Drágult a nyaralás, de nem lankad az utazási kedv

Lassan lecsengenek a korai foglalás nyújtotta kedvezmények, áprilisban már csak bizonyos úti célokra és szállodákba lehet olcsóbban megvásárolni a nyaralást. A Maszolnak nyilatkozó utazásszervezők szerint az early booking árak is növekedtek tavalyhoz képest, ennek ellenére az utazási kedv töretlen. Görögország annyira népszerű, hogy egyre szűkül a választék, az ajánlatok nagy részét már lefoglalták. A belföldi nyaralás szintén drágult, a korai foglalással is átlag 20 százalékkal kerül többe, mint tavaly.

Idén nyárra már tavaly októbertől lehetett kirándulást foglalni, január végéig voltak az igazán jelentős, akár 40 százalékos kedvezmények, majd február-március időszakban ennél kisebb árengedményekkel lehetett vásárolni.

Fotó: Pexels

Akik későn ébredtek, még áprilisban is elcsíphetnek kedvező ajánlatokat, de már csak bizonyos úti célokra, és azon belül is csak a szálláshelyek egy részére tudnak kedvezményes, de a tavalyhoz képest így is magasabb árat számolni az utazásszervezők. Egyiptomba egy főre 800 eurótól, Törökországba 400 eurótól, Görögországban 350 eurótól lehet még foglalni a repülőutat is tartalmazó üdülést. Bulgáriába hét éjszakára a szállás félpanzióval már személyenként 150 eurótól lefoglalható. Egy tíznapos autóbuszos kirándulást Görögországba egy főre 750 eurótól kínálnak. Az elemzések szerint a korai foglalások száma 35 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest.

Kelendőek a drágább utak

A legtöbb kirándulás drágult tavalyhoz mérten, de nehéz átlagolni az áremelkedést, mert a különböző desztinációk esetében eltérő mértékben növekedtek az árak, mondta el megkeresésünkre Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda képviselője. Az érdeklődés ugyanakkor nem csökkent, érdekességként említette, hogy az idei év az első, hogy egyetlen desztináció sem emelkedik ki a többi közül, a kereslet egyenletesen oszlik meg.

Meglepő módon a magasabb árfekvésű nyaralások a kelendőbbek, az egzotikus utakat sokan választják, Egyiptom, Görögország, Törökország népszerűsége pedig töretlen. Bulgária néhány éve enyhén veszített a vonzerejéből, az áraik magasabbak lettek, és gyakran jobban megéri egy repülős kirándulást megvásárolni Görögországba, mint saját gépkocsival elutazni Bulgáriába. Hagyományosan március végén véget ér a korai foglalással járó kedvezmények időszaka, ám néhány úti célra és bizonyos szállodákban még áprilisban is élnek a kedvezmények. Húsvét előtti héten megcsappant a kereslet, arra számítanak, hogy az ortodox húsvét után újra nő az érdeklődés az üdülések iránt.

Görögország töretlenül vonzó Fotó: Pixabay

A földrengés csökkentette Törökország vonzerejét

Az árak emelkedtek, az utazási kedv nem lankadt, foglalta össze tapasztalatait megkeresésünkre László Endre, a Transilvania Tourist Service utazási iroda vezetője. Kifejtette, a törökországi nyaralások iránt valamelyest visszaesett az érdeklődés, az év eleji földrengés elriasztotta a turistákat, így arra számítanak, hogy ha kisebb mértékben is, de esnek az árak. Görögország iránt viszont hatalmas a kereslet, így nehéz feladata lesz annak, aki a nyár elején szeretné megvásárolni az üdülést, nem lesz amiből válogatnia. Bulgária szintén drágult, így László Endre szerint nem kell leragadni a bolgár. görög, török választéknál, hiszen a lehetőségek palettája nagyon széles. Spanyolországba és Olaszországba valamivel többet kell fizetni ugyan, de rengeteg ajánlat van és közvetlen repülőjáratok indulnak.

A belföldi nyaralás is drágult, de így is olcsóbb, mint a külföldi

A korai foglalások árait átlagolva a Travelminit.ro szállásfoglalási platform arról számol be, hogy az idei nyárra a két személyre szóló, három éjszakás üdülés átlagára 1142 lej a tengerparton, 952 lej hegyvidéken, 1040 lej gyógyfürdőhelyeken és 840 lej a városokban. Másrészt, egy családi nyaralás, két felnőtt, két gyermek részére öt éjszakára átlagosan 2424 lej a tengerparton, 2243 lej a hegyekben, 2034 lej gyógyfürdőhelyeken és 2036 lej a hazai városokban. A korai foglalási időszakban a legtöbbet foglalt úti célok között a hegyvidéki üdülőhelyek és nagyvárosok szerepelnek a foglalások 41 százalékával, majd a román tengerpart 22 százalékkal.

Szováta | Fotó: Agerpres
A korai foglalás díja 17-20 százalékkal magasabb, mint tavaly, de még mindig alacsonyabb, mintha csak az utazás előtt kevesebb mint egy hónappal vásároljuk meg az üdülést. Az árkedvezmény mellett az early booking előnye a széles választék, mutatnak rá a platform képviselői. Tapasztalatok szerint már nem jellemző a nyaralással kapcsolatos bizonytalanság, így sokan előre megtervezik az utazást, és időben foglalnak. A Travelminitnél, melynek portfóliójában 7500 hazai szállásadó egység szerepel, az első negyedévben megduplázódott a foglalások száma.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?