Doktor Google rendel – A sürgősségin is 

Egyre több beteg érkezik a sürgősségire a „Google információk alapján felállított diagnózissal”, és akadályozza a szakszerű medicinát. Az orvosoknak vissza kell nyerniük a betegek bizalmát - figyelmeztet a szakember. 

Dr. Diana Cimpoeșu egyetemi professzor az Északkelet-Románia és a Moldovai Köztársaság sürgősségi szolgálatainak (UPU-SMURD) koordinátora közölte, külön kommunikációs képzést terveznek bevezetni az orvosok számára. A szakember szerint az orvosoknak ma már nemcsak életeket kell menteniük, hanem tévhiteket is el kell oszlatniuk. Azokat a tévhiteket, amelyeket a betegek „szakmai alapossággal” gyűjtöttek össze különféle fórumokon és videómegosztókon.

Google böngészés által felállított diagnózisokkal mennek többen a sürgősségire | Fotó: Illusztráció/Pixabay

„Vannak, akik konkrét listával érkeznek: szükségem van egy CT-re, egy infúzióra, és tessék elvégezni ezeket a vizsgálatokat” – meséli a professzor. – „Csak épp elfelejtik, hogy az orvos nem egy automata, hanem szakember, aki az információkat értelmezi és személyre szabott megoldást keres.”

A probléma nem csak bosszantó, hanem veszélyes is. Mert miközben a hangos, „Google páciensek” elárasztják a sürgősségit, a valóban súlyos betegek háttérbe szorulnak – csendben, türelmesen várva az orvosra.

A professzor szerint fontos megérteni, hogy a sürgősségi rendszer nem az enyhe, hónapok óta fennálló panaszok gyors megoldására van. Meg kell értetni az emberekkel, hogy amennyiben enyhébb tüneteik vannak, a sorrend: a családorvos, járóbetegrendelő, és csak akkor menjenek a sürgősségire, ha hirtelen romlik az állapotuk: légszomj, eszméletvesztés vagy baleset.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_OtixH2AV_keszult.jpg

Kimaradt?