállamoknak lehetőségük van ideiglenesen újra bevezetni a belső határellenőrzéseket a belső biztonságot vagy a közrendet fenyegető súlyos veszély esetén. A határellenőrzés visszaállítását a belső határokon csak végső megoldásként, kivételes helyzetekben lehet alkalmazni, és tiszteletben kell tartani az arányosság elvét. A belső határellenőrzés ideiglenes visszaállításának időtartama korlátozott, attól függően, hogy a határellenőrzést bevezető tagállam milyen jogalapra hivatkozik.
Az újra bevezetett határellenőrzés mértékét és időtartamát a szóban forgó fenyegetésre való reagáláshoz szükséges minimumra kell korlátozni. A határellenőrzés visszaállítása a belső határokon csak végső megoldásként alkalmazható. A határellenőrzés visszaállításáról az egyes tagállamok dönthetnek. Az Európai Bizottság véleményt nyilváníthat az intézkedés szükségességéről és arányosságáról, de nem vétózhatja meg a tagállam határellenőrzés visszaállítására vonatkozó döntését.
Jelenleg kilenc schengeni államban érvényes a határellenőrzés ideiglenes visszaállítása, amelyről az Európai Bizottságot értesítették.
Németország 2025. március 15-ig ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést a következő országokkal közös határain: Lengyelország, Svájc, Cseh Köztársaság. Németország a biztonságot és a közrendet fenyegető súlyos veszélyekre hivatkozva állította vissza a határellenőrzést, amelyeket az illegális migráció és a migránscsempészet továbbra is magas szintje, valamint a menekülteket befogadó rendszerre nehezedő nyomás jelent, ugyanakkor a globális biztonsági helyzet hatása miatt a biztonságra és a migrációra (beleértve Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúját és a közel-keleti helyzetet).
Kapcsolódó
Szintén többek között az illegális migrációval kapcsolatos biztonsági kockázatok, a migrációs nyomás lehetséges növekedése, az orosz-ukrán háború, illetve a közel-keleti biztonsági helyzet, esetleges terrorfenyegetettség kapcsán vezetett be ideiglenes határellenőrzést Ausztria Magyarországgal és Szlovéniával közös szárazföldi határain 2025. május 11-ig, valamint Szlovákiával (szárazföld) és a Cseh Köztársasággal (minden határon) 2025. április 15-ig.
Franciaország 2025. április 30-ig ismét határellenőrzést vezetett be a Belgiummal, Luxemburggal, Németországgal, Svájccal, Olaszországgal és Spanyolországgal közös határain a közrendet és a belső biztonságot fenyegető súlyos veszélyek, magas szintű terrorista tevékenységek, az illegális migrációt elősegítő bűnszövetkezetek fokozott jelenléte miatt, ugyanakkor a radikalizálódott személyek beszivárgásának veszélye, valamint a La Manche-csatornán és az Északi-tengeren történő illegális határátlépések, továbbá a migránsok körében megnövekedett erőszak miatt, különösen az északi partvidéken, például Dunkerque-ben és Calais-ban, ami veszélyes és feszült helyzetekhez vezetett mind a migránsok, mind a bűnüldöző szervek részéről.
Olaszország 2025. június 18-ig ismét határellenőrzést vezetett be a Szlovéniával közös szárazföldi határon a földközi-tengeri és balkáni útvonalakon a migrációs áramlásokba történő terrorista beszivárgás folyamatos veszélye, a kelet-európai és közel-keleti válságok, a migrációs nyomás növekedése és a terrorista beszivárgás veszélye, az izraeli állampolgárok elleni erőszakos cselekmények veszélye és a katolikus egyház egyetemes jubileumával kapcsolatos magas biztonsági kockázatok miatt.
Kapcsolódó
Hollandia 2025. június 8-ig újra bevezette a határellenőrzést a Belgiummal és Németországgal közös szárazföldi és légi határain magas szintű illegális migráció, migránsok csempészése és jelentős másodlagos migrációs áramlás miatt, ugyanakkor a migrációs rendszerre, különösen a menedékkérők befogadására nehezedő kumulatív és nagy nyomás, a befogadóközpontokban a bűncselekmények számának növekedése miatt.
Norvégia 2025. május 11-ig újra bevezette a határellenőrzést valamennyi belső határon az energiaágazatot fenyegető általános veszély, az orosz hírszerző szolgálatok szabotázsfenyegetései miatt többek között.
Dánia 2025. május 11-ig újra bevezette a határellenőrzést valamennyi belső határon, kivéve a Németországgal közös légi határt a belső biztonságot és a közrendet fenyegető súlyos veszélyek miatt, amelyek a terrorizmussal és a szervezett bűnözéssel kapcsolatos folyamatban lévő események, valamint az Ukrajna elleni orosz agresszió, az orosz kémkedési kísérletek és az Oroszországgal kapcsolatban álló személyek által elkövetett fizikai szabotázs, valamint a közel-keleti katonai konfliktusok és az afrikai konfliktusok.
Svédország 2025. május 11-ig ismét határellenőrzést vezetett be valamennyi belső határon a közelmúltban történt terrorista események és a bandák által elkövetett, fegyveres konfliktushoz kapcsolódó súlyos bűncselekmények által a belső biztonságot és a közrendet fenyegető súlyos veszélyek miatt – foglalta össze az Agerpres.
CSAK SAJÁT